ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Kwi, 2019 - 12:26
Leasing operacyjny dla firm – 3 powody, dla których warto z niego skorzystać

Leasing operacyjny dla firm – 3 powody, dla których warto z niego skorzystać

ARTYKUŁ PARTNERA

Zastanawiasz się nad różnymi możliwościami zbudowania floty samochodowej w swoim przedsiębiorstwie i rozważasz wybór leasingu operacyjnego?

Zapoznaj się z kilkoma podstawowymi cechami tej usługi, które z pewnością pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Czym jest leasing operacyjny?

Zazwyczaj właściciele przedsiębiorstw poszukujący możliwości wynajmu aut do użytku firmowego wahają się pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Definicje obu terminów są ściśle powiązane z prawem podatkowym. To, na który z nich ostatecznie zdecyduje się leasingobiorca, zwykle jest uzależnione od potrzeb rozliczania kosztów oraz od tego, jak długo chce on korzystać z przedmiotu leasingu, np. auta.

To właśnie na leasingu operacyjnym skupimy się w tym artykule, ponieważ jest on wciąż najczęściej wybieraną opcją przez przedsiębiorców.

Ten rodzaj leasingu samochodowego jest niezwykle popularny wśród właścicieli firm z powodu korzyści podatkowych. W całości na koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa składa się wpłata początkowa i raty, co wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania. Jednak usługa ta oferuje znacznie więcej powodów, dla których warto z niej skorzystać.

Powód 1. Szeroka dostępność

Przede wszystkim chodzi o uproszczone procedury w porównaniu z kredytem bankowym. Instytucje finansowe czy firmy leasingowe są zwykle bardziej liberalne w odróżnieniu od banków, a cały proces udzielania finansowania może być znacznie krótszy i trwać do kilku dni. Właśnie dlatego wybór tego rodzaju leasingu jest dobrą opcją dla fanów prostszych rozwiązań.

Z usługi tej można skorzystać w różnych instytucjach, do których należy np. Santander Consumer Multirent. Tutaj odbiorcami leasingu operacyjnego mogą być nie tylko podmioty gospodarcze, ale też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy, a nawet spółki cywilne i prawa handlowego. Dzięki tak szerokiemu zakresowi dostępności wielu przedsiębiorców wykorzystuje tę możliwość.

Powód 2. Oferuje wiele korzyści (nie tylko podatkowych)

Właściciel firmy, który zdecydował się na leasing samochodu osobowego, niekiedy może odzyskać nawet 50% naliczonego podatku VAT od wszystkich opłat leasingowych oraz od kosztów eksploatacyjnych.

Co więcej, w sytuacji, gdy dane auto użytkował wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wówczas otrzymuje szansę na odzyskanie nawet do 100 procent podatku od towarów i usług – o ile spełni wymogi związane z np. prowadzeniem ewidencji przebiegu samochodu. Istotną kwestią jest również wspomniana wcześniej możliwość zaliczenia do kosztu uzyskania przychodu wydatku na samochód osobowy.

Pozostając przy przykładzie Santander Consumer Multirent, leasing operacyjny w tej instytucji przedstawia wiele korzyści dla zróżnicowanych odbiorców. Oprócz możliwości wzięcia w leasing dużych aut dostawczych i osobowych (do 3,5 t), oferuje elastyczne formy finansowania.

W odróżnieniu do wielu innych instytucji, opłata wstępna może wynieść nawet od 0% wartości pojazdu, co znacznie obniża koszty początkowe wynikające z użytkowania samochodu. Okres leasingu może trwać nawet do 60 miesięcy. Zapewniony jest też szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC, NNW, Assistance, w tym ubezpieczenia wieloletnie.

W przypadku leasingu operacyjnego obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych spoczywa na leasingodawcy. W leasingu finansowym jest odwrotnie, ponieważ przedmiot umowy jest zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy.

Powód 3. Możliwość wykupu auta

To, co wyróżnia leasing operacyjny to prawo leasingobiorcy do wykupu użytkowanego samochodu pod koniec trwającej umowy, której dany pojazd czy flota jest przedmiotem.

Należy jednak pamiętać, że wspólna wartość opisanych w umowie opłat, powinna być pomniejszona o podatek VAT oraz być identyczna z co najmniej wartością początkową środków trwałych.

Nie wahaj się, inwestuj!

Leasing operacyjny to rozwiązanie, które przyniesie z pewnością wiele korzyści Tobie i Twojej firmie.

Niewątpliwie jest to jedna z najkorzystniejszych ofert leasingowych na rynku, która znacznie upraszcza zarządzanie flotą. Zainwestowanie w tego rodzaju usługę zdecydowanie poleca się osobom, które są zainteresowane krótkim okresem użytkowania przedmiotu. W ten sposób będą mogły zwiększyć bieżące koszty działalności, a w związku z tym zmniejszyć podstawy opodatkowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ