ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
24 Mar, 2020 - 16:24
Leasing auta na początku działalności – o czym trzeba pamiętać?

Leasing auta na początku działalności – o czym trzeba pamiętać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Leasing samochodu dla nowych firm nie zawsze jest tak dostępny, jak wydaje się to na pierwszy rzut oka. Sprawdź, o czym pamiętać, leasingując auto na początku działalności.

Młode przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają działalność, muszą liczyć się z pewnymi obostrzeniami oraz z faktem, że nie wszystkie firmy leasingowe będą chciały podjąć z nimi współpracę. Na co zwrócić uwagę, decydując się na leasing dla młodej firmy?

Warunki stawiane przed nowymi firmami przez leasingodawców

Firmy leasingowe różnią się w zależności od stosowanej polityki zarządzania ryzykiem, która opiera się przede wszystkim na czasie obecności leasingobiorcy na rynku. Bardzo trudno znaleźć firmy leasingowe, które oferują leasing samochodu przedsiębiorcom od pierwszego dnia działalności.

Zdecydowana większość leasingodawców udziela finansowania dopiero po 6 miesiącach funkcjonowania przedsiębiorców. Poza tym leasingodawcy weryfikują potencjalnych leasingobiorców w bazie KRD i BIK.

Dodatkowe zabezpieczenie leasingodawcy

W niektórych sytuacjach leasingobiorca, który generuje nieco większy poziom ryzyka związanego z finansowaniem, może zostać poproszony o dodatkowe zabezpieczenie transakcji.

Zabezpieczenie to może przyjąć wiele różnych form – np. hipoteki na posiadane nieruchomości, gwarancji odkupu auta, poręczenia od osoby prywatnej lub firmy czy umowy na możliwość przywłaszczenia składnika majątku firmy bądź prywatnego majątku przedsiębiorcy w przypadku niewywiązania się z umowy.

Oczywiście nie każda firma leasingowa angażuje się w ustanawianie zabezpieczeń w przypadku współpracy z niepewnymi młodymi przedsiębiorcami. Należy jednak pamiętać, że istnieje taka alternatywna możliwość.

Leasing dla nowej firmy bez wpłaty własnej? Raczej nie

Nowe działalności gospodarcze raczej nie skorzystają z możliwości leasingowania auta bez wkładu własnego. Warto jednak zaznaczyć, że mimo iż uzyskanie leasingu dla młodych firm jest problemem, można go rozwiązać stosunkowo dużym wkładem własnym.

Zazwyczaj wkład ten w przypadku firm o większym ryzyku ustalany jest na wyższym poziomie i wynosi nawet do 30%. Niemniej jednak kwestia wpłaty zależy przede wszystkim od indywidualnej polityki zarządzania ryzykiem leasingodawcy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka – jaki podmiot łatwiej uzyska leasing?

Bez wątpienia finansowanie łatwiej uzyskają jednoosobowe działalności gospodarcze. Związane jest to z koniecznością dokładniejszej weryfikacji spółek oraz trudniejszą do wyegzekwowania odpowiedzialnością majątkową i karną spółek względem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Należy pamiętać, że za jej zobowiązania odpowiada osoba fizyczna, która ją zarejestrowała. Oznacza to dla leasingodawców łatwiejsze i bezpieczniejsze ściąganie nieopłaconych należności, niż ma to miejsce w przypadku spółek kapitałowych.

Oczywiście uzyskanie leasingu na nową spółkę z o.o. jest możliwe, niemniej w tego typu przypadkach firmy leasingowe zazwyczaj dokładnie weryfikują jej historię kredytową i finansową oraz stan majątkowy co najmniej zarządu i nierzadko wspólników spółki. Dodatkowo wymaga się, aby zarząd i/lub wspólnicy poręczyli leasing.

Szukasz leasingu dla młodej firmy? Weź auto w leasing Carsmile i skorzystaj z możliwie najatrakcyjniejszych warunków leasingowych na rynku.

Zobacz również