ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
21 Kwi, 2020 - 20:47
Latte macchiato i caffè latte – zobacz, czym się różnią

Latte macchiato i caffè latte – zobacz, czym się różnią

ARTYKUŁ PARTNERA

Latte macchiato lub caffè latte, czym różnią się od siebie te dwa bardzo podobne napoje i jak je przygotować?

Dla większości wielbicieli kawy przygotowanie filiżanki ulubionego napoju o poranku jest już rytuałem. Niektórzy nawet nie są w stanie rozpocząć dnia bez choćby kilku łyków espresso, dla innych ta kawa jest zbyt mocna, dlatego też często decydują się na latte macchiato lub caffè latte, które dzięki obecności mleka są znacznie delikatniejsze.

Caffè latte i latte macchiato – podobieństwa i różnice

Caffè latte to przepyszna mleczna kawa pochodząca ze słonecznych Włoch. Słowo „latte” oznacza mleko – to właśnie ono stanowi większą część napoju. Dlatego będąc w prawdziwej włoskiej kawiarni należy zamawiać kawę, używając jej pełnej nazwy, ponieważ przy zamówieniu latte podane zostanie samo… mleko.

Włosi najchętniej spożywają caffè latte podczas śniadania. Tymczasem do rozpowszechnienia tego rodzaju kawy przyczynili się głównie Amerykanie, pijąc ją o różnych porach dnia.

Do mocnego espresso, które zaparzy nam np. ciśnieniowy ekspres do kawy, wlewa się podgrzane mleko w taki sposób, by na wierzchu powstała około centymetrowa warstwa pianki. Taki napój podaje się w wysokiej szklance i z długą łyżeczką.

Od wielu lat caffè latte jest jednym z najpopularniejszych napojów sprzedawanych w kawiarniach na całym świecie i ma swoich zwolenników zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Latte macchiato to także mleczna kawa. Różni się ona od caffè latte proporcjami mleka do espresso oraz kolejnością dodawania poszczególnych składników. W przypadku latte macchiato do gorącego i spienionego mleka powoli wlewa się porcję (lub dwie) espresso.

W rezultacie otrzymuje się napój z wyraźnie odciętymi trzema warstwami – mleczną na dole, kawowo-mleczną pośrodku i śnieżnobiałą piankę na wierzchu. Podobnie jak caffè latte, latte macchiato najlepiej serwować w wysokiej przezroczystej szklance, by efektowne warstwy były jak najbardziej widoczne.

Egzotyczne latte macchiato kokosowe

Przygotowanie tej pysznej kawy zajmie ci dosłownie chwilę. A efekt? Każdy, kto jej spróbuje, będzie zachwycony.

Najpierw przygotuj kawę. Perfekcyjne latte macchiato uzyskasz z pomocą ekspresu kapsułkowego i odpowiednich kapsułek – np. NESCAFÉ® Dolce Gusto® Latte Macchiato. Wystarczy tylko włożyć kapsułkę do ekspresu i wcisnąć odpowiedni przycisk. Urządzenie przygotuje dla nas idealnie wyważone latte macchiato.

Do kawy dodaj kilka łyżeczek syropu kokosowego. Powstałą na wierzchu napoju piankę możesz udekorować cienkimi paseczkami miąższu kokosowego bądź wiórkami. Napój podawaj natychmiast po przygotowaniu.

Aromatyczna caffè latte z karmelem

Smak rozpływającego się w ustach karmelu sprawia, że ciężko mu się oprzeć. Nic więc dziwnego, że stał się jednym z popularniejszych kawowych dodatków. A gdyby tak rozkoszować się karmelową kawą bez konieczności dodawania do niej dodatkowego syropu lub zamawiania jej w ulubionej kawiarni?

Tu także z pomocą przyjdzie nam kapsułkowy ekspres do kawy oraz kawa w kapsułkach – na rynku znajdziemy np. NESCAFÉ® Dolce Gusto® Latte Macchiato Caramel. Ta kawa także pozwoli nam rozsmakować się w trójwarstwowym mlecznym napoju, wzbogaconym nutą słodkiego karmelu. Wykorzystując kapsułki oraz ekspres przygotujemy ją w ciągu kilku chwili.

Wierzch powstałej pianki możesz też udekorować pokruszonym karmelem. Podawaj jak najszybciej, zanim karmel zdąży się rozpuścić. Przygotowane w ten sposób caffè latte smakuje i pachnie tak wspaniale, że nikt nie będzie w stanie mu się oprzeć!

Zobacz również