ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
26 Lut, 2020 - 14:52
Latarki rowerowe – idealny zakup przed sezonem!

Latarki rowerowe – idealny zakup przed sezonem!

ARTYKUŁ PARTNERA

W Polsce zima na pewno nie jest idealnym czasem na jazdę na rowerze. Z pewnością jednak warto ją wykorzystać, do jak najlepszego przygotowania się na nadejście lepszej pogody. Szczególnie ważne w tym przypadku będzie z pewnością zadbanie o dobre oświetlenie. Na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Oświetlenie rowerowe – czy w ogóle jest potrzebne?

Czy latarki rowerowe są naprawdę potrzebne? W końcu przecież większość osób jeździ w dzień, a dla kilku nocnych eskapad nie warto wydawać pieniędzy. Przekonanie takie jest na szczęście dość rzadkie, choć nie marginalne. Z pewnością więc warto przypomnieć, dlaczego odpowiednie oświetlenie jednośladu jest ważne. Zakup lampek do rowerów w zasadzie wynika trzech powodów.

Pierwszym z nich są oczywiście przepisy, które wymuszają na użytkownikach korzystanie po zmroku ze światła przedniego białego lub żółtego i tylnego w kolorze czerwonym. W tym przypadku z pewnością nie można mówić o „nieżyciowych” zasadach, gdyż faktycznie oświetlenie zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo.

Drugim argumentem za korzystaniem z latarek jest oczywiście komfort jazdy. Dobre światło pozwala dużo szybciej zauważyć wszelkie przeszkody na drodze – takie jak dziury w nawierzchni, leżące kamienie, gałęzie czy krawężniki.

Na koniec trzeba też podkreślić, że nawet jeśli nie planujemy wielu jazd po zmroku, to posiadanie oświetlenia zawsze jest dobrym pomysłem. W końcu policjanta absolutnie nie będzie interesowało, że ktoś „nie myślał, że będzie wracać po ciemku”, a i własne bezpieczeństwo z pewnością jest warte wydania kilkudziesięciu złotych.

Jaka lampka rowerowa na przód i tył?

Na pewno więc posiadanie dobrego oświetlenia rowerowego jest dobrym pomysłem. A jakie parametry powinny posiadać lampki na przód i tył?

  • Lampka rowerowa przednia – zgodnie z przepisami powinna ona świecić na biało lub żółto i być widoczna minimum z odległości 150 metrów. Co bardzo ważne, należy ją zainstalować na wysokości od 250 do 1500 milimetrów ponad poziom drogi.
  • Lampka rowerowa tylna – w zasadzie musi posiadać takie same parametry, jak latarka na przód, z wyjątkiem barwy – która powinna być czerwona. Trzeba też dodać, że zarówno oświetlenie rowerowe przednie, jak i tylne może świecić zarówno światłem ciągłym, jak i przerywanym.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu latarek rowerowych LED?

Szukając idealnej lampki rowerowej LED nietrudno zauważyć, że obecnie na rynku dostępne jest bardzo wiele produktów tego typu. Jak spośród nich wybrać te najlepsze? Podstawą jest oczywiście kierowanie się rozsądkiem i dokładne czytanie opisu konkretnych latarek rowerowych. Dobrze jest też zwrócić uwagę na kilka innych kwestii:

  • Duża moc – ustawowe 150 m widoczności w warunkach normalnej przejrzystości powietrza wystarczy do uniknięcia mandatu, jednak z pewnością dobrze jest posiadać nieco mocniejsze źródło światła.
  • Dobre zasilanie – niezależnie od rodzaju powinno być na tyle wydajne, by zapewnić jadącemu pewność, że nie „wysiądzie” w przypadku przedłużającej się jazdy.
  • Szczelna i wytrzymała obudowa – musi ona chronić nie tylko przed wodą i wilgocią, ale też przetrwać ewentualne przewrócenie się roweru czy też uderzenia kamieni.
  • Dobry system zapięć – powinien on być przede wszystkim na tyle mocny, by zapewniać stabilne trzymanie lampki. Dobrze jest jednak zwrócić też uwagę na sam sposób mocowania pod kątem łatwości obsługi i wytrzymałości.

Gdzie kupować dobre lampki rowerowe?

Niestety wspomniane bogactwo dostępnych lampek rowerowych nie zawsze jest korzystne. Szczególnie dużym problemem jest olbrzymia liczba produktów kuszących ceną, które jednak niekoniecznie posiadają odpowiednie parametry.

Co więcej, nierzadko marketing wygrywa w tym przypadku z rozsądkiem, przez co nietrudno trafić na „super” latarki rowerowe, których światło jest niewidoczne już z kilkudziesięciu metrów.

Dotyczy to szczególnie aukcji internetowych czy też oferty nieprofesjonalnych sklepów. Dlatego też opłaca się korzystać z usług wyspecjalizowanych podmiotów, które z reguły oferują dobre jakościowo rozwiązania lub chociaż rzetelnie informują o parametrach poszczególnych artykułów.

Wartym podkreślenia jest też fakt, że sklepy tego typu często oferują różnego rodzaju promocje, a zakupy w nich są szybkie i bezpieczne – co z pewnością też ma spore znaczenie!

Szykując się do sezonu rowerowego, na pewno trzeba sprawdzić, czy posiadane oświetlenie roweru jest sprawne – i w razie potrzeby zakupić nowe latarki. Pozwoli to na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ