Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
06 Lis, 2018 - 15:52
Lampiony na weselu - TOP 5 inspiracji

Lampiony na weselu – TOP 5 inspiracji

Grzegorz Bryszewski

Lampiony na weselu? To może być wyjątkowo widowiskowa i romantyczna atrakcja. Dowiedz się, w jaki sposób efektownie i bezpiecznie je wykorzystać!

Pokazy świetlne przy użyciu lampionów wypuszczanych do nieba przez Parę Młodą i gości weselnych na pewno staną się niepowtarzalną atrakcją Twojej uroczystości. Taki widowiskowy pokaz wymaga jednak starannych przygotowań i zadbania o bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak załatwić stosowne pozwolenia, żeby móc wykorzystać lampiony na weselu i w jaki sposób pokazy świetlne naturalnie wprowadzić do programu uroczystości.

Lampiony – popularna atrakcja pochodząca z Azji

Papierowe lampiony (inne nazwy to: lampiony szczęścia, lampki nocne, latarnie Kongminga) są bardzo popularne w Azji, gdzie wypuszczane są one w niebo przy okazji ważnych świąt i wydarzeń. Według wierzeń mieszkańców tego kontynentu unoszący się w górę lampion zabiera bowiem ze sobą wszystkie troski i problemy, a ludziom przynosi szczęście i bogactwo.

Azjatyckie lampiony powstają z papieru ryżowego oraz bambusa, gorące powietrze, czyli „napęd” zapewnia mała świeczka lub łatwopalny woskowany papier.

W krajach latynoamerykańskich lampiony są równie popularne, powstają one jednak z kolorowych łat cienkiego prześwitującego papieru, nazywanego po prostu „jedwabnym papierem”. Lampiony z Meksyku i Brazylii mają inny kształt – górna i dolna część ma kształt piramidy, a środkowa jest sześcianem. Zamiast świeczki używana jest natomiast parafina lub żywica związana drutem.

Wypuszczanie lampionów w niebo jest popularne w Azji

źródło zdjęcia: Getty Images / pat138241

5 pomysłów, jak wykorzystać lampiony na weselu

W Polsce wypuszczanie lampionów stało się częścią wielu masowych imprez (np. powitania lata), dosyć szybko ten wyjątkowo widowiskowy element zaczęto wykorzystywać także w branży weselnej. Oto najciekawsze sposoby wykorzystania lampionów na weselu.

1. Niebanalna dekoracja

Lampiony szczęścia są wręcz naturalnym i wyjątkowo nastrojowym elementem dekoracyjnym. Takie dekoracje ślubne szczególnie sprawdzą się w przypadku organizowania wesela w stylu rustykalnym, z daleka od dużego miasta, albo w przypadku uroczystości o charakterze ekologicznym lub minimalistycznym.

Najczęściej do dekoracji sali weselnej używa się jednak trochę innych lampionów niż te wypuszczane w niebo. Popularne stają się lampiony w kształcie kuli, które zawieszane są w formie girland przy suficie sali. Wielu organizatorów rezygnuje też z palenia świeczek w lampionach, które są nastrojowe, ale mogą być też niebezpieczne. W takim przypadku źródłem światła może być mała lampka LED zasilana baterią, co ułatwia zawieszanie lampionów z dala od źródeł prądu.

Lampiony mogą być też ciekawą formą dekoracji kościoła, nie zawsze jednak na taką dekorację zgodzi się ksiądz.

Dowiedz się więcej: Wesele idealne, czyli najlepsze dekoracje na stół weselny

2. Widowiskowa atrakcja

Co, jeśli Para Młoda chce zapewnić gościom naprawdę atrakcyjne i pełna atrakcji zakończenie wieczoru i samej uroczystości? W takim przypadku lampiony na weselu mogą być ostatnią atrakcją, którą poprzedzą inne wydarzenia skupione na ogniu, takie jak np. pokazy fireshow czy też fajerwerki.

Organizacja takich wydarzeń jednocześnie na pewno będzie trochę skomplikowana i kosztowna, zapewni jednak niepowtarzalne wspomnienia gościom.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wesele – budżet weselny pod kontrolą

3. Dopasowane do stylu imprezy

Lampiony papierowe nie muszą być anonimowe. Jeśli uda się je kupić z dużym wyprzedzeniem, to mogą one zostać wyposażone w specjalne napisy lub kształty, które będą też głównym motywem uroczystości weselnej. Zagrać można też kolorem, który będzie dominował podczas całej uroczystości weselnej. W takim ujęciu wypuszczanie lampionów szczęścia w niebo stanie się atrakcyjnym elementem przemyślanego scenariusza wesela.

4. Bezpieczna alternatywa

Organizatorzy wydarzeń weselnych mówią o lampionach szczęścia „zmysłowa atrakcja”, strażacy i urzędnicy używają bardziej dosadnych pojęć – „latające ognisko”, albo „potencjalny pożar”. Część właścicieli obiektów weselnych podziela takie obawy i zabrania wypuszczania w niebo lampionów. W niektórych sytuacjach nie będzie to możliwe z powodu lokalizacji obiektu weselnego w pobliżu lotniska (lampiony mogą zmylić pilotów, ich wypuszczanie w niebo w pobliżu lotnisk wymaga specjalnej zgody).

Co zrobić w takiej sytuacji? Coraz bardziej popularną alternatywą dla lampionów szczęścia stają się kolorowe balony z helem. Będą one dosyć widowiskowe i atrakcyjne, z powodu braku ognia stają się wyjątkowo bezpieczną atrakcją weselną.

5. Marzenia wypuszczamy w niebo!

Najbardziej romantyczna propozycja wykorzystania papierowych lampionów na weselu będzie częściowo nawiązywała do azjatyckich wierzeń i próbie nadania głębi temu elementowi uroczystości. Jak to zrobić? Pomysł polega na organizacji romantycznego i nietypowego składania życzeń Młodej Parze.

W lampiony zostaną więc wyposażeni wszyscy goście, którzy zostają poproszeni o dołączenie do nich swoich życzeń dla Młodej Pary, liścik ze skrytymi marzeniami przypina także do swojego lampionu Młoda Para.

Aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowy nastrój tego elementu uroczystości, warto wypuszczanie lampionów w niebo uzupełnić subtelną muzyką. Część osób organizuje w ramach tego punktu imprezy także konkursy dla gości.

Dowiedz się więcej: Dzieci na weselu – 10 pomysłów na ciekawe atrakcje dla najmłodszych

Papierowe lampiony na weselu mogą być ciekawą dekoracją

źródło zdjęcia: Getty Images / Sylvain LE LEPVRIER

Kiedy i gdzie zorganizować puszczanie lampionów?

Najbardziej widowiskowe będzie oczywiście wypuszczanie lampionów w niebo nocą, z tym wydarzeniem nie warto jednak czekać do północy. Czemu? Z doświadczeń wielu doradców weselnych wynika, że zbyt późno organizowany pokaz lampionów może być po prostu niebezpieczny, istnieje bowiem ryzyko, że goście (pod wpływem zmęczenia lub alkoholu) poparzą się.

Warto także dokładnie objaśnić gościom zasady korzystania z lampionów: jeden lampion rozdawany jest z reguły na dwie osoby, które razem go obsługują. Najpierw lampion należy delikatnie rozłożyć, następnie, podczas gdy jedna osoba go trzyma, druga podpala świeczkę.

Lampiony na weselu wymagają wolnej przestrzeni, najlepiej z dala od drzew i łatwopalnych materiałów. Właśnie dlatego ten malowniczy punkt programu najlepiej wypadnie w przypadku organizowania uroczystości weselnej poza miastem.

Dowiedz się więcej: 6 pomysłów na małe wesele

Lampiony na weselu – niezbędne pozwolenia i zgody

Zorganizowanie legalnego i bezpiecznego pokazu lampionów na weselu może być skomplikowane i czasochłonne, dlatego część osób zleca to zewnętrznym firmom, które zajmują się jego kompleksową organizacją. Jeśli chcesz samodzielnie zorganizować to wydarzenie, to starania powinieneś rozpocząć od upewnienia się, że na terenie lokalu weselnego można zorganizować podobny pokaz (warto zdobyć pisemną zgodę). Kolejny krok to zgłoszenie pokazu do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (druk zgłoszenia znajduje się tutaj).

O planowanym pokazie warto też poinformować Straż Pożarną, Policję i lokalne urzędy. W przypadku Straży Pożarnej możesz otrzymać zwrotnie negatywną opinię na temat organizacji pokazu, taki dokument nie stanowi jednak oficjalnego zakazu organizacji pokazu lampionów – strażacy tłumaczą, że w aktualnie obowiązujących przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej nie ma podstaw prawnych do wydawania zgody bądź zakazu dla tego typu przedsięwzięć.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas pokazu puszczania lampionu w niebo, powinieneś mieć przy sobie gaśnicę lub wynająć strażaka, który zadba o bezpieczne zorganizowanie takiej atrakcji.

Niezależnie od uzyskanych pozwoleń (albo braku przeciwwskazań) powinieneś pamiętać, że to organizator pokazu odpowiada za ewentualne szkody powstałe podczas tego wydarzenia. W wybranych sytuacjach możesz też zostać obciążony kosztami sprzątania lampionów, które spadły na prywatne posesje.

Gdzie kupić lampiony na wesele?

Jeśli potrzebujemy eleganckich lampionów z indywidualnym wzorem, to wybór jest właściwie jeden – sklep albo firma z branży weselnej oferująca dodatki ślubne. W przypadku gdy podczas imprezy planujemy wypuścić w niebo kilkadziesiąt albo nawet kilkaset lampionów bez wzorów, warto je kupić bezpośrednio w hurtowni. Przed użyciem warto też je sprawdzić. Niestety, na rynku wciąż można dostać lampiony o niskiej jakości, które są niestarannie wykonane i właśnie dlatego mogą być niebezpieczne.

 

Lampiony na weselu to duża atrakcja, która nadaje świetności całej uroczystości, a także dodaje jej niepowtarzalnego uroku i magii. Aby pokaz wypuszczania lampionów w niebo okazał się udany i rzeczywiście zachwycił gości, należy go dobrze przygotować  – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i całej oprawy w postaci scenariusza wydarzenia, czy muzyki. Należy także wziąć pod uwagę pogodę, która niestety w niektórych wypadkach może pokrzyżować plany i wręcz uniemożliwić pokaz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ