RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
23 Gru, 2020 - 20:49
Wnętrza w stylu Lagom

Lagom – jak wprowadzić filozofię multifunkcjonalizmu do wnętrz?

RynekPierwotny.pl

Lagom to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Jest to nowa – pochodząca ze Skandynawii – filozofia, która tak naprawdę dopiero teraz zaczyna wygrywać ze wcześniejszym stylem.

Lagom skupia się mocno na ekologii, co można zauważyć szczególnie po wystroju wnętrz i nowoczesnych rozwiązaniach. Pozwalają one zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i zużycie materiałów, a także chronią środowisko. Zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze w tym stylu?

Lagom to koncepcja, która wyraża skandynawski styl życia zgodnie z ideą umiaru. Główna myśl przewodnia lagom brzmi “nie za mało i nie za dużo”. To filozofia, która pokazuje jak żyć rozsądnie i umiarkowanie.

Jak wygląda lagom we wnętrzach?

Skandynawska filozofia najbardziej wyróżnia się w aranżacjach wnętrz. Powinny one prezentować się przede wszystkim spójnie, harmonijnie, a co najważniejsze – bez zbędnego przepychu. Lagom określany jest jako mulitifunkcjonalizm, ponieważ dostosowany jest całkowicie do potrzeb mieszkańców.

Styl ten charakteryzuje się jasnymi kolorami, dobrej jakości tkaninami, a także skandynawskim wzornictwem. Warto pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ilością. Jak wprowadzić filozofię multifunkcjonalizmu do swojego wnętrza?

Zalecany jest wybór dwóch głównych, najlepiej neutralnych kolorów i trzeciego kontrastującego z nimi. Dobrym pomysłem będzie postawienie na niebanalne oświetlenie, a także rezygnacja z plakatów bądź grafik w ciężkich, zdobionych ramach.

Jeśli chodzi o dodatki, lepiej zdecydować się na jeden wyróżniający się np. szklano-metalowy stolik, czy stylową lampę. Nie należy przesadzać z ilością, ponieważ zbyt duża ilość dodatków zagraciłyby niepotrzebnie pomieszczenie – tutaj idealnie sprawdzi się zasada “im mniej, tym lepiej”.

Lagom – inspiracja płynąca z natury?

Jedną z głównych zalet nurtu, jest  “czerpanie garściami” ze wszystkiego, co jest związane z ekologią. Filozofia ta opiera się na rozwiązaniach, mających na celu ochronę środowiska, a także zmniejszeniu zanieczyszczeń. Wpływa to szczególnie na aranżację wnętrz, ponieważ charakteryzują się one minimalizmem.

Lagom charakteryzuje się również zastosowaniem naturalnych materiałów, jak bawełna czy len, które idealnie sprawdzą się w sypialni. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie zasłon lub bieżników we wzorach kwiatowych oraz zakupienie pokrowców lub foteli np. w modnym odcieniu zieleni.

Pomieszczenia lagom są przestronne i jasne, a szczególną uwagę powinno przykuwać dobre oświetlenie. Takie wnętrza powinny mieć jak najwięcej dostępu do naturalnego światła dziennego –  tak więc ważną rolę odgrywają okna. Powinny być przestronne, a dodatkowo posiadać delikatne i zwiewne zasłony.

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i trzeba skorzystać ze sztucznego światła, warto pomyśleć o tym, aby wprowadzało ono do wnętrza wyjątkowy klimat, atmosferę intymności, a przede wszystkim – umożliwiało spokojny odpoczynek.

Dlaczego lagom jest popularny?

Duńska estetyka skłania się ku wyborze naturalnych surowców i materiałów, co doceniają osoby żyjące w zgodzie z naturą. Lagom to funkcjonalność i prostota, wygoda, a także nowoczesność. Jest to przede wszystkim świeża i modna konwencja, która lubi ekologię.

To też odpowiednia jakość do stosowanej oszczędności. Coraz więcej osób zainteresowanych aranżacją wnętrz, decyduje się na wybór Lagom i zastanawia się, jak wprowadzić filozofię multiunkcjonalizmu do swoich wnętrz.

Zobacz również