Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
16 Lis, 2018 - 00:00
Najlepsze kwiaty do pokoju dziecięcego - TOP 7

Najlepsze kwiaty do pokoju dziecięcego – TOP 7

Elzbieta Tchorowska

Kwiaty do pokoju dziecięcego musimy wybierać rozważnie. Wiele gatunków jest trujących. Zobacz nasze bezpieczne i piękne propozycje kwiatów dla dzieci.

Naszym dzieciom chcemy zapewnić wszystko, co najlepsze. Długo zastanawiamy się nad wyposażeniem dziecięcych pokoi, by były nie tylko efektowne, ale także bezpieczne dla najmłodszych. Dlatego szczególną uwagę musimy zwrócić na rośliny, które mają się w takich wnętrzach znaleźć. Kwiaty do pokoju dziecięcego są potrzebne – usuwają szkodliwe substancje z powietrza, produkują tlen potrzebny do prawidłowego rozwoju, a także stanowią wspaniały element dekoracyjny.

Kwiaty do pokoju dziecięcego – czego się wystrzegać?

Jakie kwiaty do pokoju dziecka sprawdzą się najlepiej? Maluchy są niezwykle kreatywne i czasem nawet do głowy nam nie przyjdzie, co mogą wymyślić. Dlatego musimy unikać roślin trujących, których nieumyślne wzięcie przez dziecko do buzi może skończyć się nieszczęściem. Wystrzegajmy się także drzewek z owocami ozdobnymi niejadalnymi, które mogą zaszkodzić dziecku.

Szczególne środki ostrożności musimy zachować przede wszystkim w przypadku najmłodszych dzieci. Nastolatkom możemy do pokoju wstawić praktycznie dowolny rodzaj rośliny.

Z pewnością nieodpowiednie kwiaty do pokoju dziecięcego to:

  • wszelkiego rodzaju kaktusy – ostre kolce mogą spowodować skaleczenia, a połknięte kolce nawet krwotok wewnętrzny,
  • rośliny o dekoracyjnych owocach jak psianka koralowa,
  • kwiaty mocno pachnące, gdyż mogą wywoływać alergie i powodować trudności w zasypianiu,
  • rośliny o parzących właściwościach – w przypadku zjedzenia mogą pojawić się bardzo niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.

Istnieją jednak kwiaty do pokoju dziecięcego, które możemy tam umieścić bez obaw. Nawet w przypadku przypadkowego kontaktu z oczami czy przełykiem nie będziemy musieli panikować, a co najwyżej kupić nowy okaz do wnętrza. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dowiedz się więcej: Bezpieczny dom dla małego dziecka

Kwiaty do pokoju dziecięcego – TOP 7 najlepszych propozycji

1. Gerbera doniczkowa

Gerbery doniczkowe to piękne kwiaty do pokoju dziecięcego, które będą zachwycać nas bogactwem kolorów. Nie mają intensywnego zapachu. Nie są także trujące. Choć ich smak może nie zachwycać, to w przypadku spożycia, nie musimy od razu konsultować się z lekarzem.

Zaletą roślin jest to, że kwitną bardzo długo – od wczesnej wiosny do późnej jesieni, dzięki czemu stanowią długotrwałą dekorację każdego pokoju.

Gerbery świetnie oczyszczają powietrze. Potwierdziły to nawet badania NASA. Ich właściwości sprawiają, że doskonale dopełnią nawet pokój niemowlaka. Niestety są bardzo kapryśne i często uważane są za roślinę jednoroczną, co nie jest prawdą.

Trzeba pamiętać o zmianach temperatur przy przejściu w odpoczynek, a także o obfitym, lecz nieczęstym podlewaniu. Ilość zabiegów pielęgnacyjnych jest dość spora, jednak atrakcyjna cena sprawia, że bez problemu możemy wymieniać roślinę co roku na nową.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Gerbery doniczkowe jako kwiaty do pokoju dziecięcego

źródło zdjęcia: Getty Imagesbpperry

2. Peperomia, czyli pieprzówka

Peperomia należy do tej samej rodziny co pieprz i choć nie jest jadalna, to przypadkiem spożyta nie wywoła konsekwencji zdrowotnych. W Polsce dostępnych jest wiele odmian tej rośliny, a każda z powodzeniem sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

Przykładem może być peperomia kędzierzawa, która zachwyca nie tylko pięknymi, mięsistymi liśćmi, ale także podłużnymi, białymi kwiatami. Będzie stanowić niezwykły element dekoracyjny. To roślina polecana także właścicielom psów i kotów.

W pielęgnacji może sprawiać pewne problemy. Dość często dochodzi do gnicia korzeni, stąd musimy szczególną uwagę zwrócić na stosowane podłoże i częstotliwość podlewania. Roślina lubi wilgotne powietrze, co także będzie pozytywne dla naszych pociech. Optymalna temperatura wynosi 18-22 st. Celsjusza, a więc dokładnie tyle, ile powinno być w pokojach naszych najmłodszych domowników.

Kwiaty do pokoju dziecięcego - peperomia

źródło zdjęcia: Getty Images /Bebenjy

3. Saintpaulia, czyli fiołek afrykański

Te małe, niepozorne rośliny to idealne kwiaty do pokoju dziecięcego. Co ciekawe, ich kwiaty są nie tylko nietrujące, ale nawet jadalne. Fiołek afrykański jest bardzo ceniony w kuchni do dekorowania deserów i potraw. Nic więc dziwnego, jeśli któregoś dnia wszystkie kwiaty fiołka zostaną po prostu… zjedzone. Nie musimy się tym w ogóle przejmować. Kwiaty mają najczęściej kolor:

  • różowy,
  • fioletowy,
  • niebieski,
  • biały.

Stanowią piękną dekorację, a przez niewielki rozmiar wpasują się nawet do niewielkich pomieszczeń. Doniczki do pokoju dziecięcego nie będą zajmować wiele miejsca i zmieszczą się na parapecie lub niewielkiej komodzie.

Są odporne na ewentualne wstrząsy lub upadki. To rośliny idealne jako kwiaty do pokoju dziecka. Nie należą do bardzo wymagających gatunków. Pamiętajmy jedynie o wlewaniu wody do podstawki dwa razy w tygodniu i zapewnieniu dużej ilości światła.

Dowiedz się więcej: Fiołki doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych odmian

Bezpieczny fiołek afrykański

źródło zdjęcia: Getty Images / TexBr 

4. Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga to roślina ozdobna o pięknych, podłużnych liściach z białym paskiem przechodzącym przez ich wewnętrzną część. Kwitnie niepozornie, małymi kwiatkami na pędzie i rośnie nawet do 50 centymetrów.

Roślina jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt. Jej spożycie nie wywoła nieprzyjemnych konsekwencji, nie jest też parząca czy trująca.

Jej dużą zaletą jest także prostota uprawy. Wystarczy podlewać ją 2-3 razy w tygodniu i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dorosłe osobniki przesadzamy bardzo rzadko. Zielistka sprawdzi się nawet w pokojach zapominalskich nastolatków.

Zielistki Sternberga to nie tylko kwiaty do pokoju dziecięcego, ale sprawdzą się także w różnego typu biurach.

Dowiedz się więcej: Najlepsze rośliny do biura – TOP 7

Zielistka Sternberga - idealna roślina do pokoju dziecięcego i do biura

źródło zdjęcia: Getty Images /itasun

5. Trzykrotka, zwana Tradescantią

To kolejna, bezpieczna propozycja do pokojów naszych pociech. Ma piękne, różnokolorowe liście i różowe, niewielkie kwiaty. Niestety kwitnie bardzo rzadko, a nawet jeśli, to możemy ich nawet nie zauważyć wśród dekoracyjnych pędów.

Nie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Musimy pamiętać o drenażu i podlewaniu wtedy, kiedy ziemia będzie sucha. Z pewnością musimy uważać na przemoczenie tej rośliny.

Trzykrotka najlepiej będzie się czuła na wschodnim lub północno-zachodnim oknie.

Trzykrotka - niewymagająca roślina do pokoju dziecięcego

źródło zdjęcia: Getty Images / bruev

6. Palma koralowa, czyli Chamedora wytworna

Ta egzotyczna roślina sprawdzi się w pokoju dziecięcym o znacznych rozmiarach, gdyż sięga nawet 2 metrów wysokości. Z drugiej strony nie musimy obawiać się jej łatwego przewrócenia przez dziecko.

Wygląda efektownie i jest bezpieczna w kontakcie ze skórą czy przewodem pokarmowym. Pamiętajmy jednak, by nie dawać jej zbyt dużo swobody, bo może się nam zbyt bardzo rozrosnąć i sprawić, że przestrzeń pokoju dziecięcego dość znacznie się nam zmniejszy.

Dowiedz sę więcej: Duże kwiaty doniczkowe – które wybrać do domu lub mieszkania

Duże kwiaty do pokoju dziecięcego - Palma koralowa

źródło zdjęcia: Getty Images / ranmaru_

7. Fasola zwyczajna

Nie można nie ująć tej pozycji, omawiając kwiaty do pokoju dziecięcego. To nie tylko wyjątkowa roślina, całkowicie bezpieczna, ale także sposób na zainteresowanie pociechy botaniką i roślinnością.

Któż z nas nie hodował nigdy fasolki? Ta jadalna roślina sprawi, że w pokoju znajdzie się nie tylko dość ciekawy element dekoracyjny, który może zakwitać kwiatami o różnych barwach, ale także będzie żywym eksperymentem oraz metodą na uczenie dziecka odpowiedzialności. Codzienne mierzenie wysokości fasolki i obserwowanie jej kolejnych etapów wzrostu może być niesamowitą zabawą.

W pielęgnacji fasola jest bardzo prosta. Musimy zapewnić jej jedynie słoneczne stanowisko i dużą ilość ciepła.

A jeśli pociesze uda się wyhodować nasiona, możemy je podać nawet na obiad. Nic nie smakuje tak wspaniale, jak własnoręcznie zebrane plony.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Fasolka idealną rośliną dla dzieci

źródło zdjęcia: Getty Images / MarieTDebs

Zanim wybierzemy kwiaty do pokoju dziecięcego, pamiętajmy, by zaznajomić się z ich charakterystyką pod względem bezpieczeństwa oraz wymaganiami. Opieka nad nimi leży po naszej stronie, gdyż mało które dziecko będzie pamiętać o codziennym podlewaniu, nawożeniu czy przesadzaniu. Kwiatów nie powinno jednak zabraknąć w pomieszczeniach naszych pociech, ponieważ obcowanie z nimi na co dzień przyniesie dzieciom mnóstwo korzyści.

ZOBACZ RÓWNIEŻ