Joanna Kania
Joanna Kania
15 Paź, 2018 - 00:00
Kwiaty pnące - TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Kwiaty pnące – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Joanna Kania

Szukasz najpiękniejszych kwiatów pnących do domu lub ogrodu? Sprawdź nasze rekomendacje, czyli najciekawsze i najbardziej efektowne pnącza!

Wybór najpiękniejszych kwiatów pnących jest uzależniony nie tylko od ich urody i naszego gustu, ale także, a może przede wszystkim od tego, jaką mają pełnić funkcję i gdzie będą hodowane. Na początku musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy kwiaty pnące będą uprawiane w domu czy ogrodzie? Jakim stanowiskiem dysponujemy – nasłonecznionym czy raczej zacienionym? Czy rośliny pnące mają być wyłącznie elementem dekoracyjnym danej przestrzeni? Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze pnącza, a także wyjaśniamy, jak dbać o kwiaty pnące w domu i ogrodzie.

Pnącza domowe i ogrodowe

Do uprawy w domu najbardziej nadają się takie pnącza, jak:

  • epipremnum złociste,
  • monstera dziurawa,
  • cissus rombolistny.

Natomiast do ogrodów idealnym wyborem będą:

  • powojnik Bill MacKenzie,
  • winobluszcz trójklapowy,
  • rdestówka Auberta.

Są też takie gatunki np. bluszcz pospolity, które świetnie sprawdzą się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków, na ścianach, ogrodzeniach, tarasach i balkonach.

TOP 7: Kwiaty pnące, które warto mieć w domu

1. Epipremnum złociste lub złote (łac. Epipremnum aureum)

Należy do roślin wieloletnich i jest jednym z najbardziej popularnych oraz lubianych kwiatów pnących. Charakteryzuje się długimi, elastycznymi, rozgałęzionymi pędami oraz błyszczącymi, zielonymi i mięsistymi liśćmi.

Niektóre odmiany mają specyficzne żółtawe plamy lub smugi. W mieszkaniu epipremnum złociste może osiągnąć długość do 5-6 metrów. Roślina jest łatwa w uprawie, dobrze radzi sobie zarówno w zacienionych, jak i dyskretnie nasłonecznionych miejscach. Preferuje jasne stanowiska, ale nie lubi być narażona na bezpośrednie działania promieni słonecznych.

Nie potrzebuje dużo wilgoci. Jeśli na liściach pojawią się brązowawe kropki, to znak, że przesadziliśmy z jej podlewaniem. Najlepiej podlewać ją co kilka dni, ale dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie.

Jej dodatkowym atutem jest to, że w trakcie procesu fotosyntezy oczyszcza powietrze w domu z zanieczyszczeń. Epipremnum złociste rośnie stosunkowo szybko (ok. 40-50 cm rocznie).

Epipremnum złociste

źródło zdjęcia: Getty ImagesFeelPic

2. Monstera dziurawa (łac. Monstera deliciosa)

To jedno z największych domowych pnączy o bardzo oryginalnym wyglądzie. Jego cechą charakterystyczną są duże, powycinane liście, które osiągają nawet 60 cm średnicy i po upływie czasu pojawiają się w nich otwory.

Jeśli chodzi o to, jak dbać o kwiaty pnące tego rozmiaru, to roślina ta wymaga zastosowania stabilnej podpory, wokół której będzie pięknie się piąć. Tropikalny rodowód pnącza sprawia, że wymaga ono odpowiedniego poziomu nawodnienia. Poza tym monstera dziurawa nie jest szczególnie wymagająca. Ważne jest, żebyśmy zapewnili jej dużą donicę, w której korzenie będą mogły się swobodnie rozwijać.

Kwiaty pnące - monstera dziurawa

źródło zdjęcia: Getty Images / Holly Cromer

3. Cissus rombolistny (łac. Cissus alata)

Ta piękna roślina pnąca należy do rodziny winoroślowatych. Ma ozdobne, ciekawie wyglądające liście z wycięciami w kształcie rombów i delikatne, zielone pędy o długości ok. 3 metrów.

Lubi stanowiska cieniste i potrzebuje dość dużo wody. Może piąć się w górę na kratkach i specjalnych ozdobnych konstrukcjach lub swobodnie zwisać i opadać w dół, jeśli umieścimy roślinę w donicy wiszącej.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

 

4. Powojnik Bill MacKenzie (łac. Clematis Bill MacKenzie)

To niezwykłej urody rośliny doniczkowe kwitnące przeznaczone do uprawy na zewnątrz domu, które pięknie pną się na ścianach, pergolach, altankach i ogrodzeniach.

Powojnik doskonale wygląda, oplatając naturalne podpory, takie jak pnie drzew. Rośliny osiągają wysokość około 6 metrów. Czas kwitnienia trwa od czerwca do października. Kwiaty są jaskrawo żółte i mają kształt dzwonków. Liście długo, bo aż do listopada, pozostają zielone.

Pnącze wygląda dekoracyjnie również zimą. Owoce powojnika Bill MacKenzie mają postać puszystych kuli i przepięknie prezentują się także w zimowej scenerii.

Krzewy pnące tego rodzaju najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, dobrze znoszą suszę i mroźne zimy. Roślina jest mało wymagająca. Należy jednak pamiętać, że rośnie bardzo szybko i intensywnie, należy więc pamiętać o jej przycinaniu.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Kwiaty pnące - Clematis

źródło zdjęcia: Getty Images / Skinny_Dog

5. Winobluszcz trójklapowy (łac. Parthenocissus tricuspidata)

Kolejny gatunek roślin pnących polecany do uprawy na zewnątrz. Winobluszcz trójklapowy stanowi przykład idealnego pnącza na balkon.

Liście są duże, błyszczące, jakby były pokryte warstwą wosku, dorodne i mają charakterystyczny kształt trzech klap (stąd nazwa rośliny).

Pnącze szybko i intensywnie przyrasta, najczęściej osiągając długość 12 metrów. Przywiera do ścian i ogrodzeń za pomocą wąsów czepnych, nie potrzebuje więc dodatkowych konstrukcji. Winobluszcz trójklapowy tworzy przepiękną, zwartą, zieloną, błyszczącą w świetle ścianę.

Wiosną i latem liście są intensywnie zielone, a jesienią fantastycznie przebarwiają się, zmieniając stopniowo kolory od zieleni, przez odcienie jasnego i ciemnego różu, po wyrazistą barwę rubinową.

Dodatkową ozdobą tego eleganckiego pnącza są ciemnogranatowe owoce, które pojawiają się na pędach jesienią. Roślina nie ma szczególnych wymagań pod względem gleby, nawodnienia i nasłonecznienia, ale jest dość delikatna, nie najlepiej znosi zimę, dlatego przed nadejściem mrozów trzeba okryć jej podstawę.

Kwiaty pnące zewnętrzne - winobluszcz

źródło zdjęcia: Getty Images / Mindstyle

6. Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix)

Jedna z najbardziej uniwersalnych roślin pnących polecana dla osób szukających pnącza zimozielonego.

Jej liście są zawsze ciemnozielone i błyszczące, jak polakierowane, nie zmienią koloru, ani nie opadną jesienią. Pnącze można uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Pędy mogą płożyć się po ziemi lub piąć w górę osiągając wysokość 20, a nawet 30 metrów. Pnącze rośnie stosunkowo wolno, ale przez wiele lat. Szacuje się, że niektóre okazy bluszczu parkowego w Polsce mają nawet 700 lat. Nie bez powodu bluszcz jest symbolem nieśmiertelności.

Kwitnienie dotyczy tylko roślin uprawianych na zewnątrz, a i tak zdarza się to niezwykle rzadko. Bluszcze hodowane w doniczkach w mieszkaniu praktycznie nie wykształcają kwiatów. Bluszcz uprawiany w domu na jednak bardzo ważną zaletę. Podobnie jak epipremnum złociste to pnącze domowe ma moc oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Dodatkowo bluszcze mają cenne właściwości lecznicze i kosmetyczne, dlatego uznawane są za najzdrowsze kwiaty do sypialni.

A jak dbać o kwiaty pnące rosnące na zewnątrz? Pamiętajmy, że pnącze lubi miejsce zacienione i osłonięte od wiatru.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Bluszcz pospolity - do domu i na zewnątrz

źródło zdjęcia: Getty Images / Bandolinata

7. Rdestówka Auberta (łac. Fallopia aubertii)

Piękna i szybko rosnąca roślina pnąca. Idealnie sprawdzi się do obsadzania ścian lub ogrodzeń w ogrodach i na dużych tarasach. Roślina ma nieduże, zielone liście i bardzo drobne, białe kwiaty.

Z powodu szybkiego rozwoju wymaga stabilnej podpory. To pnącze szczególnie przydatne w dużych miastach, ponieważ uważa się, że tłumi hałas. Jeśli obsadzimy nią nasz taras, wytłumimy częściowo hałas i szum dobiegający z ulicy. Rdestówka Auberta nie ma dużych wymagań, dobrze rośnie na każdym stanowisku i każdej glebie. Niemniej trzeba pamiętać, że podobnie jak winobluszcz trójklapowy jest wrażliwa na niskie temperatury.

Zewnętrzne pnącza - Rdestówka Auberta

źródło zdjęcia: Getty Images / weisschr

Kwiaty pnące będą piękną dekoracją naszego domu i ogrodu tylko wtedy, jeśli je będziemy należycie pielęgnować, czyli usuwać suche liście, przycinać, przecierać delikatnie wilgotną szmatką liście, skrapiać wodą przy użyciu zraszacza, a także w odpowiednim czasie przesadzać i nawozić.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty pnące w domu?

Wiele odmian pnączy należy do roślin inwazyjnych, które szybko rozrastają się. Dlatego należy je odpowiednio prowadzić, a będą przez długi czas zachwycać nas swoją wykwitną i wyrafinowaną, prawdziwie królewską urodą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ