Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
13 Sie, 2018 - 02:00

Kwiaty na taras – inspiracje i aranżacje (TOP 7 pomysłów)

Katarzyna Zet

Marzy Ci się ciekawa aranżacja tarasu? Dowiedz się, jakie kwiaty na taras wybrać, by zamienić go w bajkowe miejsce do relaksu dla całej rodziny.

Przydomowy taras to oaza spokoju i wspaniałe miejsce do relaksu, którym można cieszyć się od wiosny do jesieni. Aby spędzanie czasu na tarasie było czystą przyjemnością, warto więc zadbać o ciekawą aranżację tego miejsca.

Najważniejszym jego elementem są rośliny, które nie tylko zapewniają wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim pozwalają na kojący kontakt z naturą. Poniżej podpowiadamy, jakie warto wybrać kwiaty na taras, aby stworzyć dzięki nim namiastkę bajkowego ogrodu zachwycającego feerią barw i oszałamiających zapachów.

Kwiaty na taras: kilka wskazówek pod kątem aranżacji tarasu

Ze względu na swoją specyfikę taras wymaga nieco innej aranżacji niż balkon. Zwykle nie ma na nim barierek, do których można zamocować donice. Jednak zamiast barierek na tarasie można zastosować piękne ażurowe pergole tarasowe, dzięki którym można stworzyć zacieniony zakątek, a przy okazji zyskać dodatkową przestrzeń dla kwiatów i roślin pnących.

Oprócz tego przydadzą się oczywiście doniczki – na tarasie sprawdzają się najlepiej duże donice ceramiczne, drewniane lub z kamienia naturalnego, a także duże ozdobne skrzynki, które warto wyposażyć w system nawadniający.

Wybierając kwiaty na taras, warto pamiętać o okresach ich kwitnienia i w taki sposób zaprojektować tarasowy ogród, by po przekwitnięciu jednych gatunków, rozpoczynało się kwitnienie pozostałych (są również kwiaty kwitnące od wiosny aż do jesieni!).

W aranżacji tarasu warto również wziąć pod uwagę nie tylko kwiaty kwitnące, ale również krzewy, zioła, byliny i kwiaty doniczkowe zielone, które łącznie stworzą na tarasie przepiękną zieloną przestrzeń.

TOP 7 najlepszych pomysłów na kwiaty, którymi można ozdobić przydomowy taras

7. Pelargonie

Kwiaty na taras - inspiracje i aranżacje - pelargonie

Choć pelargonie najczęściej są ozdobą balkonów, świetnie sprawdzają się również jako kwiaty na taras. Jest to roślina niezwykle popularna w Polsce ze względu na swoje piękno, długie i obfite kwitnienie (od maja do jesieni), różnorodność odmian, a także nieskomplikowaną uprawę.

Pelargonie kaskadowe i wszelkie odmiany zwisające to typowe kwiaty balkonowe, które na tarasie sprawdzą się np. na pergoli. Do stojących donic lub skrzynek lepiej wybrać pelargonie rabatowe.

Sadzonki pelargonii najlepiej umieścić w donicach w połowie maja, a jesienią schować kwiaty do piwnicy przed pierwszymi przymrozkami (są to kwiaty wieloletnie). Pelargonie to dość łatwe w uprawie kwiaty doniczkowe kwitnące – lubią nasłonecznione miejsca i wymagają regularnego podlewania (w donicach przydaje się warstwa drenażowa).

6. Hortensja

Kwiaty na taras - inspiracje i aranżacje - hortensja

źródło zdjęcia: Depositphotos / MalkovKosta

Hortensja to przepiękna roślina ogrodowa, której kwiaty tworzą charakterystyczne okazałe kuliste kwiatostany. Zachwyt budzi zarówno forma kwitnienia hortensji, jak również ich kolorystyka – hortensje mogą kwitnąć na biało, różowo, fioletowo, a także mieć przepiękne odcienie błękitu.

Odmiana ogrodowa hortensji jest najbardziej efektowna i świetnie sprawdza się w uprawie doniczkowej jako kwiaty na taras (jeśli taras nie jest duży, można zdecydować się na skromniejsze odmiany tych kwiatów np. hortensję bukietową).

Rośliny te należy sadzić w dużych donicach z warstwą drenażową, ponieważ w istocie są to krzewy, które potrafią wyrosnąć do około 1,5 metra wysokości. Te przepiękne kwiaty lubią stanowiska w półcieniu i potrzebują stale wilgotnej ziemi.

Okres kwitnienia hortensji trwa od wiosny aż do jesieni. Jest to roślina wieloletnia, którą na czas zimy wystarczy dokładnie okryć otuliną chroniącą przed przemarznięciem.

5. Lawenda

Kwiaty na taras - inspiracje i aranżacje - lawenda

źródło zdjęcia: Depositphotos / Subbotina

Upajający zapach i delikatne fioletowe kwiaty lawendy przywodzą na myśl przepiękny krajobraz Prowansji. Być może dlatego roślina ta jest niezwykle modna i można ją spotkać w wielu ogrodach, na balkonach i tarasach.

Jako kwiaty na taras lawenda nadaje się idealnie – można do jej uprawy zastosować niewielkie doniczki na balkon, które będą świetnie komponowały się pośród bardziej okazałych roślin tarasowych.

Doniczki z lawendą warto postawić w nasłonecznionej i zacisznej części tarasu, a roślinę podlewać dość umiarkowanie – pierwsze kwiaty powinny pojawić się już w czerwcu, a jeśli będziemy pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, kolejne kwitnienie roślina zafunduje nam jesienią.

4. Koleusy

Kwiaty na taras - inspiracje i aranżacje - koleusy

źródło zdjęcia: Depositphotos / Art_rich

Koleusy to bardzo oryginalne i efektowne kwiaty na taras, które można również uprawiać w ogrodzie. Zwane również pokrzywką brazylijską odznaczają się wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi i występują w przeróżnych odmianach. Ich liście mogą być więc duże, purpurowe i wystrzępione na brzegach, albo mieć fantazyjne fioletowo-zielone wzory, przypominające z daleka rój motyli.

Koleusy w doniczce tworzą rozrośnięty krzak, który można przycinać, regulując w ten sposób jego wielkość. Rośliny te lubią umiarkowane nasłonecznienie i umiarkowane podlewanie – przed zimą należy je natomiast schować do chłodnego pomieszczenia.

3. Heliotrop

Kwiaty na taras - inspiracje i aranżacje - heliotrop

źródło zdjęcia: Depositphotos / zigzagmtart

Heliotrop peruwiański, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki Południowej. Jest to roślina o intensywnie fioletowych kwiatach i równie intensywnym zapachu wanilii (olejek z kwiatów stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym), który dorasta do około pół metra wysokości. Kwitnienie rozpoczyna się mniej więcej w lipcu i trwa nieprzerwanie do września.

Heliotropy można traktować latem jako kwiaty na taras, a zimą jako kwiaty domowe. Na tarasie warto je postawić w nasłonecznionym miejscu i podlewać 2-3 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że roślina nie przepada za zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, a także za deszczem, który niszczy jej kwiaty.

2. Piwonie

Kwiaty na taras - inspiracje i aranżacje - piwonie

źródło zdjęcia: Depositphotos / ekina1

Piwonie bardzo często uprawiane są w polskich ogrodach – tworzą niewysokie rozłożyste krzewy, których długie łodygi zakończone są dużymi i pełnymi kwiatami zazwyczaj w kolorze różowym lub białym. Od kilku lat coraz częściej spotkać można piwonie jako kwiaty doniczkowe na balkonach i tarasach. Są to specjalne, miniaturowe odmiany tej byliny przystosowane do uprawy doniczkowej.

Rośliny te są wieloletnie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – najlepiej czują się w nasłonecznionych miejscach na tarasie lub przy schodkach na taras i wymagają regularnego podlewania co kilka dni. Piwonia kwitnie w lipcu i sierpniu, ale w pozostałe miesiące jej krzew wygląda równie atrakcyjnie. Na okres zimy roślinę należy schować do chłodnego pomieszczenia.

1. Oleander

Kwiaty na taras - inspiracje i aranżacje - oleander

źródło zdjęcia: Depositphotos / katalinks

Oleandry spotkać można w wielu krajach śródziemnomorskich (np. Hiszpanii, Francji, Włoszech) – bardzo często rosną dziko wzdłuż autostrad, ale także wykorzystuje się je do obsadzania alejek spacerowych w modnych kurortach. To już sugeruje, że roślina nie jest trudna w uprawie i że… lubi raczej ciepły klimat.

Jeśli marzy nam się wakacyjna atmosfera na przydomowym tarasie, warto pomyśleć o oleandrze w donicy. Jest to wiecznie zielony krzew o wąskich i podłużnych listkach, który od maja do września obsypany jest drobnymi kwiatami najczęściej w kolorze różowym lub białym.

Choć kwiaty dość szybko przekwitają, na ich miejscu szybko pojawiają się nowe. Oleander jest bardzo wytrzymały – choć lubi wodę, może bez podlewania wytrzymać przeszło tydzień. Jest to też roślina wieloletnia – raz w roku wystarczy przyciąć jej wysokie pędy, a na zimę schować do chłodnego pomieszczenia.

Kilkuletnie oleandry potrafią urosnąć na ponad 2 metry wysokości – świetnie sprawdzają się jako kwiaty na tarasie i szczególnie dobrze wyglądają w towarzystwie drzewek cytrusowych oraz drzewek oliwnych, których obecność na tarasie pozwala poczuć się jak w słonecznych krajach basenu Morza Śródziemnego.

Warto pamiętać, że oleander jest trujący – należy chronić przed nim zwierzęta domowe i dzieci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ