Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
27 Lut, 2018 - 03:00

Kwiaty na Dzień Kobiet – jak wybrać idealne?

Mariola Krzyżak

Kwiaty na Dzień Kobiet to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych podarunków dla pań. Jakie wybrać, by zachwycić, ale nie popełnić faux pas?

Święto wszystkich pań zbliża się wielkimi krokami, a wraz z jego nadejściem panowie tłumnie szturmują kwiaciarnie by zakupić idealne kwiaty na Dzień Kobiet. Nie ma nic piękniejszego niż okazały, pachnący bukiet świeżych roślin o wyjątkowych kolorach podarowany jako wyraz miłości, szacunku czy oddania.

Kwiaty jednak posiadają głęboką symbolikę, którą kobiety doskonale znają. Żeby nie popełnić faux pas warto poznać ten tajemny kod językowy, by wybrać odpowiedni rodzaj bukietu i wręczyć go wybranej osobie we właściwy sposób.

Prezent na Dzień Kobiet – dlaczego kwiaty to doskonały pomysł?

Kwiaty na Dzień Kobiet kojarzą nam się często ze słynnymi goździkami z paczką rajstop w pakiecie, które chętnie były rozdawane paniom w okresie polskiego PRL-u. Komunizm przeminął, natomiast tradycja wręczania bukietów z okazji święta kobiecości pozostała i jest należycie pielęgnowana przez mężczyzn.

Świeże, pachnące kwiaty to jeden z najcudowniejszych prezentów jakim można obdarować płeć piękną. Taki podarunek jest symbolem szacunku i uznania, a jego forma może przekazać więcej niż tysiąc słów. Do tego jest to także bardzo uniwersalny sposób na docenienie kobiet w czasie ich święta, gdyż może być pomysłem na prezent zarówno dla ukochanej żony czy dziewczyny, jak i matki, teściowej, babci czy nawet koleżanek z pracy.

Jeżeli nie możemy osobiście zjawić się z naręczem pięknych roślin, to obecnie bardzo łatwo dostępne są usługi takie jak poczta kwiatowa czy kwiaciarnie internetowe. W takich miejscach można zamówić wybrany bukiet i wysłać go z odpowiednim liścikiem do wybranej przez nas osoby.

Dowiedz się więcej: 12 ciekawych pomysłów na Prezent na Dzień Kobiet >>

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - goździki różowe

Kwiaty na Dzień Kobiet – czym się kierować dokonując wyboru bukietu?

Trafić w gust ukochanej – oto jest wyzwanie!

Jednym z najlepszych sposobów sprawienia naszej żonie czy dziewczynie ogromnej przyjemności jest wybór bukietu stworzonego z jej ulubionych kwiatów. Pomysł wydaje się być banalnie prosty, jednak często zdarza się tak, że panowie nie mają pojęcia jakie preferencje w tej kwestii ma ich partnerka. Warto więc przeprowadzić odpowiednio wcześnie małe dochodzenie.

Najprościej będzie rozejrzeć się trochę po wspólnym mieszkaniu lub miejscu, w którym mieszka nasza dziewczyna. Jeżeli zauważymy w nim świeże kwiaty to z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że właśnie z takiego rodzaju ukochana ucieszy się najbardziej.

Można też podczas spaceru po targu zatrzymać się obok stoisk z kwiatami i subtelnie zapytać o to, które z roślin podobają się naszej towarzyszce najbardziej.

Ostatnim kołem ratunkowym może być tak zwany telefon do przyjaciela, a w tym wypadku najlepiej do przyjaciółki lub naszej teściowej. One na pewno wiedzą, jakie kwiaty na Dzień Kobiet będą najtrafniejszym wyborem!

Jeżeli jednak chcemy postawić na naszą intuicję, to warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu, z której panowie będą mogli poznać tajemniczy kod językowy kwiatów. Jego znajomość może uchronić przed popełnieniem faux pas, które może być zapamiętane przez wybrankę serca na długo.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - bukiet kwiatów

Symbolika najpopularniejszych gatunków kwiatów

Wiele kobiet potrafi odczytywać ukryte znaczenie jakie niosą ze sobą poszczególne gatunki kwiatów. To, na co rzadko zwracają uwagę mężczyźni, dla pań jest często jasnym sygnałem co do zamiarów, z jakimi bukiet jest wręczany. Naszą podróż przez kwiatową symbolikę zacznijmy więc od gatunków.

Róża – szlachetny kwiat ubóstwiany przez większość kobiet jest symbolem miłości i namiętności. Bukiet złożony z tych roślin idealnie sprawdzi się jako podarunek dla ukochanej żony lub dziewczyny.

Kwiaty na dzień kobiet - róża

Tulipany – kojarzą nam się z wiosenną lekkością i dziewczęcością. Nazywane bywają „wysłannikiem uczuć”, a ich ciemny środek według przekazów symbolizuje serce rozpalone namiętnością.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - tulipany

Goździki – kwiaty na 8 marca niegdyś kojarzone były właśnie z tym gatunkiem. Zapomniany na lata goździk ponownie wraca do łask. Symbolizuje dzielność i poglądy pacyfistyczne. W renesansie stanowił obietnicę wiernej miłości, a jeszcze wcześniej był symbolem dziewiczej czystości.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - goździki

Lilia – delikatny kwiat o pięknej woni to symbol powagi, królewskości, chwały. W kulturze chrześcijańskich odczytuje się jego znaczenie jako niewinność, dziewiczość i czystość. W starożytnym Rzymie był natomiast utożsamiany z nadzieją.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - lilie

Słonecznik – kojarzy nam się z radością oraz promieniami słońca. Wręczając więc takie kwiaty, okazujemy obdarowanej osobie sympatię. Jednak słonecznik często bywa odczytywany także jako symbol dumy, niewdzięczności i pychy.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - słoneczniki

Konwalia – oznacza nieśmiałość i delikatność. Często utożsamiana jest z pierwszym zakochaniem lub miłością młodych ludzi.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - konwalia

Begonia – kwiat ten symbolizuje skruchę i prośbę o wybaczenie.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - begonia

Orchidea – subtelna uroda tego gatunku jest mocnym symbolem miłości i chęci uwiedzenia obdarowanej osoby.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu >>

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - storczyki

Frezja – wręczając ja ukochanej zdajemy się mówić do niej: Proszę, obdarz mnie miłością.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - frezja

Kwiaty na Dzień Kobiet – kolor ma znaczenie!

Ci z panów, którzy myśleli, że wybór odpowiedniego gatunku to już wszystko, będą niestety rozczarowani. Istotny jest także kolor! Piękna symbolika bukietu kwiatów może pójść na marne, jeżeli będą one miały nieodpowiednią barwę.

Warto jednak traktować znaczenie kolorów nieco z przymrużeniem oka, gdyż często bywa to jedynie umowna gra, która przez swoją zawiłość może być zupełnie inaczej odczytywana w zależności od kultury czy osobistych wierzeń.

  • Czerwony – najsilniejszy symbol miłości, zwłaszcza w odniesieniu do róż. Taki kolor warto przeznaczyć dla wybranki naszego serca w dowód wiecznego uczucia.
  • Biały – jest symbolem niewinności, dziewiczości, ale także szacunku i czystych zamiarów.
  • Różowy – oznacza przyjaźń i platoniczne uczucie.
  • Błękitny – kolor ten odczytywany jest często jako symbol wierności.
  • Fioletowy – może symbolizować romantyczne uczucia, ale także żal i smutek oznaczający koniec miłości.
  • Żółty – jest dość mocnym symbolem zazdrości, zdrady i kłamstwa. Pośród wszystkich barw kojarzy się zdecydowanie najbardziej negatywnie, dlatego warto go unikać.
Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - bikiet róż

Jak wręczać kwiaty na Dzień Kobiet?

Jeżeli już wybraliśmy odpowiedni bukiet na Dzień Kobiet, to pozostało jeszcze wręczenie go z uwzględnieniem zasad savoir-vivre.

Przede wszystkim nigdy nie dajemy bukietu zapakowanego w papier ochronny. Jeżeli nie stanowi on elementu dekoracji, to zawsze zdejmujemy go przed spotkaniem.

Wchodząc do pomieszczenia trzymamy naręcz kwiatów w lewej dłoni, by móc swobodnie przywitać się prawą ręką. Następnie przekładamy bukiet do dominującej dłoni i podajemy go ukochanej zawsze kwiatami do góry, a łodygami ku dołowi.

Elegancka forma wręczenia prezentu stanie się doskonałym dopełnieniem naszej niespodzianki i pozwoli poczuć się kobiecie wyjątkowo w dniu jej święta.

Kwiaty na Dzień Kobiet - jak wybrać idealne? - wręczanie kwiatów

Kwiaty na Dzień Kobiet to wspaniały i ponadczasowy sposób na sprawienie ukochanej osobie przyjemności i pokazanie jej naszego szacunku oraz życzliwych uczuć. Jeżeli poszukujemy idealnego bukietu, to warto zastanowić się nad preferencjami naszej partnerki lub zapoznać się z symboliką roślin. Zawsze można także poprosić o pomocą obsługę kwiaciarni, która z pewnością będzie doskonale wiedziała, jakie kwiaty będą odpowiednie na tak wyjątkową okazję.

ZOBACZ RÓWNIEŻ