Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
14 Lis, 2018 - 20:52

Najlepsze kwiaty do łazienki – TOP 7

Elzbieta Tchorowska

Kwiaty do łazienki muszą lubić wilgotne powietrze i wysokie temperatury. Sprawdź nasze propozycje na roślinne dekoracje łazienkowe.

Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym. Często jest pozbawiona naturalnego światła z powodu braku okien. Dodatkowo panuje w niej wilgoć i wysoka temperatura. W trakcie wieczornej kąpieli unosi się para wodna, a w dzień z kolei pomieszczenie studzi się i panują w nim dość niskie temperatury i wilgotność. Jakie kwiaty do łazienki wybrać, by zniosły takie warunki? Podpowiadamy!

Kwiaty do łazienki – które gatunki się nie sprawdzą?

Wielu z nas idzie na łatwiznę i wybiera do łazienki sztuczne kwiaty. A szkoda. Wbrew pozorom wiele gatunków roślin woli półciemne wnętrza i wysoką wilgotność powietrza. Osiągane w łazience temperatury też nie są nadzwyczaj wysokie i nie utrzymują się przez długi czas. Z pewnością jednak do tego typu wnętrz nie będą nadawać się m.in.:

  • kaktusy,
  • sukulenty,
  • fiołki afrykańskie i inne rośliny, które nie lubią wody na liściach.

Z pewnością musimy uważać, by żadna roślina nie przebywała w okolicy środków chemicznych. W trakcie gruntownego czyszczenia łazienki najlepiej jest zabrać wszystkie kwiaty i przenieść je z powrotem dopiero po wywietrzeniu pomieszczenia.

Kwestię braku naturalnego światła także możemy rozwiązać w dość prosty sposób. Jednym z nich jest kupno specjalnych żarówek. Drugim może być kupno dwóch identycznych gatunków roślin, z czego jeden postawimy w łazience, a drugi w pokoju na parapecie. Co kilka dni zmieniamy rośliny, by obie mogły skorzystać z dobroci światła dziennego.

Pamiętając o tych wskazówkach, możemy dobrać odpowiednie kwiaty do łazienki, które będą stanowić wyjątkowe elementy dekoracyjne.

Dowiedz się więcej: Minimalistyczna łazienka Twoich marzeń – 7 pomysłów

TOP 7 pomysłów na piękne kwiaty do łazienki

1. Kroton, czyli drzewo w łazience

Kroton to roślina pochodząca z Azji, która ma pokrój drzewiasty i może sięgać nawet 1 metra. Ma piękne, wielobarwne liście, dzięki czemu urozmaici monotonne i nudne wnętrze. Wytrzymuje temperaturę nawet do 27 st. Celsjusza. Nie straszne mu będą więc nasze długie i gorące kąpiele.

Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna. Dodatkowo roślina bardzo lubi zraszanie liści, czego nie będziemy musieli robić, stawiając ją w łazience. Niestety niezbyt nadaje się do ciemnych wnętrz. To propozycja skierowana jedynie do posiadaczy łazienek z oknami. Pamiętajmy, by ustawić roślinę możliwie jak najbliżej naturalnego źródła świata. Jeśli zadbamy o dobre nasłonecznienie, kroton odwdzięczy się nam piękną barwą liści.

Kwiaty do łazienki - kroton

źródło zdjęcia: Getty Images / Pro2sound

2. Adenium, czyli róża pustyni

Kolejne proponowane rośliny do łazienki nie przypominają znanym nam róż, jednak naturalnie są kolorowym akcentem na pustyniach Półwyspu Arabskiego. Podobnie jak kroton wolą słońce i jasne stanowiska, dlatego polecamy różę pustyni do łazienek z oknami – najlepiej wychodzącymi na południe.

Róże pustyni są jednymi z nielicznych sukulentów, które mogą przetrwać w niekorzystnych warunkach panujących w naszych łazienkach. Mimo wszystko trzymajmy donicę z dala od wanny czy umywalki. Dobrze pielęgnowane rośliny wydadzą duże, pojedyncze kwiaty w kolorach różowym lub czerwonym.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące (TOP 11)

Kwiaty do łazienki - róże pustyni

źródło zdjęcia: Getty Images / khuntapol

3. Afelandra stercząca, czyli powiew egzotyki

To bardzo nietypowe kwiaty do łazienki, które jednak doskonale w niej wyglądają i się czują. Piękne, ozdobne liście i ciekawie wyglądające żółte kwiaty urozmaicą każde wnętrze i wprowadzą do niego nutkę egzotyki.

To kolejna propozycja do jasnych łazienek, w których znajduje się okno. Im więcej światła, tym lepiej, choć uważajmy z bezpośrednim nasłonecznieniem. Z drugiej strony afelandra uwielbia wilgoć panującą w powietrzu i wysokie temperatury sięgające 25 st. Celsjusza. Jej naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne Brazylii – nic więc dziwnego, że jeśli chcemy ją hodować, to tylko w łazience.

Kwiaty do łazienki - Afelandra

źródło zdjęcia: Getty Images / Verducci2

4. Maranta, czyli znane i lubiane rośliny domowe

Każdy z nas wie, jak wygląda maranta, choć nie zawsze kojarzymy ją z jej nazwą. Piękne liście w wielu kolorach zieleni poprzecinane są czerwonymi, ozdobnymi żyłkami. Świetnie nadaje się do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Lubi stanowiska półcieniste, dlatego może być hodowana nawet w łazience bez okien. Pamiętajmy jednak o jej wynoszeniu raz na jakiś czas. Uważajmy na zbyt duże nasłonecznienie stanowiska, bo jej piękne liście mogą zblaknąć.

Jeśli zaś chodzi o wilgotność, to pochodzące z Ameryki Południowej maranty wprost pokochają klimat naszych łazienek. Uwielbiają wilgotne powietrze, z chęcią przyjmują codzienne zraszanie, a ich podłoże musi być stale wilgotne. To najlepsze kwiaty do łazienki, jakie można sobie wymarzyć.

Kwiaty do łazienki- maranta

źródło zdjęcia: Getty Images / Crystal Bolin Photography

5. Paprotki doniczkowe do łazienek

Praktycznie każda paprotka będzie uwielbiała przebywać w łazience. Weźmy taką paproć zwyczajną. Lubi stanowisko ciemne, a więc brak okna nie jest jej straszny, a wręcz przeciwnie. Nie lubi zbyt obfitego podlewania, ale stale utrzymującą się wilgoć w powietrzu. Stawiając ją w łazience, nie musimy pamiętać o zraszaniu.

Dobrze pielęgnowana paproć jest w stanie wyrosnąć na bardzo sporą roślinę, dlatego już na początku znajdźmy jej miejsce do swobodnego wzrostu. Nie możemy także zapominać, że paprotki doskonale oczyszczają powietrze z toksycznych substancji, które niejednokrotnie znajdują się w naszych łazienkach. Możemy spokojnie powiedzieć, że to niezbędne akcesoria do łazienki, które są i estetyczne i pożyteczne.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Kwiaty do łazienki - paprotki

źródło zdjęcia: Getty Images / skymoon13

6. Pokrzywiec szorstkowłosy o zachwycających kwiatach

Szukasz łazienki z pomysłem? Każdy, kto zobaczy pokrzywiec szorstkowłosy w trakcie kwitnienia, zakocha się w nim bez opamiętania. Jego kwiaty są zaskakujące, ciekawe i nietypowe. Tworzą kolorową fontannę, spływając kaskadami spomiędzy zielonych liści. Niestety rośliny nie polecamy do domów z dziećmi i zwierzętami, ponieważ jest silnie trująca.

Pokrzywiec kocha ciepłe i słoneczne miejsca. Jeśli chcemy postawić go w naszym domu, to tylko przy oknie. Wilgotne powietrze jest dla niego najważniejsze. Możemy go uprawiać w szklarni lub w… łazience. To wręcz idealne kwiaty do łazienki – będą uwielbiały nasze długie kąpiele, a nawet nieco niesprawną wentylację.

Pokrzywiec jest rośliną wieloletnią, którą warto przycinać, by wzmocnić jej kwitnienie i kolor liści. Będzie stanowić wyjątkowy element dekoracyjny i ciekawy kontrapunkt dla jednolitego wnętrza.

Kwiaty do łazienki - pokrzywiec szorstkowłosy

źródło zdjęcia: Getty Images / Roman Novitski

7. Widliczka, czyli róża jerychońska

Na naszej liście znalazły się już róże pustyni, więc mamy także propozycję róż z Jerycha. Wbrew swojej nazwie, roślina nie jest kwitnąca. Cały element dekoracyjny tworzą liście w kolorze lekko złotym o kremowych plamkach.

Widliczka woli stanowiska półcieniste i bardzo dużą wilgotność powietrza. Nie obawiajmy się stawiania jej tuż przy umywalce. Te kwiaty do łazienki lubią być zraszane, ale tylko ciepłą wodą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas ochlapać je po umyciu rąk. Nie przeszkadza jej temperatura do 25 st. Celsjusza.

Musimy jednak uważać na jej delikatne liście, które można łatwo zniszczyć lub uszkodzić – zarówno przez dotyk, jak i spryskanie zimną wodą.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

Kwiaty do łazienki - widliczka

źródło zdjęcia: Getty Images / sKrisda

Wybierając kwiaty do łazienki, szczególną uwagę musimy zwrócić na ich wymagania dotyczące jasności stanowiska. W pomieszczeniach ciemnych lepiej jest nie hodować roślin lubiących słońce. Wybór gatunków, które dobrze będą czuły się w wysokich temperaturach i wilgotności powietrza, jest jednak całkiem spory. Mogą to być zarówno odmiany kwitnące, jak i wiecznie zielone. Decyzja zależy tylko od nas oraz oczywiście od wystroju naszej łazienki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ