Joanna Kania
Joanna Kania
01 Gru, 2018 - 21:10
Kwiaty egzotyczne - TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Kwiaty egzotyczne – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Joanna Kania

Kwiaty egzotyczne są piękną dekoracją wnętrz. Poznaj najbardziej oryginalne i niezwykłe ich odmiany, które będą idealne do Twojego domu.

Kwiaty egzotyczne to rośliny, które w warunkach naturalnych rosną w innych strefach klimatycznych – najczęściej w wilgotnych i tropikalnych lasach lub na gorących i suchych terenach pustynnych. Teraz te oryginalne rośliny możemy z powodzeniem hodować w domu. Przedstawiamy 7 najpiękniejszych propozycji egzotycznych kwiatów doniczkowych.

TOP 7 – Najwspanialsze kwiaty egzotyczne, które możesz mieć w domu!

1. Palmy w wersji miniaturowej

Najprostszą propozycją stworzenia w domu namiastki tropikalnego lasu są drzewa egzotyczne. W warunkach naturalnych osiągają imponujące rozmiary dochodzące nawet do kilkunastu, czy kilkudziesięciu metrów wysokości. W wersji doniczkowej drzewka te nie uzyskają nigdy takiej wielkości (zazwyczaj dorastają do 2-3 metrów po kilkunastu latach hodowli), ale pozwolą nam poczuć się w naszym mieszkaniu jak na zamorskich wakacjach.

Dowiedz się więcej: Drzewka doniczkowe – TOP 10 najpiękniejszych propozycji

Najpopularniejszymi kwiatami egzotycznymi tego rodzaju uprawianymi w donicach są palmy. Występują w wielu różnych odmianach, wśród których najbardziej powszechne to:

  • palma królewska, inaczej nazywana daktylowcem kanaryjskim (łac. Phoenix canariensis),
  • palma areka (łac. Chrysalidocarpus lutescens),
  • palma koralowa (łac. Chamaedorea elegans),
  • palma kokosowa (łac. Cocos nucifera),
  • palma karłowata (łac. Chamaerops humilis).

Rośliny te wykształcają piękne, ozdobne liście najczęściej w kształcie strzępiastych wachlarzy. Będą efektowną ozdobą każdego wnętrza, zaczynając od salonu, kończąc na sypialni, a nawet w łazience. Świetnie wyglądają w przeszklonych oranżeriach i werandach. Niektóre z nich np. palma koralowa, mogą kwitnąć, a nawet wydawać owoce!

 

2. Figowce i bambusy

Kolejnymi flagowymi drzewami egzotycznymi, które możemy hodować w domu, są figowce, w tym figowiec benjamiński (łac. Ficus benjamina L.), roślina o niewielkich, błyszczących liściach.

Bardzo oryginalnymi kwiatami egzotycznymi są bambusy (łac. Bambusa Shreb). To rośliny bardzo popularne w Azji, występujące w ponad 100 odmianach. Ich cechą charakterystyczną są zdrewniałe łodygi oraz piękne, szeleszczące na wietrze liście.

Bambusy skutecznie tłumią hałas dobiegające z ulicy, dlatego warto je hodować np. na balkonie lub tarasie wychodzącym na ruchliwą drogę. Stworzą piękną, zieloną, dźwiękoszczelną ścianę. Można też hodować pojedyncze rośliny we wnętrzu. Te egzotyczne rośliny szczególnie harmonijnie będą komponować się z meblami lub dodatkami wykonanymi z drewna bambusowego.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o drzewka doniczkowe w domu?

Kwiaty egzotyczne - fikus benjamina

3. Araukaria i eukaliptus – egzotyczne rośliny z Australii

W domu możemy też hodować egzotyczne drzewka iglaste. Należy do nich piękna i delikatna araukaria (łac. Araucaria Juss). Te wiecznie zielone rośliny rosną w Australii, a także m.in. w Ameryce Południowej i Nowej Gwinei. W warunkach naturalnych osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Uprawiane w doniczkach nie przekroczą 2 metrów.

Araukaria to niezwykle efektowna roślina ozdobna. Jej największym atutem są regularne okółka iglastych pędów. W okresie Bożego Narodzenia araukarie warto dyskretnie przystroić dekoracjami świątecznymi: lekkimi bombkami lub srebrnymi łańcuchami.

Innym ciekawym drzewem egzotycznym pochodzącym z Australii, który świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, jest eukaliptus (łac. Eucalyptus L’Hér.). Najbardziej popularnym eukaliptusem doniczkowym jest eukaliptus niebieski. Nazwa pochodzi od delikatnie błękitnego odcienia liści i pędów.

 

4. Cytrusy i kwiaty egzotyczne z regionu Morza Śródziemnego

Cytrusowe kwiaty egzotyczne potrafią stworzyć prawdziwie śródziemnomorski klimat w domu. Mają piękne, ozdobne liście oraz efektownie kwitną. Są nie tylko oryginalną ozdobą mieszkania, ale także, przy odrobinie cierpliwości, pozwolą nam cieszyć się smakiem tropikalnych owoców samodzielnie wyhodowanych w domu.

W domach najchętniej hodujemy drzewka pomarańczowe i cytrynowe. Warto także zainteresować się mini pomarańczami, czyli kumkwatami (łac. Fortunella Margarita). Niewielkie drzewka zakwitają na wiosnę. Z białych kwiatów o słodkim zapachu wyrosną niewielkie pomarańczowe owoce.

Możemy także uprawiać męczennicę jadalną, inaczej zwaną marakują (łac. Passiflora edulis Sims), chociaż w tych przypadkach szanse na uzyskanie owoców są mało prawdopodobne. Rośliny mają jednak bardzo atrakcyjny wygląd. Dodatkowo ogromnym atutem marakui są imponujące kwiaty. Nie martwmy się więc brakiem owoców, a cieszmy urodą jej wspaniałych, egzotycznych kwiatostanów.

Ciekawostką wśród kwiatów egzotycznych tej kategorii jest laur, inaczej zwany wawrzyńcem szlachetnym (łac. Laurus nobilis L.). Liście tej wiecznie zielonej rośliny (nazywane potocznie laurowymi lub bobkowymi) są popularną przyprawą w kuchni.

Pozostając w klimacie śródziemnomorskim, warto wspomnieć o oleandrze (łac. Nerium oleander L.). Roślina przepięknie kwitnie, bardzo obficie, najczęściej na różowo. Oleandry świetnie sprawdzają się na tarasach i w ogrodach, ale można je także uprawiać w pomieszczeniach, wynosząc na zewnątrz jedynie latem.

 

5. Rajskie kwiaty

Niektóre kwiaty egzotyczne wyróżniają się wyjątkowo oryginalnymi kwiatostanami o niespotykanych, niezwykle efektownych kształtach i zjawiskowych kolorach. Jednym z nich jest strelicja królewska (łac. Strelitzia reginae), nazywana rajskim ptakiem, ponieważ płatki jej kwiatów przypominają skrzydła egzotycznych ptaków.

Przepięknie kwitnie także lagerstremia indyjska (łac. Lagerstroemia indica). Roślina ta wykształca ogromne kwiatostany najczęściej w kolorze różowym, fioletowym lub czerwonym. W warunkach naturalnych jest to drzewo ozdobne sporych rozmiarów. W Polsce najlepiej uprawiać ją w donicach na tarasie lub balkonie, a zimą przenosić do domu.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty egzotyczne w domu

Kwiaty egzotyczne - strelicja królewska

źródło zdjęcia: Getty Images / firstbestpictures

6. Pustynne kwiaty egzotyczne i rośliny owadożerne

Pustynne kwiaty sprawdzą się w przypadku osób, które nie mają czasu na pracochłonną pielęgnację kwiatów w domu. Ich przykładem są: agawa, aloes i kaktusy, które doskonale radzą sobie w klimacie pustynnym, więc dobrze znoszą brak wody, a nawet przesuszenia.

Rośliny owadożerne to z kolei propozycja dla osób poszukujących nietypowych roślin do domu. Rośliny te odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Nie oznacza to bynajmniej, że musimy je dokarmiać. Kwiaty wabią i chwytają owady za pomocą specjalnie wykształconych liści, łodyg i pędów. Najsłynniejsze z nich to:

  • rosiczka (łac. Drosera),
  • dzbanecznik (łac. Nepenthes),
  • kapturnica (łac. Sarracenia),
  • muchołówka (łac. Dionaea).

Oprócz swoich niekonwencjonalnych właściwości związanych z odżywianiem te kwiaty egzotyczne wyróżnia niezwykła uroda.

Dowiedz się więcej: Sukulenty doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

 

7. Kwiaty egzotyczne z rodziny bromeliowatych oraz syningie

Hitem w dekoracjach roślinnych są kwiaty egzotyczne z rodziny bromeliowatych. Rośliny te pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej, a ich cechą charakterystyczną są ozdobne liście tworzące kształt lejka, ponieważ rośliny te pobierają wodę głównie przez liście. Do wyboru mamy wiele odmian m.in. bilbergie, echmee, frizee, guzmanie i tillandsie. Ozdobą roślin są dekoracyjne liście i niezwykłe kwiaty.

Pod egzotyczną nazwą syningie (łac. Sinningia) kryją się z kolei niezwykle ozdobne rośliny pochodzące z Brazylii, które z powodzeniem możemy hodować w doniczkach. Jaskrawe kolory bujnych kwiatostanów w połączeniu z ciemną zielenią liści nadają tej roślinie wyjątkowo dekoracyjnego charakteru.

Kwiaty egzotyczne - syningie

źródło zdjęcia: Getty Images / DedMityay

Gdzie kupić rośliny tropikalne?

Pamiętajmy, że sadzonek tropikalnych roślin nie można przywozić do Polski bez pozwolenia. Dlatego warto poszukać dostawcy kwiatów egzotycznych w kraju. Na rynku polskim jest bardzo wiele szkółek dysponujących szeroką ofertą egzotycznych kwiatów doniczkowych. Ciekawą opcją jest także korzystanie z sezonowych wyprzedaży organizowanych przez ogrody botaniczne. Kupując kwiaty egzotyczne w szkółkach i sprawdzonych punktach, możemy mieć pewność, że są zdrowe oraz odpowiednio przygotowane do domowej uprawy.

Popularność kwiatów egzotycznych rośnie. Sprzyja temu zwiększający się rynek szkółek roślin ozdobnych, a także coraz częstsze wykorzystywanie roślin ozdobnych w charakterze dekoracji wnętrz. Nie bez znaczenia jest również ocieplanie się klimatu. Coraz częściej rośliny, które dotychczas mogły rozwijać się i kwitnąć wyłącznie w ciepłych strefach klimatycznych, możemy trzymać na tarasie, balkonie, czy ogrodzie do późnej jesieni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ