Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
25 Wrz, 2018 - 00:00

Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Mariola Krzyżak

Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe pokojowe, by pięknie rosły i cieszyły oko swoją urodą? Poznaj najlepsze na to sposoby i triki!

Kwiaty doniczkowe pokojowe to subtelna ozdoba, która nada każdemu wnętrzu naturalnego piękna, ożywiając je i wypełniając pozytywną energią natury. Jednak taka dekoracja wymaga poświęcenia jej czasu i uwagi. Rośliny bowiem należy pielęgnować w odpowiedni sposób, gdyż tylko wtedy odwdzięczą nam się swoją urodą w pełnej krasie.

Kwiaty doniczkowe pokojowe – pielęgnacja krok po kroku

Wielu początkujących ogrodników z pewnością spotkało się już z sytuacją, w której pięknie wyglądający kwiat zakupiony w sklepie po kilku dniach w domu zaczął tracić swój blask, by w kolejnych miesiącach nadawać się jedynie do wyrzucenia. Niektórzy z nas mają więcej intuicji ogrodniczej i lepiej radzą sobie z pielęgnacją roślin. Bywa jednak i tak, że chociaż rośliny zdają się wyglądać ładnie, to jednak czegoś im brakuje.

Warto więc na początek naszej przygody z domowym ogrodnictwem zapoznać się z kilkoma cennymi poradami, które ułatwią nam stawianie pierwszych kroków.

Dowiedz się więcej: Rośliny doniczkowe w domu – najpiękniejsze aranżacje

Wybieramy kwiaty doniczkowe pokojowe

Połową sukcesu ogrodniczego będzie już sam wybór odpowiedniego gatunku. Musimy bowiem pamiętać, że kwiaty doniczkowego mogą znacznie różnić się pod względem trudności w uprawie. Początkujący miłośnik zieleni w domu powinien zdecydować się na nieco łatwiejsze w uprawie rośliny. Warto też zastanowić się, czy wybrać rośliny jednoroczne, czy może kwiaty wieloletnie.

Drugą bardzo ważną kwestią jest wybór miejsca, w którym zakupujemy nasze rośliny. W wielu popularnych marketach możemy znaleźć pięknie prezentujące się, duże okazy. Warto jednak pamiętać, że rośliny w dużych sklepach są znacznie gorzej przygotowane do hodowli w domach. Z tego powodu lepszym pomysłem będzie kupowanie kwiatów w sklepach ogrodniczych. Jeżeli jednak spodoba nam się roślina z marketu, należy pamiętać o zmienieniu jej doniczki i podłoża.

Zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek, musimy pamiętać także o tym, aby dobrać go do miejsca w domu, w którym roślina ma stanąć. Kwiaty doniczkowe pokojowe w zależności od rodzaju lubią różne stanowiska. Niektóre preferują te bardziej słoneczne, inne zacienione. Warto mieć na uwadze również fakt, że nie każda roślina będzie odpowiednia do konkretnego pomieszczenia. Uważać trzeba szczególnie w przypadku sypialni: niektóre kwiaty wpływają bardzo pozytywnie na jakość snu, inne wręcz przeciwnie.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Kwiaty doniczkowe pokojowe - gatunki

źródło zdjęcia: Getty Images / imnoom

Przesadzamy rośliny do odpowiednich doniczek

Kwiaty doniczkowe pokojowe muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu i kwitnięcia. Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia doniczka z dobrze przygotowanym odpływem nadmiaru wody.

Pamiętajmy, aby wybierać pojemniki dopasowane wielkością do naszego okazu. Warto zapoznać się wcześniej z informacją dotyczącą tego, jak duży będzie docelowo nasz kwiat i tak dobrać donicę, aby mógł się w niej swobodnie mieścić. Należy jednak pamiętać o zasadzie, że mniejsze rośliny przesadzamy do donic o średnicy większej o 1-2 cm, a w przypadku większych okazów o 3-6 cm.

Zbyt duży pojemnik może bowiem powodować nadmierny przerost korzeni, co wpłynie na zmniejszenie ilości pędów czy kwiatów. Jeżeli decydujemy się na glinianą doniczkę, należy ją wcześniej zahartować wodą, aby przy podlewaniu glina nie pochłaniała całej ilości płynów. W przypadku kiedy stosujemy podwójne doniczki: plastikową i ozdobą osłonkę, należy zachować przynajmniej centymetrowy odstęp pomiędzy dnami.

Pamiętajmy także o tym, że na dole powinny znajdować się dziurki, które zapewnią właściwy drenaż. Jeżeli nasz pojemnik jest już gotowy, możemy rozpocząć przesadzanie.

Im młodsza i mniejsza roślina, tym mniejsze ryzyko, że zmiana podłoża może jej zaszkodzić. Kwiat należy bardzo delikatnie wyciągnąć ze starego pojemnika, uważając przy tym na delikatne korzenie. Jeżeli warstwa korzenna nie pozwala nam na wydobycie rośliny, możemy rozciąć pojemnik. Na dole nowej doniczki warto wyłożyć warstwę keramzytu.

Kwiaty doniczkowe pokojowe - przesadzanie

źródło zdjęcia: Getty Images / brizmaker

Wybieramy odpowiednią glebę oraz nawozy

Kolejnym aspektem, o który należy zadbać, by kwiaty doniczkowe pokojowe miały szansę w pełni ukazać swoje piękno, jest wybór odpowiedniej gleby. Najczęściej dla domowych roślin kupujemy tzw. ziemię uniwersalną. Jest ona faktycznie dobra dla wielu gatunków, jednak z pewnością nie dla wszystkich.

Kupując roślinkę, warto na opisie dołączonym do kwiatu lub w Internecie znaleźć informację o tym, jaki rodzaj gleby preferuje. Gleba uniwersalna ma lekko kwaśny odczyn. Natomiast popularne paprocie czy cyklameny preferują zdecydowanie bardziej kwaśne podłoże.

Nasze rośliny warto także od czasu do czasu nawozić. Potrzebują one bowiem mikro- i makroelementów, które pozwolą im się prawidłowo rozwijać. Nieco innych pierwiastków będą potrzebowały kwiaty doniczkowe kwitnące, a inne będą właściwe dla tych o dekoracyjnych liściach. Te pierwsze wymagają nawozów bogatych w fosfor i potas, a drugie magnez i azot. Jeżeli lubimy ekologiczne nawozy dla roślin, możemy sporządzić je samodzielnie w domu. Świetnie w tym celu sprawdzi się skorupka jajka. Należy ją wysuszyć, a następnie zmielić na drobny proszek. Taki pył umieszczamy w doniczce.

Warto pamiętać, że niektóre gatunki, takie jak np. storczyk, wymagają stosowania specjalistycznych odżywek.

Dbamy o właściwe nawodnienie

Odpowiednie podlewanie kwiatów ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny. Wbrew pozorom w większości przypadków mniej szkodliwe będzie przesuszenie podłoża niż jego przelanie. Nadmiar wody może bowiem wypłukać z gleby wartościowe składniki odżywcze oraz nadmiernie ją zakwasić.

Najlepiej jest więc kierować się zasadą, że gdy wierzchnia warstwa ziemi staje się sucha i ma jaśniejszy kolor, wtedy podlewamy z umiarem naszą roślinę. Zdecydowana większość gatunków preferuje podłoże lekko wilgotne. Niektórym wręcz nadmiar wody szkodzi – przykładem jest popularna w okresie Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska, którą należy podlewać z umiarem.

Oczywiście zdarzają się wyjątki – kaktusy oraz sukulenty mogą bardzo długo wytrzymać bez wody, natomiast mocno kwitnące gatunki lubią większą ilość wody. Są również rośliny, których podlewanie należy ograniczyć do niezbędnego minimum w okresie zimowym, gdy przechodzą w stan spoczynku. Taką rośliną jest na przykład przepiękny storczyk dendrobium, którego dodatkowo na okres zimy należy przenieść do chłodniejszego pomieszczenia.

Musimy pamiętać także, że we właściwym podlewaniu dużą rolę odegra także dobrze dobrany drenaż. Nadmiar wody nie może bowiem zalegać w glebie, gdyż to będzie szkodzić kwiatom.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu >>

Kwiaty doniczkowe pokojowe - czyszczenie

źródło zdjęcia: Getty Images / Zabavna

Kwiaty doniczkowe pokojowe – jak czyścić liście?

Czyszczenie liści roślin z kurzu nie jest jedynie zabiegiem estetycznym. Nadmiar drobinek na powierzchni może bowiem zatykać pory kwiatów, uniemożliwiając im swobodne oddychanie. Bardzo ważne jest więc odpowiednie pielęgnowanie rośliny pod względem jej czystości.

Możemy w tym celu raz w tygodniu przecierać poszczególne liście miękką, czystą szmatką. Robimy to bardzo delikatnie, aby nie naruszyć struktury rośliny. W przypadku większych kwiatów o silniejszych liściach można zastosować także prysznic, który w znacznie szybszy sposób uwolni nasz okaz od zanieczyszczeń. W tym celu stawiamy kwiat w brodziku, a donicę chronimy plastikową siatką, którą szczelnie owijamy. Dzięki temu zabezpieczymy glebę przed wypłukaniem, a korzenie przed nadmiernym zamoczeniem. Pamiętajmy także o oczyszczaniu rośliny ze zwiędłych lub uschniętych liści. Należy je delikatnie urwać, aby nowe pędy mogły znaleźć dla siebie miejsce.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze choroby kwiatów doniczkowych >>

Kwiaty doniczkowe pokojowe zwykle wspaniale prezentują się we wszystkich aranżacjach wnętrz. Nie jest to jednak ozdoba, która nie wymaga poświęcenia jej czasu. Właściwa pielęgnacja szybko zaowocuje pięknym wyglądem naszych roślin, które będą cieszyć nasze oko swym naturalnym pięknem przez długi czas. Ogrodnictwo domowe wcale nie musi być trudne, a może stać się wspaniałą i wdzięczną pasją!

ZOBACZ RÓWNIEŻ