Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
09 Wrz, 2018 - 03:00
Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - TOP 12

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Sylwia Łysak

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia w naturalny sposób oczyszczają powietrze i pomagają w regeneracji naszego organizmu. Które warto mieć w domu?

Wnętrze, w którym jest wiele roślin pięknie wygląda, jeszcze lepiej pachnie i jest niezwykle przytulne. Nie od dziś wiadomo, że rośliny w domu wpływają pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Oprócz tego, że sprawdzają się idealnie w kreowaniu nastroju, mają też właściwości lecznicze i oczyszczające powietrze. W tym artykule bierzemy pod lupę kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia.

Sprawdzamy, jakie gatunki warto mieć w swoim domu bądź mieszkaniu i dlaczego. Podpowiadamy także, które rośliny sprawdzają się lepiej w sypialni, a które w salonie. Prezentujemy ranking TOP 11 roślin doniczkowych korzystnych dla zdrowia.

Właściwości roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe nie tylko zdobią dom czy mieszkanie, ale też pozytywnie wpływają na zdrowie osób, które się nimi otaczają. Praktycznie wszystkie rośliny zielone produkują tlen w procesie fotosyntezy, czyli innymi słowy, uzupełniają powietrze w tlen.

Gatunki obficie uposażone w liście podnoszą wilgotność powietrza. Ponadto, niektóre rośliny potrafią  wychwytywać i neutralizować szkodliwe substancje, a nawet wprowadzać równowagę pomiędzy jonami dodatnimi i ujemnymi, emitując te drugie na zewnątrz.

Dlatego właśnie powinniśmy mieć ich w swoich wnętrzach jak najwięcej. Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia nie są rzadkie, nietypowe czy wymagające w uprawie – znamy je od dziecka, gdyż od zawsze nas otaczały. O jakich roślinach mowa?

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 11

1. Paproć

Poczciwa paprotka znalazła się na zaszczytnym pierwszym miejscu naszej listy głównie dlatego, że poza właściwościami oczyszczającymi jest naprawdę łatwa w uprawie i charakteryzuje się efektownym wyglądem.

Roślina ta ma właściwości nawilżające – dzięki liściom o dużej powierzchni wspaniale poprawia wilgotność powietrza. Dodatkowo, pochłania formaldehyd, szkodliwy środek konserwujący stosowany w chemii gospodarczej, emitowany także przez kuchenki gazowe.

Co więcej, neutralizuje smog elektromagnetyczny emitowany przez urządzenia RTV i AGD, takie jak telewizory, komputery, drukarki czy smartfony.

Usuwa z powietrza także rakotwórczy ksylen, który ulatnia się z rozmaitych klejów, lakierów i farb. Paproć to idealna roślina do salonu, gabinetu czy pokoju dziecka. Odmianą o najlepszych właściwościach jest nefrolepis wysoki.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja paproci domowej krok po kroku

 

2. Storczyk (orchidea)

Popularny i niezwykle dekoracyjny storczyk, znany również jako orchidea, to druga propozycja w naszym zestawieniu Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia. Zaszczytne drugie miejsce zdobył dzięki swojemu wyglądowi i wielopłaszczyznowemu działaniu.

Storczyk, podobnie jak paproć, neutralizuje smog elektromagnetyczny. Oczyszcza też powietrze ze szkodliwego ksylenu. Ponadto usuwa z atmosfery aldehyd mrówkowy, lotny związek organiczny parujący z mebli, tapet, parkietów, wykładzin i dywanów.

Posiada także zdolność neutralizacji acetonu i chloroformu. Ze względu na małą powierzchnię liści nie nawilża mocno powietrza, dzięki czemu można go z powodzeniem stawiać w kuchniach i łazienkach.

Pasuje jednak do każdego pomieszczenia, a przepada za miejscami dobrze nasłonecznionymi – orchidea najlepiej rozwija się na parapecie. Stoi na szczycie listy najlepszych roślin do sypialni, gdyż produkuje tlen nawet w nocy.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu >>

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - storczyk

3. Aloes

Aloes doniczkowy zdobył w naszym zestawieniu trzecie miejsce. Choć nie jest to roślina o niezwykłych właściwościach filtrujących, to jednak tlen produkuje w dużych ilościach, szczególnie w nocy. Dodatkowo, jest polecaną rośliną do mieszkań i domów alergików.

Ponadto, aloes jest zdrowy nie tylko wtedy, kiedy zdobi parapet. Można go wykorzystywać także do opatrywania ran czy sporządzania leczniczych wywarów, nalewek, maseczek, kremów i wielu, wielu innych.

Ze względu na swoje nocne działanie aloes polecany jest szczególnie do sypialni oraz pokoi hotelowych. Sprawdzi się też świetnie w pomieszczeniach, w których dostęp do światła jest mocno ograniczony. Aloes doniczkowy godnie reprezentuje najlepsze rośliny do sypialni.

Dowiedz się więcej: Aloes – właściwości i zastosowanie >>

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - aloes

4. Dracena

Tuż za podium w rankingu prezentującym rośliny oczyszczające powietrze znalazła się dracena. Uprawiana przez nasze matki, ciotki i babcie roślina przypominająca nieco z wyglądu palmę na cienkim trzonie, charakteryzuje się niesamowitymi właściwościami filtrującymi.

Wychwytuje z powietrza jedną z najgroźniejszych trucizn przemysłowych – benzen. Ma także zdolność neutralizacji szkodliwego dla zdrowia toluenu, stosowanego w produkcji farb, lakierów, klejów, a nawet niektórych kosmetyków zapachowych.

Ponadto, usuwa z atmosfery występujący w rozpuszczalnikach trójchloroetylen i tlenek węgla, potocznie zwany czadem. Dracena jest niezwykle łatwa w uprawie i nawet lekko zaniedbana, szybko wraca do stanu świetności.

Gatunkami najlepiej oczyszczającymi powietrze są dracena wonna, oberżona i dermeńska. Istnieje też odmiana, która pochłania dym nikotynowy – Rademachera snicia polecana jest do domów i mieszkań palaczy.

 

5. Palma

Skoro powiedzieliśmy już o dracenie, nie możemy też zapomnieć o palmie. Ta egzotyczna jakby nie patrzeć roślina, ma doskonałe właściwości oczyszczające powietrze. Wychwytuje z atmosfery opisane wcześniej niebezpieczne substancje takie jak ksy­len, ben­zen, toluen, trójchloroetylen i formaldehyd.

Co więcej, neutralizuje szkodliwy wpływ amoniaku stosowanego m.in. przy produkcji syntetycznych tkanin i tekstyliów (w tym dywanów i wykładzin) oraz niektórych kosmetyków i chemii gospodarczej.

Dodatkowo, ze względu na dużą powierzchnię liści, palma świetnie nawilża powietrze. Jakby tego było mało, postawiona w nasłonecznionym miejscu i dobrze podlewana usuwa z powietrza niektóre szczepy bakterii.

Jest też rośliną mało wymagającą – wystarczy odrobina pielęgnacji by osiągnęła imponujące rozmiary. Polecana jest przede wszystkim do salonów, sypialni, przedpokojów i pokoi dziecięcych, sprawdza się również w biurach i miejscach publicznych. Najefektywniejszymi pod względem oczyszczania powietrza gatunkami palmy są daktylowiec niski i areka.

Dowiedz się więcej: Ogród zimowy – czy warto go mieć i jak go urządzić?

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - palma

źródło zdjęcia: Getty Images / Sinenkiy

6. Zielistka

Fikuśna roślina zielona o długich, delikatnie kręcących się liściach w dwóch odcieniach zieleni podobnie jak paproć, neutralizuje smog elektromagnetyczny. Z tego powodu idealnie nadaje się do biura, gabinetu czy takiego miejsca w domu lub mieszkaniu, w którym występuje duże nagromadzenie AGD, RTV i elektroniki.

Roślina ta potrafi również oczyszczać powietrze – szczególnie dobrze radzi sobie z formaldehydem i benzenem. Usuwa z atmosfery tlenek węgla. Brzmi dobrze? Warto dodać, że jest to roślina niezwykle prosta w pielęgnacji.

Wytrzymuje rzadkie podlewanie i jest w stanie utrzymać się na różnych stanowiskach. Dodatkowo, bardzo łatwo się ją szczepi, dzięki czemu można systematycznie powiększać liczbę jej okazów w domu lub mieszkaniu. Zielistka sprawdzi się zarówno w salonie, jak i sypialni, pokoju dziecka czy kuchni.

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - zielistka

źródło zdjęcia: Getty Images / Adkasai

7. Filodendron

Filodendron należy do grupy kwiaty doniczkowe zielone – to roślina o imponująco dużych, ciemnozielonych liściach, która ma niezwykłe zdolności oczyszczania powietrza. Neutralizuje substancje szkodliwe takie jak amoniak, benzen i formaldehyd.

Dzięki sporym liściom pochłania wilgoć, a w razie potrzeby oddaje ją do otoczenia. Filodendron jest rośliną bardzo łatwą w pielęgnacji – potrzebuje umiarkowanego podlewania i stabilnej temperatury. Lubi stanowiska półcieniste i produkuje tlen również w nocy, dzięki czemu świetnie nadaje się do sypialni czy pokoju dziecięcego i godnie reprezentuje najlepsze rośliny do sypialni.

Niektóre odmiany filodendrona osiągają bardzo duże rozmiary – gatunki te polecane są więc do pomieszczeń o dużej powierzchni. Mniejsze wnętrza mogą niepożądanie zdominować.

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - filodendron

źródło zdjęcia: Getty Images / mansum008

8. Bluszcz

Znany i lubiany bluszcz pospolity to roślina niezwykle urodziwa i wdzięczna, która za pielęgnację i troskę odwdzięcza się skutecznym oczyszczaniem powietrza w domu i mieszkaniu (bluszcz zaliczany jest do tzw. roślin antysmogowych). Wszystkie odmiany bluszczu wychwytują z atmosfery opisane wcześniej benzen, ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd.

Co ciekawe, bluszcz radzi sobie z nimi nawet jeśli stoi w miejscu słabo nasłonecznionym, takim jak przedpokój czy łazienka. Pamiętać jednak należy, że roślina ta musi mieć chociaż minimalny dostęp do światła. Bluszcz jest niezwykle łatwy w pielęgnacji i należy do grupy roślin mało wymagających.

Można go podlewać rzadziej od pozostałych roślin, a nawet trzymać w nieco chłodniejszych warunkach. Idealnie nadaje się do gabinetów, biur, przedpokoi, kuchni, łazienek i pomieszczeń gospodarczych.

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - bluszcz

źródło zdjęcia: Getty Images / FeelPic

9. Wężownica

W grupie kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia nie mogło zabraknąć wężownicy. Roślina nazywana żartobliwie „językami teściowej” powiększa zestawienie najlepszych roślin do sypialni. Jest bowiem jednym z gatunków, które pochłaniają dwutlenek węgla, zamieniając go na tlen również w nocy.

Poza nocną produkcją tlenu wężownica (sansewieria) może pochwalić się też niezłymi właściwościami filtracyjnymi – roślina ta pochłania i rozkłada mnóstwo substancji szkodliwych, a w szczególności formaldehyd i benzen.

Wężownica nie należy też do roślin najtrudniejszych w pielęgnacji. Wystarczy ją regularnie, ale nie zbyt intensywnie podlewać. Lubi nasłonecznione miejsca, ale należy pamiętać, by nie stawiać jej w pełnym słońcu (np. na parapecie). Świetnie sprawdzi się w sypialni, pokoju dziecięcym i każdym innym pomieszczeniu, które będzie efektownie zdobić.

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - wężownica

źródło zdjęcia: Getty Images / ilustockphoto

10. Skrzydłokwiat

Kwiaty doniczkowe zielone, które mają pozytywny wpływ na jakość powietrza, a tym samym zdrowie, godnie reprezentuje także skrzydłokwiat. Roślina ta posiada efektowne, ciemnozielone liście o dużej powierzchni, dzięki czemu doskonale nawilża powietrze. Ponadto, ma niesamowite zdolności jego oczyszczania (to m.in. roślina antysmogowa – warto mieć ją w domu, gdy w naszym miejscu zamieszkania często borykamy się z problemem zanieczyszczonego powietrza).

Skrzydłokwiat radzi sobie świetnie z neutralizacją benzenu, trójchloroetylenu, formalhedydu i amoniaku. Co ciekawe, usuwa również z powietrza alkohol i tlenek węgla. Niszczy także zarodniki pleśni, dzięki czemu poleca się go do mieszkań i domów alergików.

Skrzydłokwiat nie jest rośliną wymagającą. Obfite podlewanie, spryskiwanie i postawienie w odpowiednim miejscu (zimą w pełnym słońcu, latem w półcieniu) wynagradza przepięknym, białym kwiatem, który długo zdobi wnętrze.

Dowiedz się więcej: Jak radzić sobie ze smogiem – TOP 7 wskazówek

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - skrzydłokwiat

źródło zdjęcia: Getty Images / OksanaRadchenko

11. Fikus (figowiec benjamina)

Figowiec benjamina, powszechnie znany z nazwy fikus to urocze „drzewko”, które osiąga mistrzostwo w oczyszczaniu powietrza we wnętrzu domu czy mieszkania. Wychwytuje z atmosfery praktycznie wszystkie substancje szkodliwe i rakotwórcze wcześniej wymienione w artykule.

Dodatkowo, naprawdę efektownie wygląda – jego zgrabne, ciemnozielone liście (czasem z jasnymi plamkami) mają też zdolność nawilżania powietrza. Dlaczego więc fikus benjamin znalazł się na prawie samym końcu naszego zestawienia roślin doniczkowych korzystnych dla zdrowia? Ponieważ jest rośliną wymagającą i kapryśną.

Teoretycznie, wystarczy go postawić w dobrym miejscu, charakteryzującym się niezbyt intensywnym nasłonecznieniem (np. na parapecie od strony wschodniej), pilnować, by stał w temperaturze od 15 do 28 st. C i podlewać ze średnią częstotliwością, gdy ziemia w doniczce będzie już lekko podsuszona.

Praktycznie jednak i to nie gwarantuje fikusowi żywotności, gdyż jest on podatny na choroby, pasożyty i „miewa humory”, przez co często usycha lub gubi liście w zastraszającym tempie. Mimo to, osobom potrafiącym opiekować się roślinami będzie służył – szczególnie w salonie, jadalni czy reprezentacyjnym holu.

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - fikus

źródło zdjęcia: Getty Images / tania_wild

12. Aglaonema

Zestawienie „zdrowe kwiaty doniczkowe” jeszcze się nie kończy. Można do niego dodać między innymi dekoracyjną aglaonemę – roślinę o dużych, zielonych liściach, mającą zdolność nawilżania powietrza.

Gatunek ten doskonale radzi sobie z oczyszczaniem atmosfery z toksyn. Szczególnie skutecznie neutralizuje benzen, amoniak i toluen.

Zajmuje ostatnie miejsce w rankingu głównie dlatego, że jest bardzo wymagająca. Idealne stanowisko dla aglaonemy to parapet, na którym stoją już inne rośliny – gatunek ten lubi towarzystwo.

Rozwija się świetnie w miejscach nasłonecznionych i bardzo ciepłych, wymaga też obfitego podlewania. Najlepiej jej w zadbanych ogrodach zimowych. Nadaje się do salonu osoby, która potrafi opiekować się roślinami, nie powinna być stawiana w pomieszczeniach od wschodniej strony budynku.

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia - aglaonema

źródło zdjęcia: Getty Images / FeelPic

Inne kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia

Niektóre kwiaty mają właściwości bakteriobójcze. Poza draceną, dość sprawnie usuwa bakterie popularna i mało wymagająca pelargonia. Wystarczy ją regularnie podlewać, by cieszyć się z pełni jej właściwości.

Z bakteriami w powietrzu radzi sobie świetnie także amarylis czy palma złotowiec – są to dwa gatunki dość popularnego figowca. Działanie bakteriobójcze wykazuje także mięta pieprzowa. Dodatkową jej zaletą jest to, że jest to roślina jadalna, z której można przygotowywać między innymi aromatyczne wywary.

Istnieją też rośliny, które zabijają wirusy. Poza wymienionymi wcześniej, na szczególną uwagę zasługują między innymi gerbera jamesona oraz figowiec sprężysty – gatunki te możemy często spotkać w przychodniach lekarskich.

Podsumowując, kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia znamy i lubimy od lat. Są to gatunki, które uprawiały nasze babcie, ciotki i mamy na parapetach i w ogródkach. W zestawieniu TOP 11 roślin o właściwościach oczyszczających, nawilżających i poprawiających jakość powietrza uwzględniliśmy szczególnie te kwiaty doniczkowe zielone, które mają wszechstronne zdolności i nie są wymagające w uprawie. Mamy nadzieję, że znaleźliście wśród nich gatunki, o które powiększycie swoje domowe kolekcje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ