Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
13 Lis, 2018 - 20:36
Najlepsze kwiaty do biura - TOP 7

Najlepsze kwiaty do biura – TOP 7

Elzbieta Tchorowska

Jakie kwiaty do biura wybrać, by cieszyć się nimi jak najdłużej? Którym nie będzie przeszkadzało rzadkie podlewanie? Zobacz 7 idealnych gatunków do biura.

Roślinność w pomieszczeniu sprawia, że poprawia nam się nastrój i lepiej się nam pracuje. W pokoju panuje przyjemna atmosfera, a jeśli postawimy kwiaty pachnące, to będziemy cieszyć się wspaniałym, naturalnym zapachem. Kwiaty w biurze pochłaniają ponadto szkodliwe substancje i niwelują działanie monitorów oraz innych urządzeń elektronicznych. Dlatego warto zainwestować w kwiaty do biura. To nie tylko wyjątkowe elementy dekoracyjne, ale także coś, co sprawi, że będziemy w pracy efektywniejsi.

Kwiaty do biura – jakie gatunki najlepiej wybrać?

Wybierając odpowiednie gatunki do biura, musimy mieć świadomość, że nie każda roślina sprosta tak ciężkim warunkom, jakie panują w naszych miejscach pracy. Najlepsze będą kwiaty, które nie mają wysokich oczekiwań dotyczących:

Pamiętajmy, że w weekendy kwiaty w biurze najczęściej nie są podlewane – podobnie podczas wszystkich świąt i długich przerw w pracy.

W lecie, podczas upałów, w pomieszczeniu często będzie włączona klimatyzacja, co może spowodować zaburzenia w cyklu rośliny. W oknach biura najczęściej znajdują się rolety czy żaluzje, które sprawiają, że pomieszczenie nie jest bardzo jasne. Nikt także nie będzie ich przesadzał co 2-3 miesiące.

Podpowiadamy, które gatunki sprawdzą się w tak wymagających wnętrzach i nie będą potrzebowały specjalistycznej opieki.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Kwiaty do biura – TOP 7 najlepszych propozycji

1. Sansewieria, czyli wężownica

Sansewieria jest sukulentem, czyli rośliną gromadzącą wodę w liściach. Dzięki tej zdolności nie potrzebuje częstego podlewania. W lecie wystarczy to zrobić tylko raz na tydzień, a w zimie nawet raz na dwa lub trzy tygodnie. Z pewnością więc nie musimy martwić się o zbytnie przesuszenie Sansewierii.

Te doskonałe kwiaty do biura nie znoszą zbyt wysokich temperatur podobnie jak my, więc całkiem dobrze zniosą klimatyzację i umiarkowane ciepło w zimie. Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to bez problemu możemy postawić ją gdziekolwiek. Roślina świetnie czuje się zarówno w cieniu, jak i pełnym słońcu.

Niewiele osób wie, że Sansewieria także kwitnie. Z reguły ma to miejsce na początku roku. Kwiatki są małe, białe i raczej nie będą szczególnie widoczne. Długie, błyszczące i ozdobne liście tej rośliny świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych i przełamują surowy minimalizm biura.

Dowiedz się więcej: Domowe biuro, czyli jak urządzić pokój do pracy w domu

Kwiaty do biura - Sansewieria

źródło zdjęcia: Getty Imagesjaouad.K

2. Zielistka Sternberga, zwana inaczej czubiastą

Zielistka Sternberga to roślina uważana za najprostszą w uprawie ze wszystkich, które moglibyśmy wybrać do naszego biura. Jasność stanowiska nie ma dla niej większego znaczenia, choć lepiej jest unikać bardzo gorącego i rażącego słońca, bo może dojść do poparzenia jej eleganckich i ozdobnych liści.

Nie trzeba podlewać jej częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a zimą jeszcze rzadziej. Bez przeszkód przetrwa bez opieki nawet najdłuższy weekend. Przesadzamy ją dopiero wtedy, gdy korzenie zaczną wyrastać z doniczki, a więc w przypadku dorosłych roślin niezbyt często.

Te kwiaty biurowe nie wymagają specjalnych nawozów czy ziemi. Wystarczą standardowe produkty uniwersalne, które wykorzystujemy do większości gatunków.

Zielistki jako rośliny biurowe

źródło zdjęcia: Getty Images / itasun

3. Skrzydłokwiat, zwany Skrzydłolistem

Najczęściej w biurach spotkamy rośliny zielone lub zimozielone, które nie kwitną. Jest to spowodowane tym, że wymagają one mniej opieki i specjalistycznej pielęgnacji. Możemy jednak znaleźć gatunki kwitnące, które świetnie sprawdzą się w tych wymagających warunkach.

Jednym z nich jest Skrzydłokwiat. Wielkie i podłużne białe kwiaty są największą ozdobą tej rośliny do biura. Mogą pojawiać się nawet dwa razy do roku. Dodatkowo pięknie pachną, czego nie zapewnią nam żadne sztuczne kwiaty.

Nie są to wymagające kwiaty do biura. Nie potrzebują dużo światła. Wystarczy je podlewać dwa razy w tygodniu. Świetnie czują się w temperaturach 18-22 st. Celsjusza, a więc w takich, jakie najczęściej panują w naszych miejscach pracy.

Skrzydłokwiat ma też walory estetyczne – świetnie urozmaica nowoczesne i minimalistyczne wnętrza.

Skrzydłokwiat- kwitnący kwiat do biura

źródło zdjęcia: Getty Images / OksanaRadchenko

4. Monstera dziurawa, czyli największa roślina dekoracyjna

Poza prostotą w uprawie Monstera dziurawa charakteryzuje się znacznymi rozmiarami. Może sięgać nawet 3 metrów, dzięki czemu sprawdzi się w wysokich wnętrzach i zapełni biurową pustkę.

Jest rośliną płożącą. By pięła się w górę i zapełniła nam ściany, musimy zapewnić jej stabilną podporę. Nie lubi mocnego nasłonecznienia, dlatego stawiajmy ją w kącie pomieszczenia. Maksymalna temperatura to 22 st. Celsjusza – unikajmy kaloryferów, natomiast latem pamiętajmy o klimatyzacji.

Wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Dorosłe osobniki przesadzamy jedynie raz na około trzy lata.

Dowiedz się więcej: Duże kwiaty doniczkowe – które wybrać do domu lub mieszkania

Monstera - duża roślina do biura

źródło zdjęcia: Getty Images / mykeyruna

5. Nefrolepis, czyli paprotka

Paprotki zawsze są mile widziane w biurach. Te niepozorne kwiaty doniczkowe do biura nie tylko podnoszą wartość estetyczną, ale także pełnią funkcję oczyszczacza powietrza. Pochłaniają szkodliwe promieniowanie z monitorów i innych urządzeń elektronicznych.

Produkują dużo tlenu, dzięki czemu nawet w zamkniętych pomieszczeniach będzie nam się dobrze pracować. Niestety potrzebują dużej wilgotności powietrza i podłoża, dlatego nie sprawdzą się w biurach z centralnym ogrzewaniem. Wystarczy im podlewanie 2-3 razy w tygodniu, jednak powinno być ono obfite.

Paprotka źle nosi temperaturę powyżej 24 st. Celsjusza, więc nie należy przesadzać z ogrzewaniem.

Dowiedz się więcej: Paproć domowa – najpiękniejsze odmiany (TOP 7)

Paprotki to idealne kwiaty do biura

6. Cissus rombolistny, czyli pnącze do biura

Cissus rombolistny to kwiaty do biura, które przybierają formę pnącza lub rośliny wiszącej. Pędy mogą mieć nawet 3,5 metra długości. Roślina jest bardzo prosta w uprawie i niewymagająca. Jedyne czego nie lubi, to stanowisk bardzo nasłonecznionych.

Nie będzie nam jednak miała za złe, jeśli zapomnimy o jej podlewaniu przez kilka dni. Nawet latem wystarczy raz lub dwa na tydzień, by Cissus doskonale się rozwijał. Dużą zaletą jest także brak konieczności przesadzania u dorosłych okazów. Jedynie musimy pamiętać o wymianie górnej powierzchni ziemi w donicy. Czasem warto także Cissusa zrosić.

Takie rozwiązanie jest doskonałe, jeśli nie mamy dużo przestrzeni we wnętrzu. Doniczki do biura z pnączem możemy zawiesić przy suficie, dzięki czemu nie będą nam zabierały niezbędnego miejsca, a będą stanowiły wspaniałą ozdobę.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty pnące w domu?

Cissus rombolistny - roślina wisząca

źródło zdjęcia: Getty Images / cannibale

7. Aspidistra wyniosła, zwana Żelaznym liściem

Choć trudno w to uwierzyć, Aspidistra jest szparagiem. Nie przeszkadza jej to wcale w byciu wspaniałą rośliną do biura.

Jest wyjątkowo odporna na niekorzystne warunki. Nie musimy przejmować się chwilowymi niedoborami wody czy dużym zacienieniem stanowiska. Podlewamy ją rzadko, ale obficie tylko wtedy, kiedy podłoże w doniczce wyschnie. Wręcz nie znosi dużej ilości wody, dlatego to najlepsze kwiaty do biura, jakie można tylko zakupić.

Nie trzeba jej także zbytnio nawozić. Roślina woli chłodne miejsca, dlatego pamiętajmy, by nie stawiać jej koło grzejników, a latem nastawiać klimatyzację.

 

Prezentowane powyżej kwiaty do biura są odporne na niekorzystne warunki. Nic się im nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zapomnimy ich podlać. Bez problemu przetrwają świąteczne przerwy. Z drugiej strony zapewniają piękny efekt i są niesamowitym elementem dekoracyjnym. Dostarczają tak niezbędny nam tlen, wspaniały aromat – a niektóre gatunki także zachwycający zapach. Praca w pomieszczeniu pełnym takich roślin będzie bez wątpienia przyjemniejsza i efektywniejsza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ