Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
10 Sie, 2018 - 01:00
Kwiaty balkonowe zwisające – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Kwiaty balkonowe zwisające – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Mariola Krzyżak

Marzysz o naturalnej ozdobie swojego domu? Poznaj najpiękniejsze kwiaty balkonowe zwisające i ciesz się ich urodą przez całe lato!

Wielu miłośników kwitnących roślin marzy o stworzeniu na swoim balkonie pięknej aranżacji, która zamieni niewielką przestrzeń w pachnący ogród. Kwiaty balkonowe zwisające nadają się do tego wprost idealnie! Dzięki swoim długim pędom będą doskonale prezentować się w wysokich donicach czy skrzynkach zawieszonych na balustradzie. Można tworzyć z nich wspaniale prezentujące się kompozycje, które z pewnością będą wyglądać oryginalnie i efektownie. Jakie kwiaty balkonowe zwisające są najpiękniejsze?

Kwiaty balkonowe zwisające – TOP 7 propozycji

7. Plektrantus

Nazywana inaczej Komarzycą roślina imponuje nie kwitnącymi kwiatostanami, a bujnymi i zielonymi liśćmi. To właśnie one są jej główną ozdobą. Potrafią osiągnąć nawet do 1,5 m długości, a rosnąć zwieszają się zielonymi kaskadami tworząc wspaniałą ozdobę idealną na każdy balkon.

Kwiaty doniczkowe zielone idealnie nadają się do stworzenia tła dla kwitnących gatunków. Mogą także pięknie wyglądać jako element przykrywający balustradę. Plektrantus posiada małe, zielone listki, których brzegi pokrywa jaśniejsza lamówka, dzięki czemu zyskują swój wyjątkowy urok.

Plektrantus – jak pielęgnować?

Komarzyca wymaga stanowiska o średnim nasłonecznieniu, najlepiej umieścić ją w półcieniu. Jej podłoże powinno być zawsze wilgotne, jednak nie należy go nadmiernie przelewać. Roślina lepiej zniesie krótką suszę niż zbyt mokre podłoże. Można posadzić ją w każdej glebie, gdyż nie wymaga specjalistycznego podłoża.

Kwiaty balkonowe zwisające - plektrantus

6. Lobelia zwisająca

W zestawieniu Najpiękniejsze kwiaty balkonowe zwisające nie może zabraknąć Lobelii. Jest to niezwykłej urody roślina o drobnych, najczęściej niebieskich kwiatach, które bardzo gęsto porastają opadające kaskadami pędy.

Będzie wspaniale prezentować się w dużych, masywnych donicach tworząc imponującą kulę. Można jednak z powodzeniem zasadzić ją w skrzyniach i pozwolić, aby wylewające się z nich kwiaty zdobiły balustradę.

Lobelia – jak pielęgnować?

Lobelia najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Można więc z powodzeniem hodować ją na balkonach o dużej ekspozycji na ciepłe promienie. Roślina powinna być sadzona w żyznej i przepuszczalnej glebie.

Kwiaty nie lubią zbyt dużej wilgotności więc należy zadbać o właściwy drenaż na dole doniczki. Nie można jednak zapominać o częstym podlewaniu, gdyż także susza może okazać się dla nich groźna. Rośliny ozdobne o tak intensywnym kwitnieniu wymagają regularnego nawożenia, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze pozwalające na utrzymanie kwiatostanów w idealnym stanie.

Dowiedz się więcej: Kwiaty na taras – inspiracje i aranżacje (TOP 7 pomysłów) >>

Kwiaty balkonowe zwisające - Lobelia

5. Bidens (uczep rózgowaty)

Nazywana złotym deszczem roślina idealnie nadaje się do stworzenia letniej atmosfery na naszym balkonie. Jej żółte kwiaty o słonecznym odcieniu będą wspaniale kontrastować z zielenią liści. Taki gatunek świetnie nadaje się do tworzenia kompozycji z wielu różnych roślin.

Nie można jednak łączyć go z gatunkami słabszymi, gdyż może je w szybki sposób zdominować. Będzie pięknie prezentować się zarówno w donicach, jak i dużych skrzyniach. Jego pędy mogą sięgać nawet 70 cm, dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca.

Bidens – jak pielęgnować?

Bidens najlepiej radzi sobie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, w których potrafi w pełni okazać swoje piękno. Można jednak umieścić go także w półcieniu. Należy pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu, gdyż susza może okazać się dla rośliny zabójcza.

 

4. Bakopa (sutera)

Kwiaty balkonowe zwisające o delikatnych kwiatach, które obficie porastają długie pędy będą cudownie pasować zwłaszcza do skrzyń. Roślina prezentuje się niezwykle subtelnie i elegancko. Świetnie nadaje się do zestawiania jej z innymi gatunkami. W ten sposób można stworzyć wspaniałe aranżacje.

Okres kwitnienia tej rośliny trwa od maja aż do pierwszych przymrozków, więc będzie można cieszyć się jej pięknem znacznie dłużej. Najlepiej ustawiać ją na dobrze nasłonecznionych balkonach. Poradzi sobie także w półcieniu, jednak jej kwitnienie będzie znacznie mniejsze.

Bakopa – jak pielęgnować?

Bakopa wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Nie znosi suszy. Należy pamiętać o usuwaniu opadłych liści z donic i z pomiędzy liści.

 

3. Surfinia (petunia kaskadowa)

Popularne kwiaty doniczkowe ustawiane na balkonach wyróżniają się najczęściej obfitym kwitnieniem. Nic więc dziwnego, że w rankingu nie mogło zabraknąć uwielbianej przez miłośników ogrodnictwa surfinii. To właśnie ona w niezwykły sposób potrafi odmienić charakter każdego miejsca sprawiając, że każdy z zachwytem będzie podziwiał naszą aranżację.

Roślina dostępna jest w wielu różnych kolorach i najlepiej prezentuje się w dużych skrzyniach, z których opadają okazałe pędy pełne dorodnych kwiatów.

Surfinia – jak pielęgnować?

Surfinia swoją pełną krasę okazuje najlepiej w pełnym słońcu. To właśnie takie warunki zapewniają doskonałe kwitnienie. Aby jednak roślina poradziła sobie z odżywieniem takiej liczby kwiatów trzeba pamiętać o jej częstym nawożeniu, przynajmniej raz w tygodniu. Należy także codziennie ją podlewać, w czasie upałów warto nawadniać roślinę nawet dwa razy dziennie.

 

2. Pelargonia bluszczolistna

Imponująca roślina, której pędy mogą sięgać nawet 100 cm długości. Na tle zielonych, dość dużych liści pojawiają się piękne kwiatostany złożone z małych kwiatków. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kolorów, dlatego każdy będzie mógł znaleźć wśród nich ten idealnie pasujący do zaplanowanej kompozycji.

W jednym pojemniku można posadzić więc różnokolorowe pelargonie lub połączyć je z innymi gatunkami.

Pelargonia – jak pielęgnować?

Pelargonie najlepiej czują się w mocno nasłonecznionych miejscach, w których kwitną zdecydowanie najmocniej. Nieco mniej kwiatów uzyskamy na stanowisku w półcieniu. Warto mieć na uwadze fakt, że roślina bardzo szybko się rozrasta i może przyćmić swoją wielkością inne.

Podobnie jak w przypadku innych gatunków o dużej liczbie kwiatów, pelargonię należy intensywnie nawozić, by mogła kwitnąć jak najdłużej. Pamiętajmy, że uschłe już kwiaty i liście należy obrywać, by zrobić miejsce dla nowych pąków.

Kwiaty balkonowe zwisające - pelargonia

1. Fuksja

Wyjątkowej urody roślina o oryginalnych kwiatach. Może stanowić fantastyczną ozdobę wiszących na balustradach skrzyń czy dużych donic, gdyż jej pędy mogą osiągać nawet do metra długości. Jej subtelne kwiaty mają niezwykle oryginalny kształt przypominający dzwoneczki.

Dostępne są w wielu kolorach, jednak najczęściej spotykane są odcienie bieli, różu i czerwieni z fioletowymi wstawkami. Roślina najlepiej rośnie sama, bez towarzystwa innych gatunków w tej samej doniczce. Będzie jednak świetnie prezentować się jeżeli w jednym pojemniku połączymy ze sobą dwa kolory.

Fuksja – jak pielęgnować?

Fuksja doskonale radzi sobie na każdym stanowisku. Zarówno balkon mocno nasłoneczniony, jak i cienisty będzie dla niej odpowiednim miejscem. Przy ostrym słońcu jej liście mogą jednak nieznacznie żółknąć. Należy pamiętać także o regularnym nawożeniu rośliny, aby zapewnić jej odpowiednią ilość składników odżywczych. Trzeba także utrzymywać ziemię stale wilgotną.

 

Kwiaty balkonowe zwisające to fantastyczna ozdoba, która pozwoli zamienić małą, przydomową powierzchnię w pachnącą oazę, w której będziemy mogli się relaksować i napawać oczy pięknem otoczenia. Ich uprawa nie jest wcale tak bardzo skomplikowana i przy odrobinie wiedzy oraz wysiłku będziemy mogli z dumą podziwiać swoje dzieło.

ZOBACZ RÓWNIEŻ