Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
02 Sie, 2018 - 01:00

Kurzajka na stopie lub dłoni – jak pozbyć się kurzajki?

Mariola Krzyżak

Dokucza Ci kurzajka na stopie lub dłoni? Sprawdź jak ją wyleczyć i w jaki sposób ochronić się w przyszłości przed ponownym zarażeniem.

Kurzajka na stopie lub dłoni to nieprzyjemna dolegliwość, która nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale także w niektórych przypadkach może sprawiać ból. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się uporczywych zmian skórnych. Warto zapoznać się ze skutecznymi metodami leczenia, gdyż kurzajki mają tendencję do częstych nawrotów.

Czym jest kurzajka?

Kurzajka na stopie lub dłoni to niewielka zmiana skórna, która powstaje w wyniku zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W dermatologii określa się ją właśnie mianem brodawczaka. Lekko chropowaty lub zupełnie gładki guzek może pojawiać się także na innych częściach ciała.

Znamię przybiera brunatny odcień lub zachowuje naturalny kolor skóry. Wykwity są zazwyczaj twarde i mają wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów. Nie wywołują swędzenia i bardzo rzadko powodują pojawienie się reakcji bólowych.

Kurzajka na stopie i dłoni nie bez przyczyny pojawia się właśnie w tych miejscach. Naskórek kończyn jest bowiem słabo ukrwiony i organizm ma większy problem z dostarczaniem w zakażone partie przeciwciał.

Jak można zarazić się kurzajką?

Kurzajki są schorzeniem wirusowym, dlatego bardzo łatwo można się nimi zarazić. Wystarczy już krótki, powierzchowny kontakt z zarażoną osobą. Kurzajka na stopie czy dłoni może także w szybki sposób rozprzestrzenić się na inne części ciała, gdyż wirus ma duże zdolności do rozsiewania się. Dlatego też łatwo przenieść je np. z dłoni na własną twarz lub ręce osoby, której podamy dłoń.

Zarażeniu można ulec także podczas korzystania z miejsc użytku publicznego. Podobnie jak w przypadku grzybicy wirus może czyhać na nas na basenach, w saunach czy siłowniach. Dużym zagrożeniem może być także używanie przyborów do higieny osobistej innych osób. Wystarczy wspomnieć, że nawet 10% populacji prawdopodobnie jest nosicielem wirusa HPV.

Co sprzyja powstawaniu kurzajek?

Nie każdy kto miał kontakt z osobą noszącą wirus brodawkowy ulegnie zarażeniu. Decydującym czynnikiem jest bowiem ogólny stan organizmu. Jeżeli jest on osłabiony, to ryzyko pojawienia się kurzajek jest znacznie większe. Długotrwały stres, przemęczenie czy niezdrowa dieta mogą sprzyjać zakażeniom wirusowym.

Grupą wiekową szczególnie narażoną na powstawanie wykwitów skórnych są dzieci i nastolatkowie, których odporność jest zazwyczaj na znacznie niższym poziomie niż w przypadku osób dorosłych. Również pojawiające się na powierzchni skóry mikro-urazy mogą powodować, że wirus będzie rozwijać się znacznie szybciej.

Kurzajka na stopie lub dłoni – jak leczyć?

Leczenie zakażenia wirusem brodawczaka nie należy do łatwych ze względu na to, że kurzajki mogą w szybki sposób się rozprzestrzeniać. Jeżeli jednak zareagujemy w odpowiednim momencie, czyli we wczesnym stadium, to z powodzeniem możemy pozbyć się problemu za pomocą domowych sposobów lub preparatów dostępnych w aptekach bez recepty.

Warto mieć na uwadze fakt, że rozpoczynając leczenie należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż usuwanie kurzajek musi potrwać trochę czasu. Pamiętajmy także, że każda kurzajka, nawet ta, która pozornie nam nie przeszkadza, wymaga interwencji.

Zaniechanie leczenia może bowiem skutkować szybkim rozsianiem się wirusa na inne części ciała. Należy także doprowadzić kurację do końca, gdyż brodawczak ma tendencję do uporczywego nawracania.

Preparaty na kurzajki

Dostępne w aptekach preparaty z powodzeniem poradzą sobie z wirusem w początkowym stadium rozwoju. Współczesne leki są nie tylko skuteczne, ale także działają szybko i są łatwiejsze w użyciu.

W przypadku kiedy stosunkowo szybko zauważymy, że na naszym naskórku pojawiła się niepokojąca zmiana dobrym wyborem będą produkty zawierające kwasy. Wśród nich najpopularniejsze są kwas mlekowy oraz salicylowy.

Preparat na kurzajki z kwasem salicylowym powoduje, że kurzajka staje się miękka, a przez to łatwiej się złuszcza. Tego typu produkty dostępne są w różnych formach. Najczęściej jest to żel z precyzyjną pipetą, która ułatwia nałożenie leku w wybranym miejscu. Kwas salicylowy można spotkać także w postaci plastrów, które naklejamy na kurzajkę.

Preparat z kwasem mlekowym jest nieco bardziej inwazyjny. Jego działanie opiera się właściwościach żrących, dzięki czemu kurzajka wraz z wirusami zostają całkowicie usunięta. Podczas używania takich produktów należy zachować szczególną ostrożność, gdyż substancja o tak mocnym działaniu może powodować uszkodzenia także zdrowego naskórka.

W aptekach możemy znaleźć także lek na kurzajki z kwasem trójchlorooctowym. Jego działanie także opiera się na złuszczaniu naskórka, jednak w tym przypadku proces ten odbywa się znacznie szybciej, gdyż już po tygodniu można dostrzec wyraźną poprawę, a nawet całkowite zniknięcie znamienia.

Preparaty do wymrażania kurzajek

Innym sposobem skutecznego pozbycia się problemu jest wymrażanie kurzajek. Za pomocą precyzyjnego aplikatora spray nakładamy na wykwit, a temperatura sięgająca nawet – 50 stopni Celsjusza skutecznie usuwa zmianę, która w konsekwencji ulega odpadnięciu.

Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajka na stopie lub dłoni może być leczona także domowymi sposobami. Przyniosą one jednak pożądany efekt tylko w przypadku, kiedy stadium zajęcia naskórka nie jest jeszcze zbyt duże. Co może okazać się skuteczne?

  • Jaskółcze ziele – jeden z najpopularniejszych naturalnych preparatów na brodawczaki. Sok z łodygi ziela należy wcierać w zmienione chorobowo miejsce aż do zniknięcia wykwitu.
  • Mniszek lekarski – podobnie jak w przypadku ziela jaskółczego lecznicze działanie wykazuje sok z łodygi wcierany w kurzajkę.
  • Olejek herbaciany – olej o silnym działaniu antyseptycznym należy wcierać w kurzajkę aż do jej zniknięcia.
  • Czosnek – ceniony w medycynie naturalnej czosnek wykazuje świetne działanie także na wykwity skórne. Zgnieciony ząbek przykładamy w wybrane miejsce i zaklejamy opatrunek plastrem. Należy zmieniać go co kilka godzin na świeży.
  • Cytryna i ocet – z produktów tworzymy okład. Plaster cytryny należy moczyć przez minimum dobę w occie, a następnie przyłożyć go skórką do brodawki. Okład zmieniamy co kilka godzin i stosujemy go aż do odpadnięcia kurzajki.
Kurzajka na stopie lub dłoni - domowe sposoby

Usuwanie kurzajek w gabinecie lekarskim

W niektórych przypadkach, kiedy domowe i farmakologiczne sposoby zawodzą, niezbędna będzie interwencja specjalistów. Kurzajka na stopie lub dłoni może bardzo szybko rozsiewać się na inne części ciała lub uporczywie nawracać w tych samych miejscach. W takich wypadkach warto wybrać się do lekarza. Najlepiej, aby był to dermatolog.

Jakie interwencje mogą zostać nam zaproponowane?

  • Łyżeczkowanie kurzajek – polega na mechanicznym usunięciu zmiany wraz z korzeniami. Taki zabieg może skutkować niewielkimi bliznami.
  • Krioterapia – zabieg stosowany przy użyciu ciekłego azotu. Polega na zamrożeniu zmiany i jej usunięciu wraz z wirusem. Po interwencji zazwyczaj pojawia się pęcherz. W przypadku kurzajki na stopach może skutkować to problemami z chodzeniem aż do zagojenia rany.
  • Usuwanie kurzajek laserem – jedna z najszybszych metod, która trwa zaledwie kilka minut.

Kurzajka na stopie lub dłoni to nieestetyczny problem, który może dotyczyć każdego z nas. Warto w umiejętny sposób zareagować jak najszybciej, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa po naszym ciele i organizmach innych osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ