ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
29 Lis, 2019 - 17:17
Kurtka zimowa czy ciepły płaszcz? Co lepiej wybrać?

Kurtka zimowa czy ciepły płaszcz? Co lepiej wybrać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jesień to często czas zakupów nowych okryć wierzchnich. Na zadane w tytule pytanie każdy odpowie prawdopodobnie „i to, i to!” lecz co zrobić, jeżeli mamy do dyspozycji ograniczony budżet i musimy zdecydować się na jeden z tych wariantów? Zasadniczo, przyjmuje się, że kurtka ma bardziej casualowy charakter, płaszcz zaś jest już nieco bardziej zobowiązujący.

Kurtka zimowa a dress code

Główną zasadą dobrego smaku w dobieraniu garderoby jest jej adekwatność do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Duży wpływ na decyzje podejmowane podczas zakupów odzieżowych wywiera dress code, jaki panuje w naszej firmie. Jeżeli jest on bardziej formalny i w naszej pracy kładzie się nacisk na elegancję – zdecydujmy się na zakup płaszcza na zimę.

Kurtki zimowe męskie będą bardziej uniwersalne, jednak w zestawieniu z elegancką marynarką, krawatem czy wyjściowymi butami może robić nie do końca harmonijne wrażenie. Zakładając casualową kurtkę puchową lub narciarską jesteśmy w dużo prostszej sytuacji, jeżeli chodzi o wybór dodatków. Sportowy outfit to przy dzisiejszej ofercie większości sklepów odzieżowych prawdopodobnie najłatwiejsza stylizacja do stworzenia. Decydując się na założenie kurtki, mamy dużo większą liczbę możliwych kombinacji do wyboru.

Kurtki zimowe męskie – zalety

Usprawiedliwieniem założenia zimowej kurtki w bardziej wymagającej stylistycznie sytuacji mogą być jedynie srogie mrozy. Tkaniny, z jakich wykonane są dzisiejsze sportowe okrycia wierzchnie (szczególnie te narciarskie) dużo lepiej izolują przed chłodem i porywistym wiatrem niż najcieplejszy nawet płaszcz

Kurtki zimowe męskie

Kurtka ma też tę przewagę nad płaszczem, że można bez zbytniego ryzyka prać ją w pralce. W przypadku płaszczy jest to niemożliwe. Ponadto tkaniny, które wykorzystuje się do produkcji dzisiejszych kurtek nie absorbują wody w takim stopniu, jak płaszcze. Ułatwia to znacznie czyszczenie w sytuacji miejscowego zaplamienia i jest szczególnie cenne w deszczowe dni.

Kurtka zimowa jest wygodna w aucie

Kolejną sprawą, która powinna mieć wpływ na wybór pomiędzy kurtką a płaszczem jest to, czy jesteśmy zmotoryzowani i czy często korzystamy ze swojego auta. Krótszy model płaszcza będzie jak najbardziej na miejscu w takim przypadku. Podobnie kurtka. Jednak, warto zaznaczyć, że nawet kilka minut na przystanku w zimny, wietrzny dzień bez porządnej kurtki będzie wiązało się z poważnym ryzykiem zdrowotnym oraz znacznym dyskomfortem cieplnym. Płaszcze są zasadniczo bardziej przewiewne.

Jak widać z powyższych uwag, wybór między płaszczem zimowym a ciepłą kurtką nie jest do końca łatwym zadaniem, jednak drugi z tych wariantów ma zdecydowanie więcej zalet. Jeżeli nie jesteśmy zobowiązani zasadami dress code’u oraz dodatkowo korzystamy często z samochodu – praktycznie każdy aspekt przemawia za kurtką. W końcu podstawowym zadaniem, jakie stoi przed zimowym okryciem jest ochrona właściciela przed niesprzyjającą aurą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ