Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
12 Wrz, 2018 - 12:57

Kurs językowy w Niemczech – gdzie szukać i jaki wybrać?

Mariola Krzyżak

Przeprowadzasz się za granicę, ale nie mówisz w języku tubylców? Sprawdź jak znaleźć najlepszy kurs językowy w Niemczech!

Decyzja o wyjeździe zarobkowym lub stałej emigracji do innego państwa wiąże się nierozerwalnie z potrzebą posiadania umiejętności porozumiewania się w obcym języku. Jeżeli naszym celem jest więc kraj naszych zachodnich sąsiadów, a my nie mówimy po niemiecku, musimy zapisać się na kurs językowy w Niemczech. Jak znaleźć najlepszy i kto może ubiegać się o bezpłatne szkolenie?

Kurs językowy w Niemczech – dlaczego warto?

Niemiecki to popularny w Polsce język, którego mamy szansę nauczyć się w wielu szkołach w ramach podstawowej edukacji. Nie wszyscy jednak mieli taką możliwość, a do tego szkolne formułki bardzo często znacząco odbiegają od realnej umiejętności komunikowania się z obcokrajowcami. Jeżeli więc planujemy wyjazd zarobkowy do Niemiec, a zwłaszcza, jeżeli zamierzamy osiedlić się w tym kraju na stałe, musimy podjąć się wyzwania jakim jest nauka niemieckiego.

W początkowej fazie być może wystarczą nam tradycyjne, książkowe rozmówki lub mobilne aplikacje, jednak wraz z upływem czasu i potrzebą załatwiania coraz większej liczby codziennych spraw niemiecki stanie się dla nas niezbędnym kodem komunikacji. Młodzi Niemcy posługują się w większości także językiem angielskim, jednak zazwyczaj nie jest on tak powszechny jak chociażby w Polsce i możemy mieć duże trudności z dogadaniem się np. w urzędach czy sklepach.

Do tego znajomość języka znacznie podnosi nasze szanse na tutejszym rynku pracy zwłaszcza, jeżeli jesteśmy kobietami. Przy odrobinie determinacji jesteśmy w stanie opanować język niemiecki na poziomie komunikacyjnym samodzielnie, jednak znacznie szybciej możemy posiąść tę umiejętność w przypadku uczęszczania do szkoły językowej.

Kurs językowy w Niemczech znajdziemy w bardzo prosty sposób, a przy odpowiedniej znajomości tutejszych świadczeń dla obcokrajowców będziemy w stanie dostać się na szkolenie, za które zapłacimy niewiele lub wcale nie będziemy obciążeni kosztami. Warto więc zainwestować swój czas w naukę, gdyż już w krótkim czasie będziemy mogli obserwować korzyści (także finansowe) ze znajomości języka.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

Kurs językowy w Niemczech – jak znaleźć najlepszy?

Każdy z nas musi dopasować rodzaj kursu do własnych potrzeb. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim czas, jaki będziemy w stanie poświęcić na naukę. Nie bez znaczenia będą także nasze własne predyspozycje do uczenia się oraz preferencje dotyczące stylu nauczania – niektórzy znacznie lepiej przyswajają wiedzę w grupie, inni wolą indywidualne zajęcia.

Warto także mieć na uwadze koszty. Podobnie jak w Polsce, kursy językowe bywają bardzo drogie. W Niemczech mamy jednak szansę na znalezienie atrakcyjnych ofert w niskiej cenie.

kurs językowy w Niemczech – dlaczego warto?

Rodzaje kursów językowych dostępnych na terenie Niemiec

Kurs integracyjny

Jedną z najciekawszych propozycji nauki języka, która jest jednocześnie opcją najtańszą, jest skorzystanie z tzw. kursów integracyjnych (Integrationskurs). Są one skierowane do emigrantów, którzy zamierzają żyć i pracować w kraju na stałe. Tego typu szkolenie ma za zadanie nie tylko nauczyć nas języka, ale także pomóc nam w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, przekazując wiedzę o niemieckim prawie, obyczajach czy historii.

Głównym plusem jest natomiast niski koszt takiego kursu oraz jego dostępność. W każdym mieście znajduje się urząd do spraw migracji (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge), w którym możemy uzyskać pomoc po przyjeździe do Niemiec. Taka instytucja może nas także skierować na kurs integracyjny, który znacząco zwiększy nasze szanse na rynku pracy.

Szkolenie tego typu podzielone jest na zajęcia językowe oraz kurs orientacyjny. Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej nie są zmuszeni do brania udziału w takim kursie, jednak przy niewystarczającej znajomości języka mogą z niego skorzystać.

Jak załatwić kurs integracyjny?

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest złożenie wizyty w lokalnym urzędzie migracyjnym. Zostaniemy w nim przydzieleni do odpowiedniego pracownika, który na podstawie rozmowy z nami oszacuje nasze szanse na uzyskanie kursu oraz podpowie nam, jakie czynności powinniśmy wykonać w następnej kolejności. Jeżeli nie mówimy po niemiecku w ogóle, warto na takie spotkanie zabrać ze sobą tłumacza.

Kiedy okaże się, że nasza znajomość języka została oceniona na niewystarczającą, zostaniemy skierowani do wyznaczonej przez urząd szkoły językowej. Zazwyczaj do wyboru będziemy mieć kilka placówek. Obecnie jednak szkoły te w Niemczech borykają się z dużym oblężeniem, dlatego konieczne będzie znalezienie placówki dysponującej wolnymi miejscami.

Na spotkaniu w szkole nauczyciel poprosi nas o wykonanie prostego testu sprawdzającego nasze umiejętności, dzięki czemu będzie można oszacować etap, na jakim powinniśmy dołączyć do klasy. Następnie zostaniemy poinformowani o dacie rozpoczęcia naszego kursu i będziemy mogli przygotowywać się do dołączenia do grupy.

Jak wygląda kurs integracyjny?

Podstawowy kurs liczy zazwyczaj około 1 000 godzin lekcyjnych, z czego 600 to kurs językowe, a pozostałe 400 to kurs orientacyjny. Osoby, które uczą się znacznie szybciej mogą zapisać się także na intensywny kurs trwający zazwyczaj około 400 godzin. Można skorzystać także ze specjalnych kursów, np. dla pań, dla młodych osób, dla pracowników.

W przypadku wykształconych specjalistów chcących podjąć pracę w Niemczech państwo również przewiduje tanie lub bezpłatne kursy językowe opierające się na wyposażeniu nas w wiedzę o języku branżowym, niezbędnym do wykonywania naszych obowiązków zawodowych.

Ile kosztuje kurs językowy w Niemczech?

Kurs integracyjny jest najtańszą opcją. Jego cena wynosi obecnie 1,95 euro za godzinę, jednak całość nie musi być płacona z góry i kwotę można rozbić na miesięczne raty. W przypadku bardzo niskich dochodów lub posiadania statusu bezrobotnego opłaty mogą zostać znacznie obniżone lub anulowane. W każdym przypadku możemy starać się także o zwrot kosztów dojazdu.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech bez języka >>

Kurs językowy w Niemczech – jak wybrać najlepszy?

Prywatny kurs językowy w Niemczech

Jeżeli nie zależy nam na wzięciu udziału w kursie integracyjnym lub chcemy uczęszczać do szkoły o znacznie wyższym poziomie, gdyż potrzebujemy znajomości języka o stopniu zaawansowanym lub specjalistycznym, możemy zdecydować się na prywatne kursy. Ogłoszenia szkół językowych z łatwością odnajdziemy w Internecie.

Warto zwrócić także uwagę na kursy językowe organizowane przez niemieckie uniwersytety, które zazwyczaj przygotowują takie szkolenie dla swoich studentów. W takim przypadku mamy pewność, że poziom będzie bardzo wysoki. Warto także szukać ogłoszeń prywatnych nauczycieli, którzy będą udzielać nam indywidualnych korepetycji.

Dla wielu osób taka forma zajęć będzie najbardziej efektywna i pozwoli na osiąganie szybkich postępów. Do tego indywidualne nauczanie będzie można z łatwością połączyć z aktywnością zawodową. Musimy jednak liczyć się z tym, że w takim przypadku koszty będą wysokie, gdyż godzina zajęć kosztuje zazwyczaj ponad 10 euro.

Najlepszy kurs językowy w Niemczech musi być przede wszystkim dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. W kraju tym znajdziemy mnóstwo szkół językowych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, które w profesjonalny sposób przekażą nam wiedzę niezbędną do swobodnego i komunikatywnego porozumiewania się w nowym języku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ