ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
19 Gru, 2016 - 17:50

Kupno używanego auta: na kredyt samochodowy czy gotówkowy?

ARTYKUŁ PARTNERA

Wbrew pozorom, zima to dobry okres na kupno używanego samochodu. Po pierwsze dlatego, że sprzedawcy w tym okresie mogą być bardziej skłonni do negocjacji, a po drugie: niesprzyjająca pogoda to najlepszy test stanu technicznego samochodu. Warto o tym pamiętać, bo jak wskazują statystyki ekspertów – koszt najczęściej wyszukiwanego w Internecie używanego auta to około 40 tysięcy złotych. Nie mało, ale to nie powinno przekreślać inwestycji.

Najwyższy czas na okazję

Przyjęło się, że zimą sprzedawcy mogą być bardziej skorzy do negocjacji warunków sprzedaż u auta z prostych przyczyn. Bo auto trzeba garażować, a to kosztuje. Bo potencjalnym kupcom nie chce się jechać pół polski w kiepskiej pogodzie. Bo idą święta i Nowy Rok, a wraz z nimi szereg wydatków. Podobnych przyczyn można by wymieniać długo, a czas by załapać się na okazję powoli się kończy.

Analizy komisów samochodowych oraz wyszukiwarek internetowych pozwalają określić, że najczęściej poszukiwanym autem jest 3-letni Volkswagen Golf. Zakup takiego samochodu to koszt mniej więcej 37,5 tysiąca złotych. Ponieważ w przeciętnym gospodarstwie domowym nie ma takich oszczędności (wg badań Instytutu Opinii Homo Homini, aż 85% Polaków nie oszczędza w ogóle), popularnym rozwiązaniem jest sfinansowanie zakupu na kredyt. I równie często pada pytanie: co lepsze, kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Opcja pierwsza: kredyt gotówkowy na samochód

To rozwiązanie daje pełną swobodę w wyborze modelu i rocznika samochodu, kredyt jest bowiem przyznawany na dowolny cel. Banku nie interesuje więc, na co zostaną przeznaczone środki – po prostu mają zostać zwrócone w określonym czasie. To… prawdopodobnie jedyna i ostatnia zaleta tego rozwiązania.

Przede wszystkim, ten przywilej odbija się na wysokości oprocentowania. Biorąc kredyt gotówkowy na samochód trzeba będzie ostatecznie oddać więcej niż w przypadku kredytu samochodowego.

Dowiedz się więcej: Co jest lepsze: kredyt na samochód czy kupno auta za gotówkę? >>

Opcja druga: kredyt samochodowy

To rodzaj umowy, którą można określić kupowaniem auta wspólnie z bankiem. Mówi się tak dlatego, że kredytodawca może ustalić kryteria wyboru samochodu, co w praktyce oznacza zwykle, że auto kupowane z przyznanych środków nie może być starsze niż wiek określony w umowie. Banki z reguły nie przekraczają granicy 8 lat.

Charakterystyczne jest także to, że zabezpieczeniem kredytu samochodowego dla banku jest właśnie auto. Jeśli kredytobiorca będzie mieć problem ze spłatą należności, to kredytodawca w ostateczności może nawet zająć samochód. Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko – banki zdecydowanie wolą przedefiniowanie rat, które umożliwią ściągnięcie należności i odsetek.

Kredyt samochodowy – (santanderconsumer.pl) ma jednak zdecydowanie większe zalety – to przede wszystkim korzystne warunki, czyli niskie oprocentowanie. Po drugie, wraz z finansowaniem banki z reguły oferują atrakcyjne produkty dopełniające, jak np. tanie AC i OC czy ubezpieczenie szyb. To pozwala na oszczędności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: