Michał Nielub
Michał Nielub
11 Lis, 2017 - 02:00
Kupno i sprzedaż samochodu - przewodnik

Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik

Michał Nielub

Dowiedz się, jak skutecznie sprzedać swój stary samochód i na co zwrócić uwagę kupując nowy. Kupno i sprzedaż samochodu – poznaj nasze kompendium wiedzy.

Kupno bądź sprzedaż samochodu wiąże się z szeregiem czynności jakie należy wykonać. Pozbywając się starego auta musimy również rozważyć, czy nowy pojazd kupimy używany czy też z salonu. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę zarówno podczas zakupu, jak i sprzedaży auta.

Zakup nowego auta z salonu

Dealerzy samochodowi kuszą nas coraz śmielszymi promocjami i sposobami finansowania nabycia nowego auta. Przykładowo oferują kredyty balonowe, 50/50, a także dają możliwość zostawienia starego pojazdu w rozliczeniu. Na rynku funkcjonuje również wiele produktów leasingowych, dzięki którym sfinansujemy nowy samochód.

Dowiedz się więcej: Kupno samochodu: jak sfinansować zakup wymarzonego auta >>

Kupno samochodu z salonu – na co zwrócić uwagę?

Kupując auto z salonu najważniejszą zasadą jest, by być przekonanym co do modelu, który chcemy nabyć. Sprzedawcy w takich miejscach są szkoleni pod kątem wyczucia, ile dany klient jest w stanie przeznaczyć na zakup. Dlatego często dochodzi do sytuacji, w której byliśmy zdecydowani nabyć np. Toyotę Corollę w podstawowej wersji, a wychodzimy jako posiadacz Toyoty Avensis z największym standardem wyposażenia.

Dowiedz się więcej: Najlepszy samochód rodzinny >>

Równie istotną kwestią jest żądanie wydruku zamówienia. W praktyce okazuje się często, że ostateczna cena auta zawiera mniejszy upust, niż deklarowany w reklamach. Importer często w ramach oferowanych zniżek wlicza opony zimowe lub inne wyposażenie. Dlatego też należy zawsze nalegać na wydruk dokładnej kalkulacji.

Dowiedz się więcej: Samochody sportowe – plusy i minusy >>

Warto jednocześnie pamiętać o tym, że funkcjonujące produkty i mechanizmy finansowania nie są dedykowane dla każdego. Przykładowo, auta w leasingu zalecane są głównie dla przedsiębiorców i dla firm odnotowujących zyski. Główne ze względu na fakt, że raty wliczane są w koszta podmiotu, zaś dzięki mechanizmowi odliczania podatków, obniżana jest wysokość zarówno podatku dochodowego, jak i VAT.

Dowiedz się więcej: Kredyt czy leasing samochodowy – co jest lepsze dla firmy? >>

Finansowanie zakupu nowego auta

Do ciekawych produktów finansowych, umożliwiających nabycie auta z salonu, należy kredyt z ratą balonową. Wyróżnia się on niską ratą, w której spłacamy odsetki, a także wysokim wkładem własnym oraz wysoką ostatnią ratą, w której spłacamy resztę kapitału.

W ramach raty balonowej można jednak zostawić samochód w rozliczeniu i nabyć nowy pojazd na podobnych zasadach. Jest to rozwiązanie korzystne dla tych osób, które lubią często zmieniać samochody.

Dowiedz się więcej: Co jest lepsze: kredyt balonowy czy samochód na raty standardowe? >>

Z dostępnych mechanizmów finansowania zakupu auta z salonu należy zwrócić uwagę jeszcze na kredyt 50/50. Wyróżnia się tym, że druga rata nie jest w żaden sposób oprocentowana. Można ją również rozłożyć na raty, jednak już na zasadach standardowego kredytu. Produkt ten jest dedykowany dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na opłacenie dwóch wysokich rat, a chcą posiadać nowy samochód.

Dowiedz się więcej: Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny? >>

Kupno samochodu używanego

Dużą część rynku motoryzacyjnego stanowią samochody używane, gdyż są one zdecydowanie tańsze, niż auta z salonu. Zakup takiego pojazdu wymaga jednak znajomości podstawowych zasad, jakimi należy się kierować.

Dowiedz się więcej: Giełda samochodowa – co i gdzie kupować? >>

Samochody używane – stan techniczny

Myśląc o zakupie auta używanego, należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu. O ile stan karoserii jest łatwo ocenić, o tyle weryfikacja sprawności podzespołów wymaga chociaż ogólnej wiedzy teoretycznej.

Przede wszystkim auto nie może kopcić na niebiesko – może to oznaczać problemy z silnikiem. Po drugie, warto odkręcić korek od wlewu oleju. Jeżeli dostrzegamy na nim krople wody lub przy pracy silnika wyczuwamy zapach płynu chłodniczego, może to oznaczać problemy z uszczelką pod głowicą. Bańki powietrza na oleju z kolei wskazują na nieszczelność głowicy, co może oznaczać konieczność jej planowania.

Dowiedz się więcej: Pierwszy samochód – które auto wybrać? >>

Samochody używane z Niemiec

Dobrym pomysłem jest zakup auta z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi są znani z tego, że dbają o pojazdy, zaś wszelkie awarie i usterki są przez nich natychmiastowo usuwane. Stać ich przy tym na montowanie oryginalnych części.

Jednak i w tym przypadku przegląd podstawowych elementów technicznych jest obowiązkowy. Często takie samochody mogą być powypadkowe lub pochodzić od użytkownika niebędącego Niemcem (co może wiązać się z mniejszą dbałością o użytkowanie auto). Pamiętajmy również o obowiązkowej rejestracji auta pochodzącego z zagranicy.

Dowiedz się więcej: Auta z Niemiec – czy to się opłaca? >>

Umowa kupna – sprzedaży

Każda transakcja, której celem jest nabycie nowego pojazdu, musi odbyć się w oparciu o umowę kupna – sprzedaży. Wyjątek stanowią operacje pomiędzy firmami, wówczas potwierdzeniem transakcji może być faktura VAT.

Dowiedz się więcej: Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu >>

Nie zapominajmy również o przerejestrowaniu kupionego auta w ciągu 30 dni od jego nabycia. Jak to zrobić? Dowiedz się więcej: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku >>

Kupno i sprzedaż samochodu - przewodnik - wnętrze auta

Najczęstsze powody sprzedaży auta

Sprzedaż samochodu nigdy nie następuje bezpodstawnie. Warto poznać więc przyczyny, dla których właściciele najczęściej pozbywają się swoich pojazdów. Na ogół najczęstsze motywy są następujące:

  • chęć wymiany starego auta na nowszy model,
  • wyzbywanie się majątku z powodu ciążącej egzekucji komorniczej,
  • przewidywania właściciela odnośnie tego, że w niedługim czasie konieczna będzie kosztowna naprawa np. regeneracja lub wymiana turbiny, skrzyni biegów itp.,
  • potrzeba zastrzyku dużej ilości gotówki.

Sprzedaż samochodu – jak się do tego przygotować?

Sprzedaż auta wymaga bardzo dobrego przygotowania. W pierwszej kolejności, gdy już zdecydujemy się na pozbycie się pojazdu, należy zadbać o jego wygląd. Zaleca się dokładnie odkurzyć całe wnętrze, nawet miejsca trudno dostępne. Jeżeli nie mamy na to czasu, warto zlecić tę czynność wyspecjalizowanej firmie.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o wygląd zewnętrzny samochodu. Pojazd należy bardzo dokładnie umyć, na koniec zaś warto wypolerować i wypastować karoserię. Dzięki temu uzyskamy intensywny kolor, zaś wszelkie niewielkie rysy będą na jakiś czas niewidoczne. Znacznie ułatwi to sprzedaż samochodu.

Dowiedz się więcej: Jak szybko sprzedać samochód >>

Zadbaj o dobrej jakości zdjęcia

Przygotowane do sprzedaży auto należy sfotografować, by wystawić ofertę na portalach aukcyjnych oraz ogłoszeniowych. Warto zadbać o wysoką jakość zdjęć. Jeżeli nie posiadamy dobrego aparatu, dobrze go od kogoś pożyczyć. Wykonując fotografie, warto trzymać się następujących zasad:

  • fotografujmy tylko w słoneczny dzień,
  • wykonajmy jak najwięcej zdjęć, aby potem wybrać najlepsze,
  • starajmy się podkreślać walory auta – jeżeli posiada duży bagażnik, jego zdjęcie musi się znaleźć w ofercie.

Przed dodaniem zdjęć do ogłoszenia, nie bójmy się ich delikatnie wyretuszować w edytorze graficznym. Delikatne podniesienie kontrastu, mocniejsze nasycenie zdjęć oraz dodanie czerni przyczyni się do uatrakcyjnienia oferty.

Dowiedz się więcej: Wycena auta do sprzedaży krok po kroku >>

Jak poprowadzić rozmowę podczas sprzedaży auta

Gdy już zainteresowane osoby skontaktują się z nami i umówią na obejrzenie auta, jego sprzedaż jest już o krok. Warto jednak przygotować się do rozmowy z potencjalnym kupującym i mieć świadomość tego, że będą to typowe negocjacje. My chcemy sprzedać samochód za jak najwyższą kwotę, kupujący chce nabyć za jak najniższą stawkę.

Aby wypaść przekonująco, należy przygotować zawczasu pełną dokumentację dotyczącą pojazdu. Dzięki temu uwiarygodnimy ofertę w oczach zainteresowanej osoby. Ponadto warto być wyczulonym na wszelkie zawahania ze strony kupującego – np. jeżeli po słowach „podoba mi się, ale…” nastąpi krótka pauza, dobrą praktyką jest zaproponowanie nieco innej ceny lub dorzucenie jakichś gratisów np. opon zimowych.

Dowiedz się więcej: Jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie? >>

Sprzedaż samochodu – gdzie wystawić ofertę?

Internet oferuje duże możliwości wystawienia oferty – sprzedaż samochodu najczęściej odbywa się z wykorzystaniem popularnych portali: olx.pl, allegro.pl, otomoto.pl lub moto.gratka.pl. Praktyka wskazuje, że ogłoszenia internetowe to najlepszy sposób na sprzedaż samochodu.

Warto jednak wykorzystać także grupy sprzedażowe na portalu Facebook, poinformować znajomych o takim fakcie, a także wystawić auto na ruchliwej ulicy z informacją, że jest ono do kupienia. Jeszcze innym sposobem jest sprzedaż auta w komisie.

Dowiedz się więcej: Komisy samochodowe – to musisz wiedzieć >>

Sprzedaż samochodu to wbrew pozorom skomplikowany proces. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszej ceny, warto zastosować się do przedstawionych powyżej, podstawowych zasad. W przypadku kupna auta, to czy zdecydujemy się na auto z salonu czy nastawiamy się na samochody używane, zależy wyłącznie od nas i naszych możliwości finansowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ