Karolina Sobiecka
Karolina Sobiecka
21 Maj, 2018 - 13:07
Kuchnia z salonem - dla kogo to dobry pomysł (plusy i minusy)

Kuchnia z salonem – dla kogo to dobry pomysł (plusy i minusy)

Karolina Sobiecka

Dowiedz się, czy kuchnia z salonem to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. Poznaj wszystkie wady i zalety takiej aranżacji wnętrza.

Kuchnia to w wielu domach centrum dowodzenia – to w niej spędzamy dużo czasu, gotujemy, rozmawiamy i cieszymy się smakiem pysznego jedzenia nawet kilka razy dziennie. Jeśli jesteście w trakcie aranżacji swojej kuchni i potrzebujecie odpowiedzi na pytanie, czy modny ostatnio trend kuchni połączonej z salonem będzie dobrym rozwiązaniem dla waszej rodziny, to koniecznie zapoznajcie się  z wadami i zaletami tego rozwiązania!

Kuchnia z salonem – dla kogo to dobry pomysł ?

Połączenie kuchni z innymi pomieszczeniami strefy dziennej jest jednym z najmocniejszych trendów ostatnich lat w aranżacji tego pomieszczenia. Takie rozwiązanie widujemy przede wszystkim w dużych, nowoczesnych domach, ale również coraz częściej decydują się na nie mieszkańcy świeżo remontowanych, małych mieszkań w blokach.

Dlaczego nasze kuchnie przechodzą ewolucję na przestrzeni lat i z zamkniętych pomieszczeń przeradzają się w formułę open space w naszych domach ?

Odpowiedź jest banalnie prosta – jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni oraz otwarcie się na relacje ludzkie, na które mamy mało czasu w coraz szybszym trybie życia. Oczywiście to rozwiązanie posiada  grono swoich zwolenników i całą masę oponentów, gdyż wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i trybu życia.

Osobiście radzę, abyście przy aranżacji swoich kuchni nie kierowali się tylko chwilową modą, która przeminie jak każda poprzednia, lecz wzięli pod uwagę kilka dodatkowych czynników.

Musicie przeanalizować swoje przyzwyczajenia i charaktery domowników, potencjał aranżacyjny domu, metraż całego mieszkania oraz oczywiście wasze możliwości budżetowe.

Ujawnienie wad i zalet tego rozwiązania powinno Wam pomóc w podjęciu tej ważnej decyzji.

Dowiedz się więcej: Firany kolorowe do salonu – porady i inspiracje >>

Kuchnia z salonem - serce domu

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez umeblowanii.blogspot.pt

Jakie są więc wady i zalety połączenia kuchni z salonem?

Wady:

 • potrzeba stylistycznego połączenia kuchni z salonem,
 • roznoszący się zapach gotowanych dań w całej otwartej strefie (jego uciążliwość można trochę zmniejszyć decydując się na wybór okapu z bardzo dobrą wydajnością wyciągu),
 • zapach bardzo aromatycznych dań pozostaje na różnego rodzaju tkaninach np. obiciu sofy czy zasłonach,

 • konieczność utrzymywania porządku w kuchni, gdyż wszystko jest widoczne z innych stref dziennych,
 • głośność pralki, zmywarki, okapu czy też zwyczajnego użytkowania kuchni może przeszkadzać domownikom przebywających w strefie odpoczynku,
 • trzeba zaplanować więcej miejsca na przechowywanie różnych widocznych z reguły rzeczy. W przypadku kuchni otwartej duża liczba rzeczy stojących na widoku potęguje wrażenie bałaganu,
 • otwarcie przestrzeni często przynosi za sobą większe wydatki, gdyż wtedy staranniej wybieramy materiały i decydujemy się często na droższe elementy do zabudowy takie jak np.: sprzęt AGD.

Jeśli nie jesteś pewny, jaki sprzęt AGD do swojego domu wybrać, przeczytaj artykuł:  Sprzęt AGD do wymarzonej kuchni i zainspiruj się przestawionymi tam informacjami.

Kuchnia z salonem - dla kogo to dobry pomysł (plusy i minusy) - para siedząca na sofie

Zalety:

 • optyczne powiększenie przestrzeni i poczucie przestronności,
 • otwarcie przestrzeni często sprawia, że w pomieszczeniu jest jaśniej (więcej światła dziennego),
 • całe mieszkanie jest zachowane w jednolitej, spójnej stylistyce,
 • zamiast ograniczających ścian, mamy możliwość stworzenia wyspy lub półwyspu kuchennego, który w odpowiedniej aranżacji może stać się ozdobą domu,
 • osoba przygotowująca posiłki jest w stałym  kontakcie z innymi domownikami, nie omijają jej żadne dyskusje,
 • podczas gotowania można stale obserwować bawiące się lub uczące się dziecko,
 • podczas pracy w kuchni można oglądać telewizję i słuchać radia ze strefy salonowej,
 • jeśli lubimy często spotykać się ze znajomymi, to kuchnia połączona z salonem daje większe możliwości na wspólne gotowanie lub  imprezy odbywające się w domu.
Kuchnia z salonem - dla kogo to dobry pomysł (plusy i minusy) - kuchnia w stylu loft

Dla kogo kuchnia połączona z salonem będzie idealnym rozwiązaniem?

Głównie dla wszystkich ludzi, którzy kochają kontakt z innymi ludźmi i są skłonni do kompromisów życia codziennego. Otwarta przestrzeń skłania do wzajemnej wyrozumiałości wszystkich użytkowników wspólnej otwartej strefy.

Jeśli wolicie odpoczywać w ciszy i skupieniu, albo nie jesteście miłośnikami utrzymywania reprezentacyjnego porządku, kuchnia połączona z salonem nie będzie wymarzonym rozwiązaniem.

Jeśli jednak prowadzicie bujne życie towarzyskie, uwielbiacie wspólne gotowanie i uważacie, że dom bez wspólnych rozmów przy kuchennym blacie nie istnieje, to właśnie znaleźliście rozwiązanie na aranżacje idealnego dla Was domu.

Jeśli macie małe kuchnie i zdecydujecie  na wariant zamkniętego pomieszczenia bez otwierania się na salon, to koniecznie przeczytajcie o tym, jak urządzić małą kuchnię. Poznacie wtedy kilka trików jak sprawić, żeby nawet zamknięta kuchnia będzie wydawać się jaśniejszą i przytulniejszą.

Natomiast jeśli zdecydujecie się jednak na usunięcie ścian działowych, możecie być pewni, że nie tylko Wasze mieszkanie będzie przestronniejsze, ale również i relacje rodzinne będą lepsze. A to właśnie szczęśliwa rodzina jest najważniejszym elementem pięknego domu!

ZOBACZ RÓWNIEŻ