Michał Nielub
Michał Nielub
25 Paź, 2017 - 12:27
Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza?

Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza?

Michał Nielub

Kuchenka gazowa, płyta indukcyjna czy kuchenka elektryczna – dowiedz się, która opcja opłaca się najbardziej.

Zastanawiamy się nad wyborem sprzętu do kuchni. Ważne, żeby było profesjonalnie, wygodnie i przede wszystkim ekonomicznie. Kuchenka gazowa w starciu z kuchenką elektryczną oraz indukcją – zapraszamy do naszej analizy.

Runda pierwsza: koszt zakupu i podłączenia

Ile pieniędzy musimy przeznaczyć na zakup poszczególnych kuchenek?

Kuchenka elektryczna

Kuchenka elektryczna ma swoje wady i zalety jeżeli chodzi o koszt zakupu i przygotowania do użytkowania. Ile pieniędzy trzeba zarezerwować na ten cel?

 1. Sam zakup kuchenki elektrycznej to koszt zaczynający się od ok. 430 zł za samą płytę (Amica, Beko, Electrolux) do 2 000 zł za płytę wraz z piekarnikiem.
 2. Dodatkowo wliczmy przyłącze elektryczne, czyli płytę zasilaną trójfazowo oraz robociznę.
 3. Czasem trzeba także zainwestować i wymienić garnki na nowe.

Suma: orientacyjnie 430 – 2 000 złotych

Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza? - kuchenka elektryczna

Kuchenka gazowa

Zacznijmy od podkreślenia jednej ważnej sprawy: udowodniono, że podczas gotowania aż 50% zużywanego gazu się ulatnia. Jeżeli jednak nie jest to dla nas problem i chcemy poznać orientacyjne koszty kuchenki gazowej prezentujemy poniższe porównanie:

 1. Za płytę gazową zapłacimy około 300-500 zł.
 2. Jeżeli mieszkanie nie posiada przyłącza gazowego, trzeba doliczyć koszt około 150 zł/metr.
 3. Dodatkowo pamiętajmy o koszcie przewodów wentylacyjnych, czyli tych związanych za wywiewy oraz nawiewy – około 400-500 zł.

Suma: orientacyjnie mniej niż tysiąc złotych, ponieważ czasem kuchnia ma już wszystko przygotowane do instalacji.

Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza? - kuchenka gazowa

Kuchenka indukcyjna

Kuchenka indukcyjna również może być dobrym wyborem. Z pewnością szybkość, z jaką doprowadza wodę do wrzenia jest godna podziwu. Jednak czy nasz portfel doceni te zalety? Sprawdźmy.

 1. Sama płyta indukcyjna to koszt zaczynający się od ok. 900 (Teka, Electrolux). Kuchenka indukcyjna to wydatek już rzędu ok. 1 500 zł wzwyż (Amica).
 2. Podobnie jak kuchenka elektryczna, płyta indukcyjna wymaga podłączenia trójfazowego – doliczmy zatem również koszt robocizny.
 3. Kuchenka gazowa podgrzeje każdy garnek. Kuchenka indukcyjna? Jest „wybredna”. Zagotuje wodę wyłączne w dedykowanym zestawie kuchennym. Trzeba więc liczyć się z ich całkowitą wymianą.

Suma: około 2 000 zł lub więcej

Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza? - płyta indukcyjna

Kuchenka gazowa – 3 pkt.

Kuchenka elektryczna – 2 pkt.

Kuchenka indukcyjna – 1 pkt.

Prowadzi kuchenka gazowa!

Runda druga: koszt eksploatacji

Przeprowadzono mnóstwo testów, aby sprawdzić, co tak naprawdę jest tańsze: kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna czy płyta indukcyjna. Wyniki dają do myślenia i można stwierdzić, że zaskakują.

Utarło się bowiem, że prąd „zjada” znacznie więcej energii i zwyczajnie nie opłaca się go stosować w czasie gotowania.
Wyniki przedstawiają się następująco:

 • Kuchenka elektryczna zużywa ok. dwa razy więcej prądu, niż płyta indukcyjna (koszt 8 groszy).
 • Kuchenka gazowa zużywa w tym zestawieniu około 0,03 m3 (3 grosze).
 • Kuchenka indukcyjna zużywa około 0,090 kWh do zagotowania 10 litrów wody (4 grosze).

Jeżeli weźmiemy pod uwagę obliczenie kosztów rocznych – koszt eksploatacji również będzie kształtował się mniej więcej na tym samym poziomie. Za wyjątkiem płyty elektrycznej.

Kuchenka gazowa – 3 pkt.

Kuchenka elektryczna – 1 pkt.

Kuchenka indukcyjna – 2 pkt.

Prowadzi kuchenka gazowa!

Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza? - eksploatacja kuchenki

Runda trzecia: bezpieczeństwo

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że kuchenka gazowa nie różni się w żaden sposób od poziomu bezpieczeństwa obowiązujących w eksploatacji wersji elektrycznej. Należy jednak pamiętać o tym, żeby postępować ostrożnie zarówno z gazem jak i z prądem.

Obecnie sprzęty są wyposażone w specjalne zabezpieczenia. Istnieją różnego rodzaju mechanizmy, które uniemożliwiają włączenie kuchenki na przykład przez dzieci. Projektuje się także blokady na drzwiach piekarników, a także przyciski blokujące na płytach.

Kuchenka gazowa musi jednak być zainstalowana z daleka od okna. Prawidłowa odległość to około 50 centymetrów. Dlaczego?

Otóż jak łatwo się domyślić, wiatr czy przeciąg jest w stanie zgasić płomień, a wtedy będziemy mieli do czynienia z ulatnianiem się gazu. Miejmy tego świadomość, aby gotowanie nie skończyło się wybuchem. Zbyt duże stężenie gazu – zazwyczaj wyższe niż 15% – w zamkniętym pomieszczeniu w kontakcie z iskrą (nawet w wyniku włączenia światła) grozi nieuchronnym wybuchem. Jego siła może być naprawdę potężna, o czym świadczą wyburzane kamienice po takich eksplozjach.

Kuchenka indukcyjna ma przewagę nad jej wersją gazową i elektryczną, gdyż nie istnieje tu ryzyko poparzenia. Grzanie następuje wyłącznie po zetknięciu dedykowanych garnków z płytą indukcyjną. Zatem nawet po włączeniu maksymalnej mocy i przystawieniu ręki do powierzchni płyty, nie poczujemy żadnego ciepła.

Wpływa na to zasada działania takiej kuchenki, która oparta została na indukcji elektromagnetycznej. W dużym uproszczeniu polega na tym, że ciepło wyzwalane jest w wyniku powstania pola elektromagnetycznego. Aby wyzwolić takie zjawisko, a w efekcie zagrzać wodę, niezbędne są więc specjalnie zaprojektowane garnki.

Kuchenka gazowa – 1 pkt.

Kuchenka elektryczna – 2 pkt.

Kuchenka indukcyjna – 3 pkt.

Prowadzi kuchenka indukcyjna!

Dowiedz się więcej: Piekarnik elektryczny czy gazowy – co się bardziej opłaca? >>

Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza? - bezpieczeństwo

Runda czwarta, czyli bonusy

Na koniec naszego porównania weźmy pod uwagę wszelkiego rodzaju dodatki. Mają one niekiedy bardzo duży wpływ na komfort użytkowania sprzętu AGD. Tym samym decydują o walorach funkcjonalności.

Kuchenka gazowa ma niestety trochę wad. Wynika to z mniej zaawansowanej technologiczne konstrukcji. Przykładowo, nie posiada elektronicznych liczników czasu. Jest to szczegół, ale ich brak w praktyce potrafi bardzo utrudnić życie.

Kuchenka elektryczna jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Jej wyczyszczenie zajmuje tylko chwilę – tłuste plamy jest o wiele łatwiej zmyć z takiej płyty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku płyty indukcyjnej.

Poza tym trzeba także powiedzieć jasno: biorąc pod uwagę szybkość gotowania, kuchenka indukcyjna wykazuje się najwyższą sprawnością. Nieco dłużej wodę zagotuje płyta gazowa, natomiast najgorzej poradzi sobie kuchenka elektryczna.

Kuchenka gazowa – 1 pkt.

Kuchenka elektryczna – 2 pkt.

Kuchenka indukcyjna – 3 pkt.

Prowadzi kuchenka indukcyjna!

Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna: która opcja lepsza? - czyszczenie

Podsumowując starcie:

Mamy remis! Kuchenka gazowa – kuchenka indukcyjna

Zarówno kuchenka indukcyjna, jak i gazowa poradziły sobie doskonale. Najgorzej w zestawieniu poradziła sobie kuchenka elektryczna.

Różnice w użytkowaniu płyty indukcyjnej a kuchenki gazowej są dość wyraźne, jednak oba rozwiązania mają swoje niezaprzeczalne wady i zalety. Choć rozwiązanie gazowe jest tańsze pod względem zakupu i eksploatacji, z kolei indukcja jest o wiele bardziej bezpieczna i nowoczesna.

Ostateczny wybór powinien zależeć więc tylko i wyłącznie od naszych preferencji użytkowych oraz możliwości finansowych.

Dowiedz się więcej: Filtr do wody – sposób na oszczędzanie >>

Dla osób, które nie są przekonane do konkretnego rozwiązania, polecamy swoisty „mix”, czyli kuchenkę gazowo-elektryczną. Jest to najchętniej kupowany sprzęt w naszym kraju. Posiada płytę gazową oraz elektryczny piekarnik. Pamiętajmy jednak o tym, aby instalacją zajął się fachowiec. Wybór między gazowym a elektrycznym piekarnikiem również nie należy do najprostszych. Oba rozwiązania posiadają zarówno swoje wady – jak i zalety.

ZOBACZ RÓWNIEŻ