ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
14 Lip, 2018 - 05:00
Który telewizor najlepiej sprawdzi się podczas oglądania mundialu?

Który telewizor najlepiej sprawdzi się podczas oglądania mundialu?

ARTYKUŁ PARTNERA

Nowoczesny telewizor to wysoka jakość oglądanego obrazu i innowacyjne udogodnienia, np. wydawanie poleceń głosowych. Który telewizor spełni całkowicie Twoje wymagania?

Rozgrywki piłkarskiego mundialu w Rosji przyciągają przed telewizory miliony widzów, w tym również Polaków. Ważna jest nie tylko jakość gry, ale i jakość obrazu. Mistrzostwa świata to więc doskonała okazja, by wymienić telewizor na lepszy. W sprzedaży nie brakuje urządzeń, które zapewnią kibicom transmisję na najwyższym poziomie i pozwolą dostrzec najmniejszy szczegół na boisku.

Który telewizor cieszy się największą popularnością wśród Polaków?

Tylko w 2017 r. sprzedaż telewizorów w Polsce wzrosła o 7 proc. względem ubiegłego roku. Jak wynika z danych Euromonitor International, wartość sprzedanych odbiorników wyniosła 6 mld zł. Dla Polaków najważniejsza jest wielkość telewizyjnego ekranu.

Telewizor o przekątnej 60 cali z opcją Smart TV kupił co dziesiąty ankietowany badania Euromonitor International. Nie tak dawno temu najczęściej kupowane były telewizory, których przekątna wynosiła 32 cale – stanowiły aż 26 proc. wszystkich sprzedanych odbiorników. Obecnie mniejsze modele wybiera 14,5 proc. kupujących. Jeszcze 5 lat telewizory z ekranami 50 cali wybierało 8,8 proc. klientów sklepów z asortymentem RTV, dziś jest to aż 32 proc. kupujących.

Niewątpliwie wynika to ze spadających cen telewizorów o dużej przekątnej ekranu. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od 1,4 – 1,5 tys. złotych. Sprzedaż wzrasta również w okresie wielkich imprez sportowych, jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – wówczas popyt wzrasta o 30-50 proc.

„W czasie piłkarskiego mundialu oglądalność rośnie. Rozgrywki śledzą nawet te osoby, które na co dzień nie interesują się piłką nożną. Większa oglądalność oznacza również większy popyt na telewizory” – wyjaśnia ekspert TAKTO Finanse. – „Kibice chcą oglądać mecze piłkarskie w najwyższej rozdzielczości, dlatego kupują duże i nowoczesne telewizory. Nie wszystkich stać na tak duży wydatek, więc znaczna część tych zakupów dokonywana jest na raty lub finansowana z pożyczek”.

Jaki powinien być najlepszy odbiornik na mundial? Który telewizor wybrać?

Co roku producenci telewizorów prześcigają się w dostarczaniu nam telewizorów z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Obecnie największą popularnością cieszą się odbiorniki z ekranami OLED i QLED. Charakteryzują się one wysoką jakością obrazu oraz intensywnymi barwami. Ich cena jest jednak znacznie wyższa od klasycznych telewizorów z ekranami LCD. Musimy liczyć się z kosztem rzędu 7 tys. zł za odbiornik.

Wybierając nowy telewizor, warto wziąć pod uwagę najnowocześniejsze rozwiązania, jak rozdzielczość 4K Ultra HD, w której transmisje oferują już niektórzy dostawcy. Warto postawić na tę opcję, jeśli zależy nam na oglądaniu mundialu w najwyższej jakości, pełnym oddaniem barw, bez efektu smużenia przy dynamicznej zmianie ujęć.

Gwarantują nam to technologie OLED, którą znajdziemy w ofercie firm LG, Sony, Phillips i QLED będące autorskim rozwiązaniem w telewizorach Samsung. Na matryce OLED składają się piksele, które samodzielnie emitują światło, z kolei QLED to zaawansowane matryce LCD.

Ile musimy wydać na nowoczesny odbiornik?

Wybierając telewizor na mundial, powinniśmy się liczyć z niemałym wydatkiem. Koszt telewizora o dużym ekranie, wyposażonego w najnowsze rozwiązania technologiczne zaczyna się od 7-8 tys. zł. Przykładowo 65-calowy telewizor marki Samsung QLD Q7F wyposażony w system Tizen, liczne aplikacje i rozwiązanie OneConnect kosztuj 8,2 tys. zł.

Z kolei tej samej wielkości telewizor z matrycą OLED firmy LG to już wydatek rzędu 15 tys. zł. Jednak kibiców z pewnością przekona tryb przetwarzania obrazu i dźwięku dedykowany transmisjom sportowym, w który wyposażony jest ten model.

Na korzyść przemawia również opcja wydawania poleceń głosowych bezpośrednio do mikrofonu umieszczonego w pilocie. Jeśli jednak nasz budżet jest ograniczony, pod uwagę weźmy telewizory z matrycami LCD, jak te oferowane przez Samsunga czy Sony. Ich cena wynosi ok. 3,5-4 tys. złotych.

Skąd wziąć pieniądze na zakup telewizora?

Duży wybór modeli telewizorów nie ułatwia zakupu. Dodatkowo, promocje organizowane przez sklepy RTV, które oferują wymianę starego telewizora na nowy, mogą wprowadzić zamieszanie w naszych zakupowych planach. Oferty specjalne, jak te przygotowane na mundial, to jednak najlepszy czas na wymianę odbiornika.

Możemy ją sfinansować z oszczędności, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Wówczas możemy skorzystać z oferty zakupu na raty dostępniej w sklepach z asortymentem RTV. Z pomocą przy spełnianiu marzeń o oglądaniu mundialu w 4K przyjdą nam też firmy pożyczkowe. W tym przypadku sami możemy znaleźć firmę, której oferta będzie nam najbardziej odpowiadać i nie będziemy zdani na często niekorzystne warunki sprzedaży ratalnej w sklepie.

Firmy pożyczkowe udzielają wsparcia bez zbędnych formalności i to w kilka minut za pośrednictwem Internetu. Pożyczkodawcy oferują pożyczki na raty nawet na kilkanaście tysięcy złotych. To z pewnością wystarczy, by pokryć koszty zakupu wymarzonego telewizora, na którym oglądać będziemy piłkarskie rozgrywki na światowym poziomie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ