Syntia Militowska
Syntia Militowska
23 Wrz, 2017 - 04:00
Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć

Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć

Syntia Militowska

Odpowiednio dobrane zainteresowania i umiejętności do CV zwiększają Twoje szanse u potencjalnego pracodawcy. Zobacz, jak napisać profesjonalne CV.

Nie wiesz, które zainteresowania wpisać do CV i zastanawiasz się czy w ogóle są one pożądane przez pracodawców? To naprawdę nic trudnego – poznaj proste sposoby na profesjonalne curriculum vitae. Podpowiadamy, które umiejętności w CV warto umieścić i dlaczego.

To nie takie oczywiste, czyli jak napisać CV

Dobrze napisane CV skutecznie wyróżnia kandydata w oczach potencjalnego pracodawcy. O ile wykształcenie i dobrze „ubrane w słowa” kwalifikacje zawodowe nie są problemem, o tyle dobór zainteresowań i umiejętności do CV może stanowić kłopot i trzeba się nad nimi nieco zastanowić.

Dowiedz się więcej: Jak napisać list motywacyjny – porady i wzory >>

Jakie umiejętności do CV warto wpisać

Jeśli nie wiesz jak napisać curriculum pamiętaj, że wybierając umiejętności do CV warto wcześniej dokładnie przeanalizować ofertę pracy. Wbrew pozorom jest tam wiele przedstawionych wymagań, na które odpowiedzią mogą być właśnie Twoje umiejętności!

Jednakże pamiętaj, aby wszystko o czym piszesz było zgodne z prawdą. Czy takie informacje muszą być nudne? Oczywiście, że nie. Przygotowując profesjonalne CV należy po prostu wszystko odpowiednio ubrać w słowa tak, aby wpasować się w potrzeby oraz idee firmy, w której chcemy pracować.

Jeśli pracodawca wymaga pracy pod presją czasu to napisz, że jesteś odporny na stres i potrafisz efektywnie zarządzać swoim czasem. Natomiast jeśli wymagana jest kreatywność napisz, że bez problemu opracowujesz nowe i skuteczne koncepcje, które z powodzeniem potrafisz następnie wdrożyć w działania swoje i firmy. Oczywiście są to tylko przykłady, wykaż się spostrzegawczością i pomysłowością.

Dowiedz się więcej: 9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność >>

Nie zapomnij, aby wypisane umiejętności do CV były pożądane także przez firmę. Nie wpisuj tych, które są nieistotne ani tych, których nie będziesz mógł wykorzystać w swojej przyszłej pracy. Profesjonalne CV zawiera tylko to, co najważniejsze.

Warto wpisać nie więcej i nie mniej, niż 6 umiejętności do CV. Jest to optymalna ilość. Przy czym pamiętaj, aby każda z nich zajmowała nie więcej, niż jedną linijkę tekstu – jest to ważne, gdy chcesz wypaść profesjonalnie.

Dowiedz się więcej: Umiejętności w CV – kompetencje najbardziej pożądane przez pracodawców >>

Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć - profesjonalne CV

Jakie zainteresowania w CV zwiększą Twoje szanse

Pisząc o rzeczach takich jak zainteresowania w CV, powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj stanowiska, na które aplikujemy oraz wymagania potencjalnego pracodawcy. Jest to bardzo ważne, ponieważ nasze zainteresowania umieszczone w CV powinny być zgodne z tym, co reprezentuje sobą pracodawca i jego firma.

Jeśli posiadasz zainteresowania związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz to świetnie! Koniecznie o tym napisz, ponieważ na pewno to wyróżni Cię z tłumu. Dobrze wyglądają także zainteresowania, które są w pewien sposób – choć nie bezpośrednio – związane z daną branżą.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Uważaj na kontrowersyjne zainteresowania

Jeśli natomiast nie posiadasz takowych zainteresowań, nie kłam. Pamiętaj jednak, aby wymienione przez Ciebie zainteresowania nie budziły niepokoju. Niektóre mogą zostać odebrane dwuznacznie, a takich zdecydowanie należy unikać.

 • Jeśli firma wymaga od Ciebie bezwzględnej odpowiedzialności, nie wspominaj wówczas o nieodpowiedzialnych bądź ryzykownych hobby.
 • Zapomnij także o tym, aby Twoje zainteresowania w CV były kontrowersyjne lub niezgodne z ogólnie przyjętymi normami.

Na przykład: nie warto wspominać o tym, że lubisz polować na zwierzęta. Oczywiście, Twój pracodawca również może okazać się pasjonatem polowań -w końcu nie jest to zakazane (o ile posiadasz legalne zezwolenie). Jednakże może też się okazać, że przyszły pracodawca ma na względzie dobro zwierząt, a do tego jest wegetarianinem. W takiej sytuacji nawet Twoja wiedza dotycząca tego jak napisać CV i odpowiednie kwalifikacje mogą okazać się niewystarczające.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

Nie mam ciekawego hobby – co wpisać?

Wiesz już jak napisać CV, ale nie masz zainteresowań związanych z daną branżą?

 • Być może lubisz angażować się w akcje charytatywne?
 • Chętnie udzielasz się społecznie?
 • Posiadasz zainteresowania, które są interesujące i jednocześnie czynią Cię godnym uwagi?

Koniecznie o tym napisz! Wszelkie angażujące hobby i godne podziwu zainteresowania w CV warto wpisać.

Dowiedz się więcej: Jak szukać pracy – najlepsze sposoby >>

Podsumowując, profesjonalne CV:

 • Zawiera dane osobowe, adres zamieszkania, aktualny numer kontaktowy i adres e-mail.
 • Zawiera informacje o wykształceniu i kwalifikacjach niezbędnych, aby aplikować na dane stanowisko.
 • Nie zawiera zbędnych informacji, które nie są wymagane przez pracodawcę.
 • Nie mówi o kontrowersyjnych i budzących niepokój zainteresowaniach.
 • Zawiera tylko i wyłącznie przydatne umiejętności.
 • Jest napisane krótko, zwięźle i na temat.
 • Jest przejrzyste, schludne i czytelne.

Dowiedz się więcej: Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela >>

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie tylko profesjonalne CV może wyróżnić Cię na tle innych kandydatów. Przygotuj sobie wcześniej odpowiedzi na wszelkie kwestie, które poruszyłeś w swoim CV. Gotowość do odpowiedzi i znajomość wszelkich zagadnień znacznie zwiększy Twój autorytet w oczach pracodawcy.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje cechy charakteru znalazły się w CV postaraj się, aby wynikały one z Twoich zainteresowań i kwalifikacji. Odpowiednio dobrane słowa niektóre kwestie możesz pokazać swoje cechy charakteru w praktyce, a nie jedynie w teorii.

Unikaj zbędnych wywodów, a tym bardziej trzymaj się z dala od przechwałek. Jeśli nie masz czym szczególnie pochwalić się w CV, nie kłam i skup się na odpowiednim ubraniu w słowa pozostałych faktów i istotnych informacji. Pamiętaj także o tym, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Dowiedz się więcej: Jak napisać podsumowanie zawodowe w sposób skuteczny i ciekawy?

Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć - długopis

ZOBACZ RÓWNIEŻ