Michał Nielub
Michał Nielub
11 Lis, 2017 - 04:00
Które ogrzewanie postojowe wybrać: elektryczne czy spalinowe?

Które ogrzewanie postojowe wybrać: elektryczne czy spalinowe?

Michał Nielub

Nadchodzi sezon zimowy, a ogrzewanie postojowe bardzo podnosi komfort użytkowania auta. Dowiedz się więcej i zdecyduj, który rodzaj wybrać by odpowiadało i potrzebom, i możliwościom.

Ogrzewanie postojowe bez wątpienia jest dużym udogodnieniem dla użytkowników auta. Zalety tego rozwiązania są szczególnie pożądane w okresie zimowym. Dzięki takiemu systemowi już nie istnieje konieczność skrobania szyby, zaś kierowca wsiada do rozgrzanego pojazdu i może po prostu rozpocząć jazdę. Który rodzaj ogrzewania postojowego będzie najlepszy? Podpowiadamy, czym się od siebie różnią poszczególne rozwiązania.

Ogrzewanie postojowe elektryczne

Dostępnych na rynku jest kilka dominujących rozwiązań. Ogrzewanie postojowe elektryczne jest najprostszym i najtańszym produktem. W silniku montowana jest grzałka elektryczna, dostosowana do jego rodzaju oraz mocy. W kabinie z kolei instaluje się grzejnik, pełniący funkcję nagrzewania.

Wadą ogrzewania elektrycznego jest fakt, że taki system wymaga podłączenia do zasilania o mocy 230 V. W praktyce więc nie jest to rozwiązanie dedykowane mieszkańcom budynków wielorodzinnych. Jednak z oferowanych korzyści skorzystają właściciele domków jednorodzinnych lub garażu.

Ogrzewanie postojowe spalinowe

Na rynku dostępne jest również ogrzewanie postojowe, które korzysta ze spalin. Dzieli się na dwa rodzaje: suche i mokre.

Ogrzewanie spalinowe suche

Ogrzewanie postojowe spalinowe suche działa na zasadzie farelki. Grzeje gorącym powietrzem, jednak nagrzewnica zasilana jest paliwem.

Ogrzewanie spalinowe mokre

Ogrzewanie postojowe mokre jest nieco bardziej skomplikowanym systemem. Również zasilane jest paliwem ze zbiornika, jednak w przeciwieństwie do suchych rozwiązań, nie grzeje samym powietrzem.

W tym przypadku ogrzewany jest płyn chłodniczy, a po osiągnięciu optymalnej temperatury, odpowiednio dobrany sterownik włącza nawiewy wewnątrz auta. Dodatkowym źródłem zasilania jest moc elektryczna pochodząca z akumulatora.

Ogrzewanie postojowe Eberspacher i Webasto

Na rynku systemów nagrzewania postojowego dominuje dwóch producentów. Obok bardziej znanej marki Webasto, duży udział w rynku posiada także niemiecki Eberspacher. Ceny produktów obu firm, jak i rozwiązania technologiczne, są bardzo zbliżone.

Dowiedz się więcej: Ogrzewanie postojowe Webasto – jak działa? >>

Zaletą ogrzewania spalinowego jest brak konieczności korzystania ze źródła energii elektrycznej o mocy 230 V. Do wad jednak należy zaliczyć wysoki koszt zakupu oraz montażu, a także wysokie koszty utrzymania systemu. Ilość zużywanego paliwa również jest spora, a przy tym eksploatowany jest akumulator.

Ogrzewanie postojowe to rozwiązanie, które podnosi komfort użytkowania auta podczas zimy. Nie są to jednak produkty dla każdego.

O ile w przypadku ogrzewania elektrycznego koszty montażu i zakupu nie są znaczne, wymagają jednak zewnętrznego źródła prądu. Nie wymagany on jest w przypadku ogrzewania spalinowego, jednak stopień skomplikowania tych systemów wpływa na wysoką cenę zakupu oraz użytkowania, a także zużywa dużą ilość paliwa. Który rodzaj wybrać? Oba systemy są godne uwagi, jdnak wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ