Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
10 Gru, 2018 - 14:43
Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Joanna Wojnarowska

Czy wiesz, kto wypłaca zasiłek chorobowy i w jakich sytuacjach? W naszym artykule omówimy różne przypadki, o których nie miałeś pojęcia. Sprawdź koniecznie!

O tym, kto wypłaca zasiłek chorobowy, pewnie każdy z nas ma już jakąś podstawową wiedzę. Może się tym zająć pracodawca lub ZUS. Jednak kto i w jakich sytuacjach dokładnie jest odpowiedzialny za wypłatę zasiłku?

W naszym artykule wyjaśnimy, jakie świadczenia są rozumiane pod pojęciem zasiłku chorobowego. Omówimy także przypadki, w których to pracodawca odpowiada za wypłatę zasiłku. Później skupimy się na obowiązkach ZUS-u. Na zakończenie zastanowimy się, co zrobić, jeśli nasz szef wstrzymuje wypłatę zasiłku chorobowego. Gdzie w takiej sytuacji szukać pomocy?

Jakie mamy zasiłki w Polsce?

Zanim przejdziemy do wyjaśniania kwestii, kto wypłaca zasiłek chorobowy, warto przypomnieć, jakie w ogóle wyróżnia się rodzaje zasiłków. Jeżeli z naszej wypłaty opłacana jest składka ubezpieczenia chorobowego, to mamy prawo do poniższych zasiłków:

  • zasiłek chorobowynajbardziej popularny, przysługuje nam, jeśli nie możemy pracować z powodu choroby,
  • zasiłek macierzyński – zasiłek, który nam przysługuje, jeżeli nie możemy pracować z powodu urodzenia lub adopcji dziecka,
  • zasiłek opiekuńczy – należy nam się, jeżeli musimy opiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny,
  • świadczenie rehabilitacyjne – prawo do niego jest udzielane, jeżeli skończył nam się zasiłek chorobowy, a dalsze leczenie rokuje, że powrócimy do zdrowia,
  • zasiłek wyrównawczy – przeznaczony jest dla pracowników ze zmniejszoną sprawnością do pracy, jeśli nasze miesięczne wynagrodzenie podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Na potrzeby niniejszego artykułu będziemy mówić o najczęściej spotykanych zasiłkach chorobowych, chociaż wszystkie powyższe działają na podobnych zasadach.

Dowiedz się więcej: Zasiłki – wszystko o świadczeniach w Polsce

Kto wypłaca zasiłek chorobowy? Istnieją dwie możliwości

Zgodnie z przepisami prawa zasiłki w Polsce może wypłacać płatnik składek lub ZUS. Płatnikiem jest nasz pracodawca. Nazwa wzięła się stąd, że nasz szef płaci z naszego wynagrodzenia składki w naszym imieniu.

1. Wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy

Jeśli pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, to sam zajmuje się wypłatą zasiłków chorobowych. Dotyczy to pracodawców, którzy na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego wykazywali takie zatrudnienie. Przy czym za osobę zatrudnioną uważa się osobę zgłoszoną do ubezpieczenia chorobowego, w tym:

  • osobę, która wykonuje pracę na rzecz pracodawcy,
  • osobę pracującą na umowie cywilnej, za którą opłacana jest składka ubezpieczenia chorobowego,
  • osobę, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Trzeba wiedzieć, że do ogólnego stanu zatrudnienia nie są wliczani pracownicy na urlopach bezpłatnym i wychowawczym.

Dowiedz się więcej: Rodzaje umów o pracę – charakterystyka

Uwaga! Czas naszej choroby ma znaczenie. Jeśli chorujemy krócej niż 33 dni, to tym, kto płaci chorobowe, jest nasz szef. W przypadku dłuższej choroby wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS. Inaczej jest, kiedy skończyliśmy 50. rok życia. Wtedy pracodawca płaci nam zasiłek nie dłużej niż za 14 dni choroby. Potem obowiązek ten przejmuje ZUS.

Dowiedz się więcej: Jak wyliczyć chorobowe?

2. Wynagrodzenie chorobowe od ZUS

Analogicznie, ZUS płaci nam w dwóch sytuacjach. Kiedy nasza niezdolność do pracy przedłuża się powyżej 33 dni lub powyżej 14 dni po ukończeniu 50. roku życia. Drugą sytuacją jest mała liczba zatrudnionych. Jeśli szef zatrudnia 20 lub mniej osób, to do pracowników trafia chorobowe ZUS.

Dowiedz się więcej: Ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku chorobowego?

Kto wypłaca zasiłek chorobowy? W większych firmach pracodawca.

źródło zdjęcia: Getty Images / AntonioGuillem

Chorobowe w ciąży

Ciąża nie ma wpływu na to, kto wypłaca zasiłek chorobowy. Podstawa zasiłku jest w tym przypadku obliczana jako 100% średniej wypłaty z 12 miesięcy, a nie jako 80%.

Poza tym zasady wypłaty zasiłku są te same: za czas niezdolności do pracy do 33 dni płaci szef, później zasiłek przejmuje ZUS.

Dowiedz się więcej: Zwolnienie lekarskie w ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Szczególna sytuacja po urodzeniu dziecka

Jeżeli umowa o pracę została sztucznie wydłużona do dnia porodu, to wypłatę zasiłku macierzyńskiego od początku prowadzi ZUS. Tak samo się dzieje, jeśli umowa o pracę wygasła w czasie urlopu macierzyńskiego.

Dowiedz się więcej: Urlopy pracownicze: wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, macierzyński i inne. Wszystko co musisz wiedzieć!

Kto wypłaca zasiłek chorobowy, jeśli pracodawca się uchyla?

Omówiliśmy szczegółowo, kto wypłaca zasiłek chorobowy i w jakich przypadkach. Podsumowując, za zasiłki odpowiada szef, jeśli zatrudnia więcej niż 20 osób. Jest tak również w przypadku, kiedy nasza choroba trwa do 33 dni.

Co jednak, jeśli nasz szef nie wywiązuje się z obowiązku i nie płaci chorobowego? W takich sytuacjach musimy zwrócić się do ZUS-u. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego (sygnatura I UK 447/11) ZUS nigdy nie może nam odmówić wypłaty zasiłku, który nam się należy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ