Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
27 Sie, 2018 - 01:00
Kto płaci za urlop macierzyński?

Kto płaci za urlop macierzyński?

Joanna Wojnarowska

Pracujesz na etacie lub masz firmę i spodziewasz się dziecka? Dowiedz się, kto płaci za urlop macierzyński i komu przysługuje prawo do zasiłku.

Narodziny dziecka to ważny moment w życiu rodziny. Matka niemowlaka często przerywa pracę, żeby się nim zająć. A pieniądze na życie są potrzebne. Trzeba więc zainteresować się prawem do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Ile wynosi zasiłek i kto płaci za urlop macierzyński? Sprawdź!

Urlop macierzyński – podstawowe informacje

Pierwszą kwestią jest to, ile trwa urlop macierzyński. Podstawowy wymiar wynosi 26 tygodni. Co ważne, wniosek o urlop macierzyński nie jest wymagany. Jest on składany u pracodawcy  zwyczajowo wraz z zaświadczeniem ze szpitala i aktem urodzenia.

Możemy zdecydować się również na uzupełniający urlop rodzicielski. Taka opcja pozwala zostać w domu z dzieckiem przez cały rok. Mamy prawo też ustalić, jak ma być wypłacany zasiłek. Pierwsza opcja to 100% wynagrodzenia przez 6 miesięcy i 60% przez kolejne pół roku. Druga możliwość to 80% przez cały rok.

W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, warunki ustalania zasiłku są różne. Sprawdźmy, kto płaci za urlop macierzyński i na jakich zasadach jest on udzielany.

Dowiedz się więcej: Urlop macierzyński przed porodem – czy to możliwe? >>

Kto płaci za urlop macierzyński w pracy na etacie?

Możemy być zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę lub o umowę cywilną (umowa zlecenie). Wspólnym aspektem, który łączy te umowy jest to, kto wypłaca macierzyński. Płaci za niego ZUS proporcjonalnie do tego, jak wysokie składki chorobowe opłacaliśmy. Jest jeszcze jedna forma zatrudnienia: umowa o dzieło, którą również omówimy.

Dowiedz się więcej: Umowa o pracę – najważniejsze informacje >>

Najprościej wygląda sprawa przy umowie o pracę. Ten sposób zatrudnienia gwarantuje odprowadzanie wszystkich składek ZUS, w tym składek chorobowych. Podstawa zasiłku macierzyńskiego wyliczana jest na podstawie średniego dochodu na rękę z 12 ostatnich miesięcy. Jeśli pracowaliśmy krócej, to liczona jest średnia z tego okresu, który faktycznie przepracowaliśmy.

Należy zachować czujność, jeżeli pracujemy na umowę zlecenie. Zleceniodawca nie ma obowiązku odprowadzać w naszym imieniu składek chorobowych ZUS. Zasiłek macierzyński będzie nam przysługiwał, jeśli poprosimy o to przełożonego. Możemy napisać oświadczenie woli, w którym wnosimy o przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które pracują na umowę o dzieło. Ta forma pracy uniemożliwia odprowadzanie składek chorobowych. Nie może zrobić tego ani nasz przełożony, ani my sami. Oznacza to, że nie mamy wtedy szans na zasiłek macierzyński ZUS.

Dowiedz się więcej: ZUS a urlop macierzyński – co należy wiedzieć? >>

Kto płaci za urlop macierzyński prowadząc własną działalność gospodarczą?

W przypadku własnego biznesu za urlop macierzyński płaci ZUS. Składki chorobowe  w tym przypadku nie są jednak obowiązkowe, dlatego chcąc otrzymywać zasiłek macierzyński przedsiębiorca musi jednak zdecydować się na ich opłacanie. Jeśli prowadzimy firmę i planujemy powiększenie rodziny, to warto więc przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Kto płaci za urlop macierzyński w innych przypadkach?

Jeśli z jakiegoś powodu nie przysługuje nam zasiłek macierzyński, możemy ubiegać się o inne świadczenie. Mowa o tzw. kosiniakowym. Jest to pewnego rodzaju macierzyński dla bezrobotnych, studentów i pracujących na umowę o dzieło. Skorzystać mogą również przedsiębiorcy, którzy nie opłacają składek chorobowych. Kto wypłaca zasiłek macierzyński tego typu?

Odpowiada za to MOPS. To tam należy się udać w celu ustalenia prawa do świadczenia. Jeśli zostanie ono nam przyznane, będziemy otrzymywać 1 000 zł miesięcznie, bez względu na osiągane dochody. Jeśli na przykład dobrze zarabialiśmy na umowach o dzieło, a nie odprowadzaliśmy składki chorobowej, to i tak kosiniakowe nam przysługuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ