ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
26 Sty, 2018 - 17:19

Kto ma największe szanse na pożyczkę

ARTYKUŁ PARTNERA

Dowiedz się, komu najłatwiej zostanie udzielona pożyczka. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pieniądze otrzymać od ręki?

Usługi firm pożyczkowych stały się bardzo popularne, chociaż słychać głosy niezadowolonych niedoszłych klientów, którym odmówiono wsparcia. Dlaczego?

Pożyczki dostępne od ręki

W ostatnich latach przeżyliśmy w Polsce istny boom firm pożyczkowych. Ich reklamy widać w telewizji, w Internecie, na billboardach, ulotkach, a nawet słychać je w radiu. Wszystkie one chwalą się, że każdy może się zgłosić po pieniądze i otrzymać pożyczkę od ręki – czasami nawet za darmo.

Jaka jest rzeczywistość? Czy faktycznie wystarczy wypełnić formularz i gotowe? Okazuje się, że wiele firm faktycznie nie wymaga praktycznie żadnych dokumentów poza dowodem osobistym i numerem konta, na które miałoby przelać pieniądze, ale takie praktyki nie zawsze wychodzą klientom na dobre.

Dobry klient – częsty klient

Dość mylne jest myślenie o firmach pożyczkowych jako szemranych biznesach, które tylko czekają na to, aby zadłużyć swoich klientów i doprowadzić ich do ruiny. Wręcz przeciwnie: dobry klient to taki klient, który jeszcze wróci i ponownie skorzysta z usług, a może nawet poleci je innym. Nie ma więc żadnego interesu w tym, by udzielać pożyczek tak, aby pożyczkobiorca nie był w stanie ich spłacić. To przecież marnowanie pieniędzy, których firma potrzebuje!

Eksperci z Ratkomat.pl, jednej z dynamicznie rozwijających się firm pożyczkowych w Polsce, mówią wprost:

„Możemy zarobić jedynie wtedy, gdy klient wywiąże się z umowy, którą z nami podpisuje. Jeśli postawione warunki będą zbyt wygórowane, ani klientowi, ani nam nie będzie się to opłacało.”

Kto ma największe szanse na pożyczkę?

Najbardziej pożądanym klientem firm pożyczkowych są osoby o pozytywnej historii kredytowej, a więc takiej, w której nie znajdą się zaległości w spłatach rat za zaciągnięte w przeszłości kredyty, pożyczki lub za zakupiony w sklepie sprzęt. Mile widziani są także ci, którzy wykazują stały dochód, do którego czasem oprócz wynagrodzenia za pracę zalicza się także zasiłek lub świadczenia 500+.

Wiek nie ma znaczenia, nawet emeryci mają szansę na uzyskanie pożyczki. Grunt, to być osobą pełnoletnią i z finansowego punktu widzenia wiarygodną dla firmy pożyczkowej.

Rozważne pożyczanie

Większość firm pożyczkowych sprawdza bazy BIK i BIG przed podjęciem decyzji, czy udzielić klientowi pożyczki, czy też nie. Dane zgromadzone w obu spisach pozwalają na ocenę sytuacji osoby, która zgłasza się po pieniądze. Jeśli prezentowane dokumenty wskazują na stały zarobek, ale historia kredytowa zdradza poważne kłopoty z regularnym spłacaniem długów, prawdopodobnie wniosek zostanie odrzucony.

Osoby, które są w tarapatach finansowych, często wpadają w tzw. spiralę zadłużenia, która nakręca się sama i to bardzo szybko: na spłatę jednej pożyczki zaciągana jest następna, potem kolejna i jeszcze jedna, wszystkie w firmach, które nie sprawdzają baz i nie wymagają dodatkowych dokumentów, aż długi rosną do niebotycznych kwot. Dlatego tak ważne jest rozważne pożyczanie: kalkulowanie budżetu z uwzględnieniem regulowania rat, sprawdzanie sumy (jaka ostatecznie będzie musiała zostać oddana) i warunków umowy z firmą pożyczkową. W ten sposób zapewnia się bezpieczeństwo swoim finansom i własnej przyszłości.

ZOBACZ ROWNIEŻ