Oczekiwanie na dziecko to czas, w którym trzeba zadbać o siebie i rozwijające się maleństwo. Nie jest to łatwy moment w życiu kobiety: są chwile piękne, które chce się pamiętać, ale zdarzają się dni trudne, kiedy przyszła mama obawia się o zdrowie swoje lub maluszka. W tym czasie bardzo pomaga wsparcie rodziny, partnera (męża) i przyjaciół. Niezbędna jest też wiedza o przebiegu ciąży. Wiele obaw ciążowych bierze się z przesądów. Dlatego watro sięgać po fachową literaturę. W artykule przedstawiamy książki o ciąży, w których mamy znajdą fachowe porady o zdrowiu, diecie i porodzie.
Będę mamą
Pierwsza ciąża to wielka niewiadoma – przyszła mama nie wie, czego spodziewać się przez kolejne miesiące, jakie objawy są prawidłowe, a jakie są sygnałem zagrożenia dla niej i dziecka.
Kobieta w ciąży ma też wiele pytań dotyczących odżywiania się, rozwoju płodu oraz przygotowania do narodzin potomka. Poszukuje inspiracji dotyczących urządzania pokoju dla dzidziusia. Kobieta spodziewająca się dziecka chce wiedzieć, jak zadbać o siebie, aby zachować dobrą formę, jakie wykonywać ćwiczenia w ciąży, aby po porodzie szybko zrzucić ciążowe kilogramy i dojść do swojej normalnej wagi.
Dowiedz się więcej: Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity
Kompendium wiedzy
Książki o ciąży to kopalnia wiedzy nie tylko „odmiennym stanie”, ale także o przygotowaniu organizmu do tego procesu i o pielęgnacji noworodka. Dokładnie opisują rozwój dziecka w każdym miesiącu życia płodowego – taki kalendarz ciąży to bardzo pożyteczne narzędzie, dzięki któremu rodzice mogą obserwować, jak rośnie ich potomek, dowiedzieć się, jak zmienia się i jakich umiejętności nabiera maleństwo w poszczególnych tygodniach życia prenatalnego.
Publikacje dla przyszłych rodziców informują o wczesnych objawach ciąży, to znaczy o tym, jak rozpoznać, że w ciele kobiety rośnie nowy człowiek. Zawierają cenną wiedzę o przygotowaniach do porodu i rozpoznawaniu jego pierwszych symptomów. W ciąży niezwykle ważne jest właściwe odżywianie. Wszystkie książki o tematyce rozrodu człowieka podejmują ten temat, także w kwestiach takich jak:
- wegetarianizm i weganizm w ciąży,
- prawidłowo zbilansowana dieta kobiety ciężarnej,
- optymalne żywienie w przypadku cukrzycy ciążowej.
Znajdziemy w nich spis badań niezbędnych w ciąży, opis możliwych powikłań związanych z jej przebiegiem, rady dla taty i mamy na okres połogu oraz przepisy na pyszne dania dla pań spodziewających się maleństwa.

źródło zdjęcia: Getty Images / Rawpixel
Najbardziej znane książki o ciąży
W księgarniach stacjonarnych i internetowych znaleźć można wiele tytułów książek o ciąży. Poniżej przedstawiamy propozycje, które charakteryzują się bardzo dobrą warstwą merytoryczną. Kobieta w ciąży przeczyta w nich wiele sprawdzonych porad.
Lesley Regan: „Twoja ciąża tydzień po tygodniu”
Książka zawiera odpowiedzi na niezliczone pytania i wątpliwości mam. Jej autorką jest profesor ginekologii i położnictwa. Książka pomaga spokojnie przeżyć okres ciąży, przygotować się do trudnego momentu przyjścia dziecka na świat i pierwszych chwil z maleństwem.
Wśród bloków tematycznych znajdują się takie zagadnienia, jak:
- rozwój płodu tydzień po tygodniu,
- zmiany w ciele kobiety,
- prawidłowe odżywianie w okresie oczekiwania na dzidziusia,
- dbanie o kondycję fizyczną i samopoczucie w poszczególnych trymestrach ciąży.
Opisany jest poród siłami natury i cesarskie cięcie. Kobieta, która jest przygotowana do rodzenia, łatwiej znosi trudy narodzin dziecka, ufa sygnałom, jakie wysyła jej ciało i lepiej współpracuje z personelem medycznym.
Mazel Sharon, Murkoff Heidi: „W oczekiwaniu na dziecko”
Poradnik ukazuje się od wielu lat. Wydanie z 2018 roku zostało zaktualizowane o najnowsze wyniki badań medycznych z zakresu ginekologii. Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie poradników o ciąży.
Przyszli rodzice znajdą tutaj informacje na temat przebiegu okresu prenatalnego, badań prenatalnych, rozwiązania ciąży, diety i wielu innych aspektów przyszłego rodzicielstwa.
Sporo uwagi poświęcone jest pracy zawodowej przyszłej mamy i podróżowaniu w tym szczególnym okresie życia kobiety. Książka propaguje nowoczesny model rodziny.
Autorzy podejmują kwestię współżycia seksualnego w oraz zagadnienie zagrożeń zdrowotnych w trakcie ciąży.
„Ciąża, poród, macierzyństwo” pod red. G. Iwanowicz-Palus
Pełny tytuł tej publikacji brzmi: „Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka.” Jest to książka zalecana i konsultowana przez Polskie Towarzystwo Położnych.
To propozycja adresowana do osób, które szukają jednego poradnika o ciąży i wychowaniu małego dziecka. To kompletny przewodnik na temat zdrowia i macierzyństwa. Rodzice znajdą w nim opis ciąży, rozwoju maluszka w okresie prenatalnym i w pierwszych sześciu latach życia pociechy.
Rekomendacja położnych to najlepsza reklama książki. Oznacza, że jest to publikacja profesjonalna i wiarygodna, do której rodzice mogą mieć zaufanie. Pomaga w odkryciu uroków rodzicielstwa i przygotuje do najważniejszej roli w życiu człowieka.
Prasa kobieca i broszurki
Warto odnotować, że na rynku medialnym prężnie rozwija się prasa poradnikowa dla kobiet w ciąży. Gazety typu: „Dziecko”, „M jak mama”, „Twoja ciąża” zawierają liczne rady z zakresu ciąży i pierwszego roku życia dziecka, oferty zakupowe, opinie lekarzy i psychologów.
W poradniach ginekologicznych dostępne są również broszurki informacyjne dotyczące ciąży, dolegliwości w czasie ciąży, akcji porodowej, połogu, karmienia piersią, szczepień, rozszerzania diety niemowlęcia, kąpieli i masażu maluszka. Broszury są najczęściej materiałem sponsorowanym przez koncerny produkujące witaminy dla ciężarnych lub żywność i pieluchy dla niemowląt, dlatego możemy skorzystać z nich bezpłatnie.
Jak wybrać gazetę lub książkę na temat ciąży?
Bogata oferta wydawnicza z publikacjami na temat przebiegu ciąży powoduje, że wybór książki jest bardzo trudny. Wszystkie są pięknie wydane, zawierają liczne i szczegółowe zdjęcia rozwijającego się płodu i niemowląt.
Pierwszym kryterium wyboru powinien być autor: najlepiej, aby był nim lekarz-ginekolog. Nie najlepszym pomysłem jest zakup książek napisanych przez celebrytki, ponieważ są to najczęściej indywidualne doświadczenia ciążowe i nie mają zbyt dużej wartości informacyjnej.
Drugim wyznacznikiem jest aktualność informacji medycznych: nie warto kupować lub wypożyczać książek o ciąży mających więcej niż 10 lat, ponieważ wiele artykułów/rozdziałów może być zdezaktualizowanych pod względem merytorycznym. Wiedza na temat płodu rozwija się wraz z podstępem diagnostyki prenatalnej.
Wybierając książkę, warto zwrócić uwagę na język i układ tekstu: czy jest zrozumiały dla czytelnika oraz na to, czy kompozycja tekstu wizualnie odpowiada odbiorcy.

źródło zdjęcia: Getty Images / JackF
Złota zasada
Czytając książkę o ciąży, trzeba pamiętać o tym, że ma ona charakter informacyjny, a nie jest diagnozą medyczną. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, czy choroby w okresie ciąży należy skonsultować się z lekarzem-ginekologiem, a nie próbować się leczyć na własną rękę, zgodnie z radami przeczytanymi w książce. W okresie ciąży konsultacji lekarskiej wymaga nawet zażycie tabletki przeciwbólowej, czy witamin.
Wybór lektur o tematyce ciąży, porodu i wychowania maluszka jest ogromny. Eksperci potwierdzają, że czytanie w ciąży uspokaja i relaksuje. Oczekiwanie na narodziny potomka to wyjątkowy moment, który warto poświęcić na poznanie świata swojego przyszłego dziecka. Okres ciążowy sprzyja czytaniu, ponieważ zwalniamy wtedy tryb życia, mamy więcej wolnego czasu i naturalną chęć zdobycia wiedzy o tych niezwykłych 9 miesiącach i wychowaniu potomka. Książki o ciąży dają przyszłej mamie niezbędną wiedzę, pozwalającą urodzić zdrowe dziecko.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- TOP 5: Darmowe aplikacje ciążowe dla przyszłych rodziców
- Joga w ciąży – dlaczego warto i jak ją praktykować
- Planowanie ciąży od A do Z – przewodnik
- Ciąża a praca – poradnik dla przyszłych mam
- Ciąża po czterdziestce – za i przeciw późnego macierzyństwa
- Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?
- Szkoła rodzenia – czy warto? Poznaj wszystkie za i przeciw