Justyna Dębowska
Justyna Dębowska
08 Lut, 2018 - 02:00

Książki, które warto przeczytać w 2019

Justyna Dębowska

Poznaj książki, które warto przeczytać w 2019 roku – sprawdź listę pozycji wydawniczych, które niedawno się ukazały bądź lada chwila zostaną wydane!

Przedstawiamy książki, które warto przeczytać w 2019 roku – jedne są już dostępne w księgarniach, na inne musimy jeszcze chwilę poczekać. Poniższa lista została stworzona na podstawie krótkich opisów prognoz wydawniczych. Zawiera przede wszystkim powieści i reportaże, ale nie ogranicza się tylko do nich.

Prezentowany  spis najlepszych książek, jakich możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości, jest dość wybiórczy i zawiera tylko 12 pozycji (spośród wielu dobrych książek). Zatem do przeczytania!

Książki, które warto przeczytać w 2019 roku

Wojciech Jagielski „Na wschód od zachodu”

 • Wydawnictwo: Znak
 • Premiera: 30 stycznia 2018

Są tacy wśród nas, którzy zmęczeni tempem życia, wspinaniem się po szczeblach kariery, pogonią za pieniądzem czy problemami rodzinnymi, marzą o odmianie. Na przykład o wyprawie na wschód, do Indii, i zamknięciu się w aśramie (indyjskiej pustelni), gdzie jedynym towarzyszem będzie przysłowiowy święty spokój.

Oczywiście jest to duże uproszczenie, ale mit wschodniego odosobnienia istnieje. Wojciech Jagielski w najnowszej książce udaje się w podróż w celu poszukiwania duchowych doświadczeń w Afganistanie, Pakistanie, Nepalu i Indiach. Jeśli chcemy uciec od codziennej gonitwy i w poszukiwaniu spokoju dotrzeć do Indii – czy znajdziemy tam to, czego szukamy?

Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze „Krótka historia o długiej miłości”

 • Wydawnictwo: Znak
 • Premiera: 14 lutego 2018

Książka autorek „Czarnego Anioła” opowieści o Ewie Demarczyk. Angelika Kuźniak jest również autorką innych bestsellerów – o Marlene Dietrich, Papuszy czy Zofii Stryjeńskiej. Dlatego najnowsza pozycja zasługuje na rekomendację.

Będzie to historia Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej, którzy zakochają się w sobie w stalinowskim więzieniu. To tam przez ścianę porozumiewali się alfabetem Morse’a i to tam Wiesława opowiedziała mu historię Tristana i Izoldy.

Dopiero na własnym ślubie zobaczyli się po raz pierwszy! Taka miłość mogła się narodzić, ale… czy mogła przetrwać?

Paolo Cognetti „Osiem gór”

 • Tytuł oryginału: “Le otto montagne”
 • Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień
 • Wydawnictwo: Sonia Draga
 • Premiera: 15 lutego 2018

To już druga powieść włoskiego pisarza (rocznik 1978), ale pierwsza przetłumaczona na język polski. Narratorem jest chłopiec. Pietro razem z rodzicami zimą mieszka w Mediolanie, a latem w dolinie Aosty. To w górach Aosty chłopiec zaprzyjaźni się z Brunonem i razem odkrywać będą tajemne miejsca, wyrobiska starych kopalni, strumienie, szałasy. I to właśnie tam pokocha góry i nie rozstanie się z nimi przez kolejne trzydzieści lat.

To także historia wybuchowego i despotycznego ojca oraz silnej i spokojnej matki. To właśnie z ojcem Pietro wyruszał na pierwsze wyprawy, ale także od ojca uciekł w dorosłym życiu w dalekie podróże. To historia męskiej przyjaźni, która przetrwa lata, chociaż Pietro będzie zdobywać szczyty Himalajów, a Bruno zostanie tam, gdzie się urodził i będzie pasterzem.

To powieść nie tylko dla miłośników gór, to powieść dla wszystkich, gdyż prowokuje refleksję, marzenia i chęć odkrywania!

Folga-Januszewska Dorota, Kurpik Maria „Oto sztuka polskiego plakatu”

 • Wydawnictwo: Bosz
 • Premiera: 16 lutego 2018

Czytelnik zostanie wprowadzony w świat plakatu, od polskich „protoplakatów” z XVII-XVIII wieku po plakaty XXI wieku, na przykładzie 1724 reprodukcji. Wszystko to w historycznym kontekście, bo plakat stał się polską specjalnością.

To w Polsce powstało pierwsze Muzeum Plakatu i to polska szkoła plakatu wpłynęła na wielu artystów zachodnich. Piękne, albumowe wydanie z pewnością nasyci niejedno oko. Do czytania i oglądania!

Anne Applebaum „Czerwony głód”

 • Tytuł oryginału: “The Red Famine”
 • Tłumaczenie: Barbara Gadomska
 • Wydawnictwo: Agora
 • Premiera: 28 lutego 2018

Hołodomor – celowe ludobójstwo zorganizowane na terenie Ukraińskiej Republiki Sowieckiej w latach 1932-1933, gdy komunistyczni aktywiści konfiskowali i niszczyli żywność. Informacja o tragicznym położeniu ludności nie przedostała się przez radziecką propagandę – zachodni dziennikarze stacjonujący w Moskwie nie pisali na ten temat.

Dziennikarz „New York Timesa”, Walter Duranty, otrzymał w 1932 roku Nagrodę Pulitzera za artykuły o industrializacji  Związku Radzieckiego i rok później nie miał odwagi przyznać się do pomyłki. Dodatkowo, gdy ludność Ukraińskiej SRR cierpiała głód, Związek Radziecki był eksporterem zboża!

Lektura ku przestrodze:  dezinformacja w mediach miała miejsce nie tylko w latach trzydziestych. Dzisiaj,  w dobie  mediów społecznościowych, wciąż ma miejsce i może być jeszcze bardziej niebezpieczna.

Mikołaj Grynberg „Księga wyjścia”

 • Wydawnictwo: Czarne
 • Premiera: 7 marca 2018

Rozmowy z ludźmi, którzy różnie zareagowali na wydarzenia Marca 1968. Jedni opuścili Polskę, inni zdecydowali się pozostać. Jak pisze sam autor:

„Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?”.

To po  „Ocalonych z XX wieku” i  „Oskarżam Auschwitz” kolejna refleksja nad tym co Polska i Polacy wyrządzili Żydom czy Polakom żydowskiego pochodzenia.

Małgorzata Musierowicz „Ciotka Zgryzotka”

 • Wydawnictwo: Akapit Press
 • Premiera: 14 marca 2018

Kim jest tytułowa Ciotka Zgryzotka? Na razie nie wiadomo, gdyż jest to pilnie strzeżona tajemnica. Wiadomo tylko, że w 22 drugiej część serii „Jeżycjady” Małgorzata Musierowicz ponownie przybliży dzieje rodziny Borejków. Niestety, to wszystko. Czekamy zatem do dnia premiery!

Andrzej Franaszek „Herbert. Biografia”

 • Wydawnictwo: Znak
 • Premiera: maj 2018

Dzieło, które po wybitnej i znakomicie przyjętej biografii Czesława Miłosza należy obowiązkowo przeczytać. Dwa tysiące stron podzielone na dwa tomy, pierwszy zatytułowany „Niepokój”, a drugi „Pan Cogito”. Portret  Zbigniewa Herberta na tle epoki, w której żył, bez pomijania trudnych tematów.

Stephen King „The Outsider”

 • Tytuł polski jeszcze nie znany.
 • Premiera: maj/czerwiec 2018

Tym razem ofiarą zbrodni jest jedenastolatek, którego zmaltretowane ciało odnaleziono w miejskim parku. Wszelkie dowody wskazują na Terry’ego Maitlanda – lokalną szychę, trenera, nauczyciela angielskiego, męża i ojca dwóch córek. I chociaż ma żelazne alibi – zostaje aresztowany.

Czy ten przykładny obywatel ma drugą twarz i mógł dopuścić się zbrodni? Odpowiedź na to pytanie zadziwi wszystkich czytelników – kolejny thriller Stephena Kinga w najlepszym stylu!

Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński, Maryla Szymiczkowa „Morderstwo w domu egipskim”

 • Wydawnictwo: Znak
 • Premiera: czerwiec/lipiec 2018

Po „Tajemnicy Domu Helclów” i „Rozdartej zasłonie profesorowa”, Szymiczkowa powraca z nowym śledztwem w Krakowie końca XIX wieku.

Trzecia część duetu Dehnel-Tarczyński ukrywającym się pod Marylą Szymiczkową – wdową po prenumeratorze „Przekroju” w twardej oprawie, królową pischingera, niegdysiejszą gwiazdą Piwnicy pod Baranami i korektorką w „Tygodniku Powszechnym”.

Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
 • Premiera: rok 2018

Choć nieznana jest jeszcze data premiery to na pewno opowiadania i książka będzie miała niewielką objętość. Olga Tokarczuk od kilku lat jest w szczytowej formie, dlatego jej najnowsza książka z pewnością nie rozczaruje!

George R.R. Martin „Wichry zimy”

 • Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Kolejna część cyklu „Pieśni Lodu i Ognia”. Data premiery na razie nie jest znana, ale jak dotąd autor nie potwierdził, że nie wyrobi się z zakończeniem powieści w 2018 roku. Więc liczymy, że ukaże się w tym roku!

ZOBACZ RÓWNIEŻ