ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Wrz, 2017 - 03:00
Krzywy nos? O operacjach plastycznych nosa

Krzywy nos? O operacjach plastycznych nosa

ARTYKUŁ PARTNERA

Umieszczony w centralnej części twarzy nos bez wątpienia zwraca uwagę. Paradoksalnie staje się on głównym punktem zainteresowania, gdy jest krzywy, garbaty, czy też posiada inne formy deformacji.

Dla wielu osób defekty w kształcie nosa mogą być powodem licznych kompleksów. Dlatego nie dziwi nikogo fakt, że operacje plastyczne nosa należą do grupy tych, które są najczęściej wykonywane przez chirurgów.

Operacja plastyczna nosa — co warto wiedzieć?

Operacje plastyczne nosa związane są najczęściej z mankamentami natury estetycznej. W tych przypadkach nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Inaczej jest jednak, gdy operacja przeprowadzana jest również z powodów medycznych. Wtedy to ubiegać się można o refundacje zabiegu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jedną z sytuacji, gdy zachodzi potrzeba takiego typu operacji z przyczyn zdrowotnych, jest skrzywienie przegrody nosowej u pacjenta. Nieleczona krzywa przegroda nosowa może prowadzić do przewlekłych bólów głowy, bezsenności i zmęczenia. Nie tylko może utrudnić funkcjonowanie człowieka, ale — w skrajnych przypadkach — również być zagrożeniem dla jego życia.

Sygnałem ostrzegawczym, mogącym zaalarmować nas o posiadaniu krzywej przegrody jest oddychanie przez usta. Gdy nos nie jest dostatecznie oczyszczony, zbierająca się wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, co powodować może stany zapalne zarówno zatok, jak i samego gardła.

Innymi przypadkami, gdy ubiegać możemy się o refundację operacji plastycznej nosa są:

  • wrodzone skrzywienia przegrody nosowej,
  • wady wywołane urazami,
  • nieodpowiednia budowa przegrody nosowej,
  • inne względy chorobowe.

Oznacza to, że NFZ jest nam w stanie zrefundować operację plastyki nosa, gdy doznajemy jego deformacji na skutek nieszczęśliwego wypadku lub wtedy, gdy jego funkcjonowanie jest nieprawidłowe i może prowadzić do chorób układu oddechowego.

Jakie defekty można skorygować podczas operacji plastycznej nosa?

Operacje plastyczne nosa, znane w terminologii specjalistycznej jako rhinoplastyka, stanowią około 8.8% wszystkich operacji plastycznych na świecie. Część z nich wykonywana jest ze względów medycznych, pozostałe natomiast jedynie z powodów estetycznych.

Skrzywienie przegrody nosowej (nabyte bądź też wrodzone) jest korygowane przez septoplastykę. Septoplastyką nazywamy ustawienie szkieletu chrzęstno-kostnego lub usunięcie wypukłości nosa. Istnieje również druga metoda na usunięcie krzywej przegrody. Mowa tutaj o podśluzówkowej resekcji, czyli przecięciu błony śluzowej nosa i usunięciu skrzywionej chrząstki.

Innym przykładem operacji, która jest wykonywana ze względów medycznych, jest rekonstrukcja nosa.

Większość operacji plastycznych nosa związanych jest jednak z problemami natury estetycznej. Pacjenci zgłaszają się najczęściej z problemem zbyt dużego nosa. Aby uzyskać wymarzony efekt podczas operacji, usuwa się fragment części kostnej nosa, a później modeluje go do określonych przez pacjenta wymagań.

Innymi przykładami operacji, są sytuacje, gdy korekty wymaga garb nosa lub jego zapadnięcie. W zależności od konkretnego przypadku albo piłuje się tkankę kostną lub też uzupełnia fragmentem kości z innej części ciała (najczęściej stawu biodrowego). Dopuszczalne jest również wypełnienie ubytku implantem silikonowym.

W klinikach medycyny estetycznej pojawiają się również pacjenci, którzy chcą skrócić czubek nosa lub zmienić kształt dziurek nosowych. Zdarzają się również takie przypadki, gdy pacjent cierpi z powodu niewystarczająco dużego nosa. Operacje plastyczne przeprowadza się w tych sytuacjach dwojako:

  • metodą zamkniętą — która nie pozostawia blizn, gdyż nacięcia usytuowane są wewnątrz nosa,
  • metodą otwartą — która pozostawia niewielką bliznę prostopadle do przegrody nosowej, to tam wykonuje się nacięcie.

Jeśli mankamenty natury estetycznej są niewielkie, koniecznością nie musi być operacja. Za pomocą kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej można zniwelować lub wyeliminować małe wady przegrody nosowej, a także wymodelować nos. Więcej o możliwościach i efektach operacji nosa dowiesz się ze strony kliniki Aesthetic Med.

Kto może poddać się operacji plastycznej?

W przeciwieństwie do innych operacji plastycznych, rhinoplastyka jest jedną z najbardziej skomplikowanych. Osoba, która poddaje się zabiegowi, musi mieć ukończone 18 lat — w przypadku mężczyzn i 16 lat — w przypadku kobiet. Wtedy to zostaje zakończony wzrost, a także rozwój nosa. Nie zaleca się przeprowadzania tego typu operacji po ukończeniu 35 roku życia — pacjenci mają coraz słabszą zdolność do regeneracji.

Operacja plastyczna nosa to złożony zabieg, który wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Warto pamiętać, aby przed poddaniem się jej znaleźć specjalistę, na którym będziemy mogli polegać.