Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
15 Paź, 2018 - 00:00
Krzesełko do karmienia - jak wybrać najlepsze?

Krzesełko do karmienia – jak wybrać najlepsze?

Elzbieta Tchorowska

Krzesełko do karmienia jest nieocenioną pomocą w codziennej opiece nad dzieckiem. Czy wiesz, jak wybrać odpowiedni fotelik do karmienia?

Narodziny nowego członka rodziny zawsze wywracają do góry nogami życie wszystkich domowników – także podczas posiłków. Choć krzesełko do karmienia jest elementem, który nie znajduje się na liście obowiązkowych zakupów, to jednak posiadanie go może znacząco ułatwić spożywanie posiłków czy równoległe wykonywanie czynności domowych.

Z czego powinno być zrobione krzesełko do karmienia?

Co do zasady, mamy dwa materiały do wyboru przy zakupie krzesełka do karmienia. Są to drewno i plastik. Z pewnością drewniany mebel będzie wyglądał lepiej i stabilniej, jednak w tym przypadku plastik okaże się lepszym wyborem. Jego czyszczenie jest proste i szybkie, a mebelek schnie w mgnieniu oka. W przypadku narobienia większych szkód przez dziecko możemy go włożyć do wanny lub pod prysznic i bez problemu umyć. Z drewnem lepiej tak nie postępować.

Innym argumentem przemawiającym za plastikiem może być całkowita waga mebelka. Drewno jest o wiele cięższe i trudniejsze w przenoszeniu. Tworzywo sztuczne zapewni krzesełku mobilność, która jest niezwykle ważna przy codziennej opiece nad dzieckiem. Krzesełko dla dziecka powinno być nie tylko wygodne dla malucha, ale także dla rodzica.

Dowiedz się więcej: Rozszerzanie diety niemowlaka – co może jeść dziecko?

Krzesełko do karmienia z drewna

źródło zdjęcia: Getty Images / Gewoldi

Krzesełko do karmienia – jaki powinien być blat?

Blat powinien być na tyle duży, by bez problemu można było na nim postawić zarówno talerzyk, jak i sztućce czy kubeczek. Choć z początku może wydawać się, że małe dziecko od razu zacznie się wszystkim bawić, to w pewnym momencie dochodzimy do etapu, kiedy pociecha chce mieć dokładnie taki sam komplet naczyń przy obiedzie jak dorośli.

Zwróćmy jednak uwagę, by w okolicach blatu nie znajdowały się miejsca, które są trudno dostępne do czyszczenia. To miejsce, które pierwsze się brudzi, a pozostałe resztki jedzenia są idealną pożywką dla bakterii i mikroorganizmów niebezpiecznych dla dziecka. Nie zawsze też mamy możliwość dokładnego „wyprania” całego krzesełka. Na ratunek przychodzi nam funkcjonalność zdejmowania blatu. Wystarczy wyjąć tacę i umyć ją pod bieżącą wodą z kranu.

Podniesione brzegi dodatkowo utrudniają dziecku zrzucenie talerzyka czy resztek jedzenia na podłogę. Zwróćmy także uwagę na dodatkowe wgłębienie z przeznaczeniem na postawienie kubeczka. Dzięki temu trudniej będzie rozlać napój, a my unikniemy ciągłego sprzątania.

Krzesełko do karmienia - podniesione brzegi blatu

źródło zdjęcia: Getty Imagesstock_colors

Idealne siedzisko

Krzesełko do karmienia powinno mieć wygodne siedzisko, odpowiednio wyprofilowane dla dzieci, które dopiero co nauczyły się samodzielnie siedzieć. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość regulacji oparcia, dzięki czemu dostosujemy je do zmieniającego się sposobu siedzenia dziecka. Siedzisko musi być też na tyle obszerne, żeby można było z niego korzystać także wtedy, gdy pociecha podrośnie.

Możliwość regulacji wysokości siedziska dla dzieci także jest ciekawym rozwiązaniem. Dzięki temu możemy posadzić pociechę zarówno przy wyższym, jak i niższym stoliku. Umożliwia to wspólne zjedzenie posiłku z rodziną niezależnie od wielkości stołu.

Jeśli chcemy kupić fotelik do karmienia z materiałowym pokryciem, upewnijmy się, że jego zdejmowanie jest proste. Zapewni to możliwość utrzymania go w czystości. Sprawdźmy także, czy pokrowiec nadaje się do prania w pralce, co z pewnością ułatwi nam codzienne obowiązki i pozwoli zaoszczędzić wiele czasu.

Decydując się na model tapicerowany, sprawdźmy, czy pod tapicerką znajduje się gąbka lub wyściółka, które sprawią, że siedzenie będzie wygodniejsze i miększe.

Dowiedz się więcej: Łóżeczko dla niemowlaka – jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć?

Krzesełko do karmienia ze zdejmowanym pokrowcem

źródło zdjęcia: Getty Images / Kuzmichstudio

Stelaż krzesełka do karmienia

Stelaż może być wykonany z wielu materiałów. Najczęściej jest to:

  • metal,
  • tworzywo sztuczne,
  • drewno.

Najlżejszy jest oczywiście plastik, dzięki czemu krzesełko do karmienia jest proste w przeniesieniu. Z drugiej strony możemy mieć wątpliwości dotyczące stabilności takiej konstrukcji. Przed zakupem najlepiej jest potrząść takim mebelkiem i sprawdzić, czy nie ma możliwości przewrócenia się.

Dobrze, jeśli stelaż będzie składany. Nie tylko pomoże nam to przenosić krzesełko z miejsca na miejsce, ale także będzie zajmować mniej miejsca, jeśli nie będzie używane. Najlepiej, jeśli nie będzie to proces skomplikowany, ale odpowiednio zabezpieczony, by krzesło nie miało tendencji do samoistnego złożenia się.

Podczas zakupu zwróćmy uwagę na dopuszczalne obciążenie krzesełka. W większości modeli plastikowych wynosi ono 15 kg, co odpowiada wadze 3-letniego dziecka. Krzesełko do karmienia drewniane jest stabilniejsze i możemy posadzić w nim pociechę ważącą do 22 kilogramów, dzięki czemu posłuży nam przez długie lata.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Po zakupie upewnijmy się, że dziecko na pewno siedzi stabilnie i nie ma możliwości wywrócenia krzesełka, nawet podczas wiercenia się czy wymachiwania rączkami. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, lepiej jest oddać zakupiony model i poszukać innego.

Pamiętajmy, że przy siedzisku i oparciu powinny być zamontowane szelki, które stanowią dodatkową ochronę dziecka przed przypadkowym wypadnięciem czy wysunięciem się z krzesełka. Najlepsze są pięciopunktowe, czyli przytrzymujące także ramiona.

W modelach cięższych – głównie drewnianych – szczególnie przydatne będą kółka. Dziecko wraz z krzesełkiem będzie ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, a przysunięcie go do stołu stanie się nie lada wyczynem. Kółka umożliwiają szybką zmianę miejsca. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy posiadają blokady. W przeciwnym wypadku pociecha może się po prostu samodzielnie odepchnąć od stołu lub ściany, co może być dla niej groźne.

Nawet jeśli nasze krzesełko nie będzie miało kółek, sprawdźmy, czy nóżki są pokryte antypoślizgową nakładką. W kuchni, gdzie często znajdują się kafelki, bardzo łatwo jest o nieszczęście. Plastik na takim podłożu może samoistnie „jeździć” po całym pomieszczeniu.

Dowiedz się więcej: Bezpieczny dom dla małego dziecka

Krzesełko do karmienia z szelkami

źródło zdjęcia: Getty Images / LP7

Krzesełka 2w1 i 3w1

Bardzo popularne są ostatnio modele 2w1 i 3w1. Naturalnie nie lubimy co chwilę wymieniać wszystkich dziecięcych przedmiotów, a takie mebelki umożliwią nam korzystanie z nich dłużej lub zapewniają więcej funkcjonalności, a przy okazji pozwalają oszczędzić pieniądze i czas.

Krzesełko do karmienia 2w1 to model, który można rozmontować i zmontować ponownie, ale w innej formie. Kiedy dziecko podrośnie już na tyle, że standardowa konstrukcja przestanie być potrzebna, można z niej zrobić dwa osobne elementy: krzesełko i stolik w wersji dla najmłodszych. Taka propozycja sprawdzi się nie tylko do spożywania posiłków z rodziną, ale także do zabawy czy rysowania.

Jeszcze więcej funkcjonalności zapewnia krzesełko do karmienia 3w1. Poza możliwością rozłożenia go dla starszych dzieci będzie ciekawą alternatywą także dla młodszych. Oparcie jest regulowane w ten sposób, że można pociechę położyć. Niektóre modele posiadają także zdejmowalne pałąki z zabawkami czy pozytywki, dzięki czemu taka propozycja sprawdzi się w formie bujaczka.

Dowiedz się więcej: Maty edukacyjne: Jak wybrać najlepszą i dlaczego warto ją mieć?

 

Krzesełko do karmienia stanowi wielką pomoc dla rodziców. Choć z jednej strony można pociechę karmić na własnych kolanach, to jednak mając większą liczbę dzieci pod opieką, nie jest to już takie proste. Dodatkowo nie mamy możliwości zajmowania się czymkolwiek innym w międzyczasie. Taki mebelek pozwala zaoszczędzić cenny czas i zajmować się wieloma obowiązkami jednocześnie, mając kontrolę nad jedzącym właśnie dzieckiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ