Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
07 Lut, 2018 - 01:00

Kryptowaluty – czym są i do czego służą?

Malwina Tomżyńska

Kryptowaluty, czyli przełom w technologii internetowej. Dowiedz się, czy warto kupić bitcoiny oraz czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne.

Kryptowaluty w ostatnim czasie zyskały mocno na popularności. Określane jako pieniądz idealny przez wielu z nas, identyfikowane są po prostu z pieniądzem wirtualnym. Wzbudzają duże zainteresowanie, a obecna sytuacja na giełdzie potęguje emocje z nimi związane. Wyjaśniamy czym są powszechne w ostatnim czasie bitcoiny, jak dokonać zakupu waluty idealnej i na czym polega kopanie kryptowaluty.

Kryptowaluty – co to takiego?

Kryptowaluta, czyli inaczej waluta kryptograficzna, to w języku fachowym rozprooszony i innowacyjny system księgowy, który przechowuje informacje dotyczące stanu posiadania w umownych jednostkach.

W prostych słowach można powiedzieć, że kryptowaluta to pewnego rodzaju pieniądz wirtualny, którego jedną z funkcji jest możliwość wykorzystania go jako środka płatniczego.

Posiadanie kryptowaluty pozwala na przechowywanie jej w określonych urządzeniach elektronicznych, między innymi w komputerze lub specjalnej aplikacji w smartfonie lub tablecie, która działa na zasadach wirtualnego portfela, do którego dostęp ma jedynie jego właściciel.

Podejmując decyzję o zawarciu transakcji, właściciel kryptowaluty dokonuje jej elektronicznie, przelewając kryptowalutę bezpośrednio do kontrahenta.

Cechą charakterystyczną kryptowaluty, tak jak w przypadku pieniądza papierowego, jest nadanie jej unikalnego kodu, zawierającego informacje uniemożliwiające jej kopiowanie lub ponowne wykorzystanie.

Nadzór nad pieniądzem wirtualnym

Kluczową kwestią funkcjonowania kryptowalut jest fakt, że w ich obrocie nie istnieje jednostka zarządzająca i regulująca rynek wirtualnego pieniądza. Cały obrót  odbywa się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, bez konieczności udziału jakiegokolwiek systemu bankowego.

Największy wpływ na kryptowalutę ma jej twórca i to on decyduje, ile danej kryptowaluty znajdzie się w obiegu.

Kryptowaluta – cechy charakterystyczne

Twórcy innowacyjnej technologii pieniądza wirtualnego sprowadzili sens istnienia kryptowaluty do jednego słowa jakim jest wolność. Zwolennicy tej nowoczesnej formy pieniądza podkreślają brak istnienia jakiegokolwiek organu nadzorującego rynek kryptowalut.

Oznacza to przede wszystkim, że nie ma podmiotu, który w momencie realizacji transakcji o dużej wartości jednostek kryptowaluty poinformuje o tym organy skarbowe – tak jak ma to miejsce w przypadku wykonywania za pośrednictwem banku transakcji o wartości przekraczającej równowartość 15 tysięcy euro.

Wolność systemu oznacza także, że w żaden sposób nie jest on zależy od instytucji finansowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych – międzynarodowych), partii rządzącej oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to pierwsza i jednocześnie najbardziej popularna kryptowaluta (waluta cyfrowa) na świecie.  Obsługa transakcji wykorzystującej bitcoiny możliwa jest za pośrednictwem różnorodnych publicznych kanałów jak: kantory, banki, punkty handlowe czy Internet. Bitmoneta została wprowadzona w 2009 roku.

Na czym polega kopanie kryptowaluty?

Kopanie kryptowaluty oznacza wejście w jej posiadanie na drodze jej wytworzenia, a nie kupna. Wytworzenie bitcoinów możliwe jest poprzez rozwiązanie skomplikowanego problemu kryptograficznego.

Do tego celu niezbędne jest wykorzystanie komputerów posiadających procesory o potężnej mocy obliczeniowej. Niestety wykorzystanie do tego nawet bardzo dobrego domowego komputera z procesorem i7 zajęłoby nam około 300 tysięcy lat.

Jak kupić bitcoin – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Mimo iż dla osób które wcześniej nie miały do czynienia z kryptowalutą, temat może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Zakup bitcoina możliwy jest w kilku prostych krokach:

1. Wybór odpowiedniego portfela

Portfel będzie nam służył do przechowywania naszych bitcoinów. W zależności od urządzenia elektronicznego, z którego chcemy korzystać, mamy do wyboru np:

 • Electrum (sprawdź tutaj) – komputer stacjonarny,
 • 4coins (sprawdź tutaj) – portfel dostępny przez przeglądarkę internetową, z możliwością realizowania transakcji o bardzo niskich kwotach,
 • Mycelium (sprawdź tutaj) – mobilny portfel w telefonie na androida,
 • Blockchain (sprawdź tutaj) – mobilny portfel w telefonie na androida lub iPhona.

2. Zakup bitcoinów

Giełda bitcoin – miejsce, w którym użytkownicy mogą zawierać transakcje dotyczące kupna lub sprzedaży obecnie posiadanej kryptowaluty. Jedną z popularniejszych giełd kryptowaluty w Polsce jest BitMarket.pl (sprawdź tutaj) działający na rynku od 2006 r.

Kantor – umożliwia szybki zakup oraz sprzedaż bitcoinów. Jednak tak samo jak w przypadku kantorów walutowych, użytkownik bitcoinów musi się liczyć z wyższą ceną w przypadku zakupu i niższą ceną w przypadku sprzedaży w stosunku do cen na giełdzie.

Dowiedz się więcej: Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało >>

Face – to – Face – z języka angielskiego to sposób twarzą w twarz lub inaczej z ręki do ręki, czyli poprzez osobisty kontakt z kontrahentem. Do godnych polecenia serwisów zaliczają się: LocalBitcoins.com (sprawdź tutaj) i Polskie Forum Bitcoin (sprawdź tutaj).

3. Korzystanie z kryptowaluty

Jeżeli jesteś posiadaczem bitcoin i nie wiesz, w jaki sposób je wykorzystać na stronie Bitcoin.pl (sprawdź tutaj) można zapoznać się ze wszystkimi placówkami obracającymi kryptowalutą.

Uwaga! Co zrobić w sytuacji, gdy zgubimy hasło do naszego portfela dla bitcoin? Niestety zarówno on jak i cała jego zawartość przepada bezpowrotnie. Do tej pory nie wprowadzono jeszcze żadnego systemu odzyskiwania hasła, a tym samym nie dano użytkownikom portfeli Bitcoin możliwości odzyskania straconych pieniędzy.

Konwersja pieniędzy za pomocą kalkulatora bitcoin

Kalkulator bitcoin to narzędzie umożliwiające dokonanie konwersji pomiędzy określonymi kursami walut i kryptowaluty. Idealne rozwiązanie dla osób planujących zakup bitcoin, dzięki któremu w prosty sposób mogą sprawdzić, ile będzie to kosztować.

Kryptowaluta posiada nominał umożliwiający określenie jego wartości w każdym czasie, wykorzystując do tego tradycyjne waluty (kurs BTC to PL).

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Jeszcze do niedawna kryptowaluty były doskonałym obiektem dokonywania inwestycji. Niestety wszystko wskazuje na to, że dobre czasy się skończyły.

Nie można zaprzeczyć, że bitcoin nadal notuje duże wahania kursowe, jednak oprócz częstych wzrostów notuje także częste upadki. Oznacza to, że oprócz zarobienia na bitcoinach można też sporo stracić.

W czym tkwi popularność kryptowaluty?

Główną przyczyną tak szybkiego wzrostu popularności bitcoin jest brak barier, anonimowość transakcji, praktycznie zero ograniczeń i pełna niezależność od wszelkiego rodzaju instytucji regulujących, jak ma to miejsce w przypadku rynku bankowego w Polsce i na świecie.

Bitcoin – wady

 • Narażenie waluty na działalność przestępczą, zwłaszcza cyberprzestępczość,
 • Teoria o spekulacyjnej bańce mydlanej – wielu ekonomistów uważa, że bitcoin podobnie jak bańka mydlana kiedyś pęknie z hukiem,
 • Brak możliwości odzyskania hasła do portfela Bitcoin w razie jego zgubienia, co oznacza bezpowrotną utratę jego zawartości.

Bitcoin – zalety

 • Wygoda użytkowania,
 • Przelew bicoin realizowany jest w czasie rzeczywistym, co oznacza że bitcoin trafiają na konto docelowe błyskawicznie po zleceniu transakcji, bez względu na miejsce i rodzaj podmiotu pośredniczącego w transakcji,
 • Posiadanie mechanizmu obronnego przed skutkami inflacji (zasoby bitcoin będą zwiększać się tylko do limitu 21 milionów),
 • Anonimowość transakcji.

Kryptowaluty – jak nie dać się oszukać

Najlepszym miejscem na dokonywanie transakcji zakupu i sprzedaży kryptowaluty są giełdy i kantory. Oprócz bezpieczeństwa zawieranej transakcji, gwarantują użytkownikom tanią i szybką wymianę.

W celu wybrania najlepszego i najpewniejszego miejsca dokonywania transakcji warto zapoznać się z rankingami polskich oraz zagranicznych portali zajmujących się usługami związanymi z handlem kryptowalutą.

Kolejnym pomocnym narzędziem jest kalkulator bitcoin, dzięki któremu w każdej chwili sprawdzimy wartość i aktualny kurs waluty. Dodatkowo w Internecie można bez problemu znaleźć wiele poradników, wprowadzających laika w świat wirtualnej waluty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ