Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
13 Mar, 2019 - 00:00
Kruszce – czy warto inwestować w złoto i inne metale szlachetne?

Kruszce – czy warto inwestować w złoto i inne metale szlachetne?

Mariola Krzyżak

Zastanawiasz się nad ulokowaniem pieniędzy w bezpieczny sposób? Dowiedz się, czy inwestycja w kruszce się opłaca, a jeżeli tak, to w jakich przypadkach.

Inwestowanie to jeden z najskuteczniejszych sposób na zabezpieczenie kapitału, jego dywersyfikację oraz pomnożenie jego wartości w przyszłości. Wiele osób poszukuje więc sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy w taki sposób, aby ich wartość była jak najbardziej odporna na zawirowania polityczne i gospodarcze. Jedną z opcji, na jaką można się zdecydować, są kruszce szlachetne. Czy ich kupno się opłaca i w jaki sposób kupować je z głową? Podpowiadamy!

Inwestowanie w kruszce – czy warto?

Zamienianie pieniędzy na kruszce to jeden z najstarszych sposobów na oszczędzanie kapitału i jego przyrost w przyszłości. Jak pokazują statystyki, Polacy bardzo chętnie kupują kruszce. Za lepszy sposób na lokowanie kapitału uznają jedynie inwestycję w  nieruchomości.

Zakupów kruszców uznawany jest również za najbezpieczniejszą opcję dla osób, które nastawione są na długotrwałe lokaty, które nie przyniosą szybkiego zysku, ale mają ogromny potencjał zabezpieczający przed utratą wartości.

Obecnie, w czasach względnego spokoju na rynkach, o tego typu inwestycji nie mówi się dużo. Nie oznacza to jednak, że nie jest to korzystne lub nieopłacalne. Wszystko zależy jednak od naszych oczekiwań, wartości kapitału, który pragniemy ulokować oraz tego, na jak długo możemy potencjalnie pozwolić sobie na jego przetrzymywanie w postaci kruszców.

Warto jednak już na wstępie odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: czy warto? Zdecydowanie tak!

Zalety inwestowania w kruszce

Przede wszystkim dlatego, że kruszce, jak pokazuje historia, są zdecydowanie najbardziej odporne na inflację i w najgorszym wypadku na pewno nie stracimy, możemy jedynie zyskać.

Do tego ich wartość jest uniwersalna: w każdym zakątku świata są traktowane jako wartościowy środek finansowy, a tym samym są odporne na regionalne problemy.

Budowanie osobistego portfela inwestycyjnego jest uzależnione od wielu czynników, dlatego kruszce nie będą opcją atrakcyjną dla każdego. Jest to jednak rozwiązanie, na które może zdecydować się każdy, kto posiada pewną sumę pieniędzy i chce ulokować ją na długi okres czasu w bezpiecznej formie.

Najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć, zastanawiając się nad wyborem opcji idealnej, jest cel inwestowania: czy chcemy szybko pomnożyć majątek i liczymy na zyski w niedalekiej przyszłości? Czy naszym celem jest raczej zabezpieczenie kapitału na długi okres i traktowanie go jako koło ratunkowe lub sposób na zrealizowanie marzeń odsuniętych w czasie?

Dowiedz się więcej: Konto oszczędnościowe czy lokata – co jest lepsze?

Inwestowanie w kruszce w długim terminie zwykle przynosi zysk

źródło zdjęcia: Getty Images / bee32

Kruszce jako forma zabezpieczenia kapitału – jak inwestować?

Kiedy podejmiemy już decyzję o chęci zainwestowania w kruszcepowinniśmy rozpocząć przygotowania do tego, aby zrobić to w jak najkorzystniejszy sposób. Niezbędne będzie więc wyposażenie się w minimum podstawową wiedzę na ten temat.

Jakie kruszce wybrać?

Największą popularnością wśród inwestorów niezmiennie cieszy się złoto, które uważne jest za bardziej wartościowe i lepiej opłacalne niż srebro. Jego cena jest od lat znacznie wyższa.

W ostatnim czasie jednak srebro stało się znów atrakcyjne, a wszystko dzięki nagłemu wzrostowi cen w 2012 roku, które do dzisiaj utrzymują się na podobnym poziomie. Według wielu ekspertów zmiana taka uważana jest za dobrą prognozę, a niższa cena srebra w stosunku do złota pozwala na zakupienie tego kruszcu także osobom o mniejszym kapitale.

Ciekawą alternatywą dla inwestorów może być także platyna. Kruszec ten jest zdecydowanie rzadszy od złota i srebra, i jego wydobywanie stale maleje, a co za tym idzie jego cena może potencjalnie rosnąć.

Cena złota, srebra i platyny – od czego zależy i dlaczego warto śledzić zmiany?

Cena złota w Polsce uzależniona jest od dwóch czynników:

  • tzw. LBMA Gold Price, czyli ceny kruszcu w Londynie,
  • kursu dolara w stosunku do złotówki.

O tym, ile aktualnie kosztuje uncja złota, dowiadujemy się dwa razy dziennie – ceny można śledzić online w wielu serwisach. Cena sztabki srebra jest znacznie bardziej zmienna od najbardziej szlachetnego kruszcu, jednak w ostatnich latach trend jest pozytywny i również ta forma inwestowania jest polecana przez specjalistów, chociaż nadal jest to słabsza alternatywa dla złota.

Srebro oraz platyna są znacznie mniej odporne na sytuację gospodarczą, polityczną czy rynkową, dlatego obserwacja trendów w ich przypadku jest kluczowa.

Decydując się na taką formę dywersyfikacji portfela oszczędnościowego, czynnością, na którą należy poświęcić sporo czasu, jest obserwowanie rynku i zmian w cenach kruszców. Tylko odpowiednia analiza tych wartości pozwoli na wybranie odpowiedniego momentu na zakup.

Warto czytać także raporty opracowywane przez specjalistów, którzy dzięki swojej eksperckiej wiedzy są w stanie z mniejszą lub większą skutecznością przewidywać ceny i oszacować najlepszy czas na dokonanie zakupu.

Inwestowanie w kruszce wymaga śledzenia rynku i cen

źródło zdjęcia: Getty Images / anyaberkut

Jak kupować kruszce?

Kruszce inwestycyjne według ekspertów warto kupować przede wszystkim w postaci fizycznej. Kupowanie np. złota papierowego czy produktów oszczędnościowych związanych z bieżącym kursem złota mija się często z samą ideą inwestowania długofalowego i bezpiecznego. Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu kapitału przed wszelkimi zawirowaniami, warto więc zdecydować się sztabkę złota lub monety.

Wiele osób jako inwestycję postrzega także zakup biżuterii. Pierścionki czy złote obrączki oczywiście są pewnym zabezpieczeniem kapitału. Warto jednak pamiętać, że ich cena nie jest uzależniona jedynie od wartości samego złota, ale także od kunsztu pracy jubilerskiej czy marki danego przedmiotu. Inwestując w ten sposób, wartość zwrotu kapitału będzie nieco mniejsza, gdyż musimy odjąć od niej to, ile kosztowała cała obróbka kruszcu.

Gdzie nabywać kruszce?

Zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup, musimy wybrać jeszcze miejsce, w którym go sfinalizujemy. Tutaj należy bezwzględnie kierować się zdrowym rozsądkiem, wybierając jedynie uznanych, autoryzowanych dostawców.

Kupowanie kruszców z niesprawdzonych źródeł może poskutkować posiadaniem falsyfikatów i utratą pieniędzy. W Polsce największym i najbardziej cenionym pośrednikiem w kupnie złota i srebra jest Mennica Polska, która jako jedyna w kraju posiada własną rafinerię złota.

Bez względu na to, na jakiego pośrednika się zdecydujemy, zawsze warto zwracać uwagę na certyfikaty potwierdzające, czy dany kruszec jest autentyczny i nie zawiera żadnych domieszek.

Gdzie i kiedy sprzedać kruszce?

Posiadacze inwestycji w postaci kruszców sami muszą zdecydować o najlepszym dla nich czasie na sprzedaż. Jeżeli pozbywanie się złota czy srebra nie jest uzależnione od naszych potrzeb finansowych, najkorzystniejszy będzie moment, w którym aktualna cena kruszcu pozwoli nam na uzyskanie zadowalających nas zysków. Trzymanie ręki na pulsie zmian cen jest więc koniecznością.

Decydując się na sprzedaż, najlepszym sposobem będzie skontaktowanie się z autoryzowanymi pośrednikami. Skup złota czy srebra w lombardach, czy komisach nie gwarantuje dobrej ceny i może być rozciągnięty w czasie.

Inwestowanie w kruszce to nadal jeden z najbezpieczniejszych sposobów na długoterminowe oszczędzanie i zabezpieczenie kapitału przed inflacją. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny zakup, warto wcześniej wyposażyć się w wiedzę, która pozwoli nam na optymalizację zysków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ