ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
15 Sty, 2016 - 06:00

Krok po kroku: Jak wyrobić nowy dowód?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jak wygląda procedura wyrobienia dokumentu i ile czasu poczekamy na nowy dowód?

Jeżeli ubiegacie się o nowy dowód osobisty, pamiętajcie, aby złożyć odpowiedni wniosek. Dokument znajdziecie w internecie lub otrzymanie w miejscu składania. Przypominamy, iż od marca 2015 jest to możliwe w urzędzie dowolnej gminy,niezależnie od miejsca zamieszkania. Wniosek o dowód należy złożyć osobiście. Poza wycieczką do urzędu, macie także możliwość wysłania wniosku drogą elektroniczną (konieczne posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego). W przypadku osób niepełnosprawnych lub z utrudnionym dotarciem do urzędu, wniosek można złożyć poza urzędem za zgodą urzędnika.

Jak uzyskać nowy dowód osobisty?

Kto może wnioskować o nowy dowód?

Przede wszystkim prawo takie ma osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych, czyli osoba pełnoletnia. Są jednak wyjątki:

 • Małoletni, któremu do ukończenia osiemnastego roku życia pozostało więcej niż trzydzieści dni. Wtedy wniosek o dowód składa w jego imieniu jeden z rodziców albo opiekunów.
 • Osoby, które sa ubezwłasnowolnione. W ich imieniu wniosek składa w zależności od rodzaju obezwłasnowolnienia: rodzic, opiekun prawny bądź kurator

Wniosek o nowy dowód powinien być złożony 30 dni przed upłynięciem terminu ważności aktualnego dokumentu, w przypadku zmiany danych osobowych widniejących na dokumencie, trwałej zmiany wyglądu lub zgubieniu/zniszczeniu dotychczasowego dowodu.

Jakie dokumenty należy przygotować?

 1. Po pierwsze wspomniany powyżej poprawnie wypełniony i podpisany wniosek o nowy dowód osobisty
 2. Po drugie odpowiednią fotografię
 3. Dotychczasowy dowód osobisty

Wymogi dotyczące fotografii

 • Fotografia musi być kolorowa i mieć wymiary 35 x 45 milimetrów
 • Zdjęcie musi być wykonane na jednolitym oraz jasnym tle
 • Pamiętajmy, aby było wykonane profesjonalnie (ostrość, naturalny kolor skóry)
 • Fotografia musi obejmować nas od głowy do barków (twarz ma zajmować 70-80% zdjęcia)
 • Muszą być widoczne oczy (szczególnie źrenice), nie możemy posiadać nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami.
 • Poza tym powinniśmy ustawić się w pozycji frontalnej i patrzeć na wprost z otwartymi oczami
 • Zdjęcie musi być zrobione maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku

Ważne!

Jeżeli składacie wniosek o dowód przez Internet, pamiętajcie o załączeniu pliku ze zdjęciem (wymiary 492 x 610 pikseli). Plik taki nie może przekraczać 2,5 MB.

Czego nie ma w nowych dowodach osobistych?

Nowy dowód nie zawiera już informacji na temat adresu zameldowania oraz kolorze oczu czy wzroście. Nie musimy także się na nim podpisywać.

Odbiór dowodu osobistego

Wydanie nowego dokumentu trwa ok. 30 dni od dnia złożenia wniosku w urzędzie. Bardzo istotne jest to, iż nowy dowód odbiera się osobiście w urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Jeżeli nie posiadamy zdolności prawnej, w naszym imieniu dowód mogą odebrać odpowiednio rodzic, opiekun albo kurator.

Istnieje również możliwość odbioru nowego dokumentu przez pełnomocnika, w przypadku osób, które wniosek złożyły poza urzędem.

Przed wybraniem się do urzędu, warto sprawdzić czy dokument jest już gotowy do odbioru na stronie obywatel.gov.pl. Osoby, które złożyły wniosek o dowód przez internet, odbierają dowód w urzędzie wybranym w trakcie wypełniania dokumentu.

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu?

Miejście świadomość, że wyrobienie dowódu jest całkowicie bezpłatne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ