Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
06 Lip, 2018 - 02:00

Krem z filtrem dla niemowląt – jak wybrać najlepszy?

Malwina Tomżyńska

Jaki krem z filtrem dla niemowląt jest najlepszy i od kiedy go stosować? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni krem dla najmłodszych członków rodziny.

Fakt, że dzieci nie wolno opalać jest niezaprzeczalny. Zarówno niemowlęta i dzieci do trzeciego roku życia, nie wspominając nawet noworodkach, nie powinny być w ogóle wystawione na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kapelusza, czapki, daszka oraz dobrego kremu przeciwsłonecznego. Ochrona przed słońcem dotyczy nie tylko wypadów nad morze i spędzania całych dni na gorącym piasku, ale także każdego wyjścia na spacer lub spędzania czasu na działce za miastem.

W każdym przypadku kiedy wystawiamy nasza pociechę na działanie promieni słonecznych dobry krem z filtrem dla niemowląt to podstawa. Poniżej wyjaśniamy dlaczego stosowanie odpowiednich kremów zawierających filtr UV jest tak ważne i jakie kosmetyki do opalania stosować. Podpowiadamy, czy krem z filtrem 50 to odpowiedni krem dla dzieci i czy na rynku można znaleźć kosmetyki naturalne zawierające filtr UV.

Niemowlę kontra promienie słoneczne

Skóra małego dziecka, ze względu na swoją niedojrzałość, nie jest w stanie chronić go przed szkodliwością promieni słonecznych. Im mniejsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia oparzenia słonecznego, a tym samym w przyszłości większe prawdopodobieństwo rozwoju czerniaka (nowotworu skóry).

Dowiedz się więcej: Opalanie w ciąży – dozwolone czy nie? >>

Odpowiednia ochrona dziecka przez słońcem

Im młodsze jest nasze dziecko, tym większą wagę powinniśmy przykładać do zapewnienia mu odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi. Należy jednak pamiętać, że w zależności od wieku, rodzic dysponuje odpowiednimi narzędziami, mającymi za zadanie chronić dziecko przed szkodliwym działaniem słońca.

Dzieci do 3 roku życia nie powinny być nadmiernie eksponowane na słońce, a przy każdym wyjściu na dwór powinny mieć odpowiednie nakrycie głowy.

Planując spacery z małymi dziećmi w słoneczne dni warto więc w szczególności zadbać o następujące aspekty:

 • krem z filtrem dla niemowląt,
 • odpowiedni ubiór (koszulka, spodenki, obowiązkowe nakrycie głowy),
 • spacery w godzinach przedpołudniowych lub popołudniowych.

Ważne! Krem z filtrem UV nie powinien być stosowany u noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia. Związane jest to ze skórą maluchów, która jest bardzo cienka i niedojrzała, przez co nie posiada jeszcze wykształconej odpowiedniej bariery, która chroniłaby organizm przed szkodliwym działaniem składników pochodzących bezpośrednio z kremów do opalania.

Krem do opalana, oprócz składników zabezpieczających przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych, posiada w składzie także inne substancje, mogące mieć negatywny wpływ na delikatną i niedojrzałą skórę noworodka lub niemowlaka.

Krem z filtrem dla niemowląt po 6 miesiącu życia

Dla trochę starszych niemowlaków idealnym rozwiązaniem mogą być kremy zawierające tzw. filtry mineralne, tworzące naturalną ochronę dla skóry dziecka.

Filtry mineralne (zawierające w składzie np. tlenek tytanu) w przeciwieństwie do filtrów chemicznych (powszechnie stosowanych w kosmetykach do opalania dla dorosłych) nie wnikają w skórę dziecka, a tworzą na niej powłokę nieprzepuszczającą promieni UV. Filtr mineralny ma za zadanie tworzyć pewnego rodzaju tarczę, odbijającą promienie słoneczne.

Krem z filtrem UV dla starszych dzieci

W przypadku dzieci rocznych i starszych, podstawową zasadą wyboru kremu do opalania jest wciąż posiadanie filtru mineralnego (fizycznego). Odradza się stosowanie kosmetyków z filtrem chemicznym, który nadal może wywoływać negatywne efekty.

Filtr UV dla dzieci – SPF 30 czy SPF 50?

Przyjęło się, że im wyższy filtr UV w kremie, tym kosmetyk do opalania jest bezpieczniejszy. Warto jednak pamiętać, że wysokość filtru powinna być dostosowana do warunków jakie panują w danej szerokości geograficznej.

W przypadku polskich warunków i starszych niemowląt, rodzic spokojnie może zdecydować się na zakup kremu z SPF 30. Jeżeli jednak z nasza pociechą, wybieramy się na południe Europy, wskazane będzie zastosowanie kremu z SPF 50, w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony.

Krem z filtrem dla niemowląt - jak wybrać najlepszy? - basen z dziećmi

Jak znaleźć odpowiedni kosmetyk?

Kupując krem chroniący nasze dziecko przed słońcem, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na:

 • posiadanie odpowiednich atestów np. pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka,
 • zawartość filtrów mineralnych (fizycznych),
 • skład kosmetyku,
 • odpowiedni poziom SPF w zależności od miejsca, w którym nasze dziecko będzie narażone na promienie słoneczne,
 • niedrażniący zapach, zwłaszcza w przypadku małych dzieci (niemowląt).

Krem z filtrem dla niemowląt – odpowiednia aplikacja

Planując wyjście z małym dzieckiem na dwór w słoneczny dzień, ochronę przed negatywny działaniem promieni słonecznych powinniśmy zacząć jeszcze w domu. Pierwsza aplikacja kremu powinna być wykonana na kilka minut przed wyjściem na spacer, kolejne w odstępie mniej więcej dwóch godzin od siebie.

Pamiętajmy! Nawet jeżeli dziecko nie kąpie się w trakcie pobytu na dworze, krem z filtrem dla niemowląt najzwyczajniej w świecie się ściera, przez co z czasem traci swoje właściwości, a jego aplikacja powinna zostać powtórzona.

Aplikując krem (zarówno za pierwszym razem, jeszcze przed wyjściem z domu, jak i później) powinniśmy bardzo dokładnie pokryć całą skórę naszego dziecka odpowiednią ilością kremu (im bardziej dokładne krycie, tym lepsze działanie kosmetyku).

Warto, oprócz miejsc bezpośrednio wyeksponowanych na słońce (narażonych na działanie promieni słonecznych), takich jak rączki, nóżki, buzia, posmarować także ciało dziecka pod np. cienkim bodziakiem (według badań, cienki materiał bawełniany chroni dziecko przed promieniami słonecznymi porównywalnie do kremu SPF 8, czyli stanowczo za mało.

Części ciała dziecka najbardziej narażone na oparzenia:

 • buzia,
 • uszy,
 • nos,
 • kark,
 • rączki,
 • nóżki.

Plażowanie z niemowlakiem

Wybierają się na plażę lub działkę za miasto z niemowlakiem, oprócz kremu z odpowiednim filtrem warto zabrać ze sobą:

 • odpowiednie nakrycie głowy,
 • parasol przeciwsłoneczny,
 • duże ilości wody w celu odpowiedniego nawodnienia niemowlaka (np. z dodatkiem soku z cytryny, listków mięty itp.).

Pamiętajmy! Nawet jeżeli nasz kilkulatek ochoczo nosi okulary przeciwsłoneczne, najprawdopodobniej nie mają one żadnych właściwości ochronnych. Okulary „przeciwsłoneczne” zakupione w sklepie, na bazarze lub deptaku nad morzem, mają tylko i wyłącznie ciemne szkła, które w żaden sposób nie chronią wzroku dziecka.

W celu zakupu odpowiednich okularów, posiadających filtry UV (skutecznie zabezpieczających wzrok zarówno dziecka, jak i dorosłego) musimy wybrać się do optyka lub salonu optycznego.

Dowiedz się więcej: Oliwka dla dzieci – kiedy i jak stosować? >>

Kremy naturalne polecane jako ochrona przed promieniami słonecznymi dla najmłodszych

 • krem przeciwsłoneczny Alphanova Bebe, SPF 50+, krem z filtrem mineralnym, bazującym na dwutlenku tytanu,
 • balsam ochronny Alverde, SPF 30, krem posiadający naturalny filtr mineralny,
 • bezzapachowe mleczko do opalania w sprayu Aubrey, SPF 30, krem z filarem naturalnym, którego podstawę stanowi tlenek cynku,
 • bezzapachowy krem do opalania dla dzieci Bjobj, SPF 50, krem posiada dwa filtry mineralne w składzie oraz dużo olejków naturalnych.
Krem z filtrem dla niemowląt - jak wybrać najlepszy? - pielęgnacja niemowlaka

Bez wątpienia, najlepsza ochroną przed promieniami słonecznymi, dla dziecka, jest przebywanie w zaciemnionych miejscach i nieeksponowanie bezpośrednio na światło słoneczne. Wychodząc na spacer z niemowlakiem warto zainwestować w parasolkę przeciwsłoneczną, stawiać wózek w cieniu drzew lub budynków i zrezygnować z wychodzenia z domu w godzinach południowych.

Jeżeli nasze dziecko często bawi się na działce, warto pomyśleć o zakupie i rozstawieniu w tym miejscu żagla lub markizy, a jeżdżąc samochodem pamiętajmy o roletkach przeciwsłonecznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ