ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
22 Mar, 2018 - 01:00

Kredyt samochodowy dla firm – gdzie i na jakich zasadach?

ARTYKUŁ PARTNERA

Kredyt samochodowy dla firm pozwala kupić auto bez gotówki. Dowiedz się, czy Twoja firma może z niego skorzystać i czy będzie to dobra decyzja. Poznaj najważniejsze różnice między autem zakupionym na raty a leasingiem samochodowym i zdecyduj, która opcja jest bardziej korzystna dla Twojej firmy.

Kredyt samochodowy dla firm jest obok leasingu najpopularniejszym sposobem sfinansowania zakupu auta dla przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, czy każda firma może otrzymać taki kredyt, jak i gdzie się go załatwia, a także kiedy ta forma finansowania samochodu jest rzeczywiście korzystna.

Gdzie można znaleźć kredyt samochodowy dla przedsiębiorstw?

Kredyt samochodowy dla firm oferowany jest tylko przez niektóre banki. Szukając i porównując oferty, warto zwrócić uwagę na to, że niektóre z nich skierowane są wyłącznie do przedsiębiorstw prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej.

Jedynie wybrane instytucje mają propozycję kredytu samochodowego także dla spółek prawa handlowego, czyli np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych. Po kredyt samochodowy najlepiej udać się bezpośrednio do banku lub zapytać o taką możliwość u dealera samochodowego.

Dowiedz się więcej: Tradycyjny bank czy motobank – jak wybrać najlepszy kredyt >>

Czym charakteryzuje się kredyt samochodowy?

Standardowy kredyt samochodowy z banku jest kredytem celowym, czyli przeznaczonym wyłącznie na sfinansowanie zakupu auta. Jego szczegółowe parametry mogą się różnić w zależności od oferty, jednak można wyróżnić kilka cech, którymi charakteryzuje się zwykle ten produkt finansowy:

 • udzielany jest na zakup samochodów nowych lub używanych, ale zwykle nie starszych niż 10 -15 lat,
 • można nim sfinansować zakup samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, rolniczych itp.,
 • okres kredytowania może wynosić nawet 10 lat,
 • może być udzielony z wkładem własnym lub pokrywać 100% ceny zakupu,
 • jest niżej oprocentowany niż np. kredyt gotówkowy na dowolny cel, czy też kredyt obrotowy,
 • zwykle jest zabezpieczony np. w formie przewłaszczenia (bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel lub współwłaściciel samochodu), zastawu rejestrowego, cesji polisy AC.

Dowiedz się więcej: Czym jest zastaw rejestrowy na samochodzie >>

Warto pamiętać, że samochód na raty można kupić także wykorzystując inne rodzaje produktów kredytowych, jednak w przypadku firm najbardziej opłacalny (najtańszy) jest zwykle celowy kredyt samochodowy dla firm.

Formalności związane z kredytem

Kredyt na zakup samochodu wymaga spełnienia wielu formalności przez firmę, a wcześniej spełnienia także wielu warunków. Jednym z najważniejszych wymagań jest odpowiednio długie prowadzenie działalności – minimalny okres prowadzenia firmy w zależności od banku wynosi od 6 miesięcy do nawet kilku lat. Warto więc mieć świadomość, że bardzo trudno znaleźć samochodowy kredyt dla nowych firm.

Przed udzieleniem kredytu bank przeprowadza badanie zdolności kredytowej firmy i do tego celu konieczne jest przedstawienie dokumentów rejestrowych i finansowych firmy. Oprócz aktualnych wypisów z ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, REGON itp. trzeba dostarczyć także aktualne dokumenty finansowe – w przypadku spółek kapitałowych są to np. sprawozdania finansowe. Banki nierzadko wymagają również zaświadczeń z urzędu skarbowego i ZUS o niezaleganiu z podatkami i składkami.

Dowiedz się więcej: Auto na raty – wady i zalety zakupu samochodu na kredyt >>

Etapy załatwiania kredytu na samochód w przypadku przedsiębiorstw wyglądają zwykle następująco:

 1. Wybór samochodu.
 2. Wybór oferty kredytowej.
 3. Złożenie wniosku o kredyt w wybranym banku.
 4. Dostarczenie niezbędnych dokumentów wymaganych przez bank.
 5. Oczekiwanie na ocenę zdolności kredytowej i decyzję kredytową.
 6. Podpisanie umowy kredytowej.
 7. Ewentualnie wpłata wkładu własnego, o ile jest wymagana.
 8. Ewentualna wpłata prowizji przed uruchomieniem kredytu (niektóre banki potrącają ją z kwoty kredytu).
 9. Dopełnienie formalności związanych z zabezpieczeniem kredytu.
 10. Uruchomienie kredytu.

Z reguły nieco mniej formalności wymagają banki należące do koncernów samochodowych, które niekiedy oferują kredyt samochodowy dla firm bezpośrednio w firmowym salonie sprzedaży aut. Jednak obowiązek dostarczenia dokumentów firmowych i finansowych występuje praktycznie wszędzie, podobnie jak stosowanie jakiejś formy zabezpieczenia kredytu.

Jakie są najważniejsze różnice między kredytem a leasingiem?

Leasing samochodu jest w przypadku firm popularniejszą formą finansowania zakupu auta niż kredyt. Zanim podejmiemy decyzję co wybrać – leasing czy kredyt, warto choć pokrótce znać najważniejsze różnice między nimi.

Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze z nich, a mówiąc o leasingu, mamy na myśli leasing operacyjny, a nie finansowy.

 • leasing jest odpłatnym użyczeniem samochodu, natomiast w wyniku kredytu firma kupuje auto na własność,
 • w przeciwieństwie do kredytu o leasing można ubiegać się już na początku działalności firmy,
 • maksymalny okres umowy leasingowej wynosi zwykle 5 lat, przepisy określają również minimalne okresy leasingowania np. dla aut osobowych są to 2 lata (kredyt udzielany jest na dowolny okres do 10 lat),
 • przy leasingu z reguły jest niższy wkład własny niż przy kredycie (ale są kredyty finansujące nawet 100% ceny samochodu),
 • przy leasingu nie można amortyzować auta, przy kredycie tak,
 • przy leasingu nie można swobodnie dysponować autem, przy kredycie tak,
 • przy ratach leasingowych można co miesiąc odliczać VAT, przy kredycie nie,
 • raty leasingowe można wliczać w koszty uzyskania przychodów, w przypadku kredytu wliczyć można jedynie odsetki (ma to potem wpływ na podatek dochodowy).

Jak widać, trudno jednoznacznie określić, co jest dla firmy korzystniejsze, kredyt czy leasing. Jak zawsze przy podjęciu decyzji należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które w przypadku każdej firmy będą wyglądały nieco inaczej. Z pewnością najważniejsze różnice, na które należy zwrócić uwagę, to ograniczenia typowe dla każdej z ofert, a także odmienne korzyści podatkowe.

Dowiedz się więcej: Full Service Leasing poprzez leasing operacyjny – na czym polega? >>

Kiedy warto wybrać kredyt samochodowy dla firm?

Mimo że więcej firm decyduje się na leasing operacyjny samochodów, istnieje duża grupa przedsiębiorstw, które wolą skorzystać z kredytu. Zakup auta na raty wybierają najczęściej niewielkie firmy, które chcą kupić używany samochód np. nienadający się do leasingu ze względu na swój wiek.

Często powodem wyboru kredytu jest także brak gotówki na wkład własny, który przy leasingu niemal zawsze jest wymagany. Kredyt bywa korzystny także z innego powodu – gdy np. firma ma przejściowe kłopoty finansowe, może liczyć na wakacje kredytowe w banku lub nawet renegocjacje warunków kredytu.

Firmy leasingowe są dużo mniej elastyczne i zwykle problemy ze spłatą rat skutkują szybkim postępowaniem windykacyjnym i odebraniem przedmiotu leasingu. Kredyt ma także inne ważne zalety, których nie posiada oferta leasingu – przede wszystkim daje możliwość zakupu auta na własność, a co za tym idzie, swobodnego dysponowania nim jeszcze w trakcie trwania umowy kredytowej.

Dowiedz się więcej: Kredyt na zakup samochodu bez wkładu własnego >>

Aktualnie kredyt samochodowy dla firm oferuje zaledwie kilka banków, dlatego też dla większości przedsiębiorstw skorzystanie z leasingu jest po prostu łatwiejsze.

Niestety dość poważną wadą kredytu jest także to, że aby go otrzymać, trzeba spełnić wiele wymagań – przede wszystkim wykazać się zdolnością kredytową, ale także odpowiednio długim okresem prowadzenia działalności. Kredyt samochodowy odstrasza także dość skomplikowanymi formalnościami.

Należy jednak pamiętać, że tylko dzięki niemu można kupić samochód dla firmy bez posiadania środków na wkład własny, a także mieć większą swobodę w wyborze modelu auta oraz źródła jego zakupu.

Na koniec warto dodać, że istnieją inne alternatywy wyposażenia firmy w samochód. Przykładowo dużą popularnością cieszy się ostatnio wynajem długoterminowy aut, który zastępuje tradycyjny leasing.

Z kolei banki dużo częściej zamiast celowych kredytów samochodowych dla firm mają w swojej ofercie pożyczki dla firm na dowolny cel. Co prawda są one droższe od kredytów, ale bardzo często wymagają mniej formalności, zwłaszcza jeśli firma składa wniosek w tym samym banku, gdzie prowadzony jest rachunek firmowy. Pożyczki na dowolny cel oferują także przedsiębiorcom firmy pożyczkowe, jednak w tym przypadku zakup samochodu przy ich pomocy jest mało opłacalny ze względu na niskie kwoty takich pożyczek, bardzo wysokie koszty i krótki okres spłaty (do 36 miesięcy).

ZOBACZ RÓWNIEŻ