Michał Nielub
Michał Nielub
20 Wrz, 2017 - 10:19
Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny?

Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny?

Michał Nielub

Kredyt samochodowy 50/50 jest w ostatnim czasie bardzo mocno promowany. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, ale nie jest też pozbawione wad.

Kredyt samochodowy 50/50 jest reklamowany jako produkt nieoprocentowany – jednak to tylko po części prawda. Oprocentowanie nominalne wynosi faktycznie 0%, jednak sytuacja inaczej wygląda w przypadku RRSO. Jest to wskaźnik, na który należy szczególnie zwracać uwagę, decydując się na takie finansowanie zakupu auta.

Na czy polega kredyt samochodowy 50/50?

Kredyt samochodowy 50/50 po części nosi znamiona kredytu balonowego. Wynika to ze spłaty jednej dużej raty na koniec okresu kredytowania. Z tą jednak różnicą, że nie spłacamy odsetek podczas trwania umowy. Na ogół zakup auta następuje w dwóch ratach: pierwsza – płatna jest na początku, a druga – zazwyczaj na końcu.

Dowiedz się więcej: Co jest lepsze: kredyt balonowy czy samochód na raty standardowe? 

Druga rata na raty

Kredyt samochodowy 50/50 niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim, druga rata balonowa nie jest oprocentowana.

Dodatkowo można jej spłatę rozłożyć na raty – w takim przypadku odbędzie się to na zasadzie standardowych procedur kredytowania, zatem należy się liczyć z naliczanym oprocentowaniem.

Minimum formalności

Samochód na raty przy wyborze takiej formy finansowania to również zalety w zakresie niezbędnych dokumentów. Wymagane formalności zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

W celu uzyskania decyzji należy przedstawić wyłącznie 2 dokumenty potwierdzające tożsamość oraz oświadczenie o dochodach. Dzięki temu skrócono również czas oczekiwania na decyzję, która następuje zazwyczaj w ciągu jednego dnia.

Kredyt samochodowy 50/50 a wymagane ubezpieczenia

Decydując się na auto na raty w takiej formie finansowania, trzeba uważać na wszystkie zapisy w umowie. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z tym, jakie ubezpieczenia musimy wykupić w pakiecie z kredytem.

Zazwyczaj należą do nich np. ubezpieczenie GAP lub pakiety ubezpieczenia spłaty kredytu. Ich wysokość może znacząco przyczynić się do finalnego kosztu kredytu samochodowego.

Dowiedz się więcej: Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP 

Prowizja i RRSO – czy opłaca się kredyt 50/50?

Kredyt samochodowy 50/50 wiąże się z często wyższą prowizją banku za jego udzielenie. Zazwyczaj jest to 5%, co jest zdecydowanie wyższą wartością niż w przypadku innych produktów finansowych.

Mając na uwadze powyższe dodatkowe zobowiązania może się okazać, że RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) nie jest już tak atrakcyjne, jak deklarowane 0% odsetek nominalnych. W skład RRSO wchodzą m.in. oprocentowanie nominalne, ubezpieczenia, prowizja banku itp.

Kredyt samochodowy 50/50 jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy wolą auto na raty spłacić w dwóch płatnościach. Istnieje kilka aspektów, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, aby taka forma finansowania była faktycznie opłacalna. Z pewnością produkt nie jest dedykowany dla tych klientów, którzy nie dysponują odpowiednim zasobem finansowym i nie mogą sobie pozwolić na przelanie dwóch dużych sum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ