Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
27 Lis, 2017 - 02:00

Kredyt po spłacie komornika – czy to możliwe?

Malwina Tomżyńska

Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Sprawdź, jakie są szanse na kredyt w banku, SKOK-u bądź w parabanku. Dowiedz się, co oznaczają statusy w BIK.

Dla osób, które uporały się z problemem zajęcia komorniczego, często jedyną możliwością na tak zwane „odbicie się od dna” jest pożyczka lub kredyt gotówkowy. Zdarza się, że uwalniając się od problemu egzekucji komorniczej, zastanawiamy się, czy zostanie nam udzielony kredyt po spłacie komornika? Poniżej wyjaśniamy, jak wygląda procedura związana z wnioskowaniem o kredyt lub pożyczkę w przypadku spłacenia długu, za którego ściągnięcie odpowiedzialny był komornik.

Spłaciłem komornika, czy dostanę kredyt?

Jeżeli rozważamy zaciągnięcie nowego zobowiązania zaraz po uporaniu się z dotychczasowym problemem w postaci egzekucji komorniczej, warto przeanalizować, jakiego dokładanie zobowiązania dotyczyła prowadzona egzekucja.

Kredyt po spłacie komornika w parabanku

Pożyczka w instytucji parabankowej (czyli kredyt nie był wzięty w banku lub w SKOK-u). Taka sytuacja będzie nas dotyczyła w przypadku korzystania z wszelkiego rodzaju usług firm pożyczkowych ogłaszających się wykorzystując slogany „kredyt bez BIK”, „chwilówki”, „pożyczki do domu”, „pożyczki z komornikiem” itp.

W takim przypadku historia płatności zadłużenia nie ma żadnego wpływu na naszą historię kredytową w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić raport o sobie w BIK 

Tym samym, dług odzyskiwany na drodze komorniczej nie musi być problemem przy wnioskowaniu o nowe zadłużenie w banku lub SKOK-u. Nasze postępowanie egzekucyjne, zakończone lub będące w trakcie procesowania, może wpłynąć na nasz wniosek kredytowy jedynie w przypadku, gdy pracownik instytucji finansowej zapyta nas o ewentualne obciążenia komornicze.

Dodatkowym niebezpieczeństwem przy wnioskowaniu o kredyt po spłaceniu komornika, może być BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Niektóre banki oraz SKOK-i weryfikują klientów w bazach BIK oraz BIG. To, czy niechlubna historia spłaty naszej pożyczki znajduje się w BIG, zależy tylko i wyłącznie od wierzyciela.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić raport o sobie w BIG KRD 

Kredyt po spłacie komornika w banku lub SKOK-u

Kredyt bankowy lub zaciągnięty w SKOK-u – w takiej sytuacji musimy mieć świadomość, że historia spłaty naszego kredytu na pewno widnieje w Biurze Informacji Kredytowej, czyli wnioskując o jakikolwiek kredyt bankowy, zostanie ona ujawniona w systemie banku, w który wnioskujemy o zadłużenie.

Statusy w BIK a szansa na kredyt

Historia spłaty naszych dotychczasowych zobowiązań wykazywana jest w zakładce DANE DOTYCZĄCE RACHUNKÓW KREDYTOWYCH  – KONDYCJA RACHUNKU. Każde posiadane przez nas zobowiązanie może mieć jedne z ośmiu statusów:

 1. Status 0 – zaległości w spłacie kredytu na poziomie 0 – 30 dni,
 2. Status 1 – zaległość w spłacie kredytu od 31 do 90 dni,
 3. Status 2 – zaległość na poziomie 91 – 180 dni,
 4. Status 3 – wszelkie zaległości w spłacie powyżej 180 dni,
 5. Status W – kredyt windykowany,
 6. Status E – prowadzona egzekucja,
 7. Status O  – kredyt odzyskany,
 8. Status U – zobowiązanie umorzone.

Status W informuje nas o podjęciu przez bank, który udzielił nam kredytu, postępowania windykacyjnego. Dodatkowo nasz potencjalny kredytodawca może uzyskać informację, w którym dokładnie dniu doszło do rozpoczęcia procedury windykacyjnej.

Status E daje jasną informację o wszczęciu wobec kredytobiorcy postępowania egzekucyjnego, wraz z podaniem daty jego rozpoczęcia.

Status O, czyli kredyt odzyskany – oznacza, że w wyniku wcześniejszych działań windykacyjnych lub procedury egzekucyjnej kredyt został w całości odzyskany (np. w spieniężeniu majątku dłużnika dużą rolę odgrywają także licytacje komornicze). Status O zostanie także nadany zobowiązaniu, które w całości zostało sprzedane firmie windykacyjnej (mimo, iż zadłużenie nie zostało spłacone przez kredytobiorcę, kredytodawca został zaspokojony poprzez odsprzedanie długu).

Status U informuje o nieskuteczności podjętych działań, zarówno windykacyjnych, jak również egzekucyjnych. Taki status nadawany jest zobowiązaniu, którego kredytodawca nie odzyskał i w wyniku umorzenia długu dokonał zamknięcia rachunku kredytowego.

W sytuacji, gdy informacje o egzekucji komorniczej dotyczącej naszego zobowiązania, znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej, kredyt po spłacie komornika nie jest możliwy.

Jak poprawić historię w BIK?

Co prawda, niektóre banki oraz SKOK-i mogą brać pod uwagę jedynie historię kredytową np. z ostatnich kilku lat. W takiej sytuacji egzekucja komornicza przeprowadzona np. 3 lata temu może nie mieć znaczenia, jednak jest to bardzo zawodny sposób na poprawę swojej historii kredytowej.

Jeżeli jednak zależy nam na otrzymaniu nowego zadłużenia w instytucji finansowej, mamy dwa rozwiązania do wyboru:

 1. Próba zawarcia ugody z wierzycielem, zawierająca zapis, że po wygaśnięciu zobowiązania, zaprzestanie on przetwarzania naszych danych osobowych. Oznacza to, że wierzyciel przestanie przekazywać informacje do Biura Informacji Kredytowej. Niestety musimy zdawać sobie sprawę, że ta opcja jest nad wyraz trudna do osiągnięcia.
 2. Druga możliwość, łatwiejsza w wykonaniu, polega na przeniesieniu informacji o problematycznym kredycie do części statystycznej raportu BIK, niewidocznej dla poszczególnych instytucji finansowych (banków oraz SKOK-ów). W tym celu należy wystosować odpowiednie pismo o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania.

Dowiedz się więcej: Czy bank może udzielić pożyczki bez BIK?

Wnioskowanie o kredyt – czas naszym sprzymierzeńcem

Dodatkowo niewątpliwą szansą przy wnioskowaniu o kolejny kredyt jest upływający czas.

 • Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niektóre banki i SKOK- i podejmując historię kredytową, biorą pod uwagę jedynie kilka ostatnich lat (z reguły 2 -3 lata),
 • Po upływie 5 lat od wygaśnięcia zobowiązania, jego historia przestaje być widoczna w raporcie BIK dla potencjalnego kredytodawcy,
 • Im więcej czasu upłynie od naszej niechlubnej historii kredytowej, tym mniejszy ma ona wpływ na tzw. scoring (czyli punktację przyznawaną na drodze podejmowania decyzji kredytowej).

Dowiedz się więcej: Czy czyszczenie BIK jest możliwe?

Pożyczka w parabanku zamiast kredytu

Jeśli kredyt po spłacie komornika nie będzie możliwy do osiągnięcia, wciąż mamy jednak szansę na pożyczkę i to bardzo dużą. Dlaczego? Jeżeli chodzi o aktualne przepisy, instytucjami, które są upoważnione do udzielania kredytów w Polsce, są banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Rozliczeniowe.

Jak już wiemy, w przypadku tych instytucji finansowych uzyskanie finansowania po egzekucji komorniczej może być niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe. Na szczęście dużą szansą mogą być dla nas wszelkiego rodzaju firmy pożyczkowe, oferujące swoim klientom pożyczki bez BIK, pożyczki z komornikiem, pożyczki do domu, przez sms, pożyczki przez Internet itp.

Weryfikując dostępną na rynku ofertę dotyczącą pożyczek gotówkowych (zarówno w Internecie, jak również w punktach stacjonarnych), z łatwością powinniśmy znaleźć firmy, które podejmując decyzję o przyznaniu pożyczki, nie ściągają raportów z Biura Informacji Kredytowej, czyli nie weryfikują naszej dotychczasowej historii kredytowej.

Dodatkowo część firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie pożyczki dedykowane specjalnie dla osób z zajęcie komorniczym, a także pożyczki przeznaczone na spłatę obecnego zadłużenia, ściąganego przez komornika.

Dowiedz się więcej: Ile może zabrać komornik? Kwota wolna od zajęcia 

Należy jednak pamiętać, że oprócz plusów związanych z dostępem takiego rozwiązania, są także minusy w postaci:

 • wysokiego oprocentowania (znacznie wyższego niż to proponowane w bankach i Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowych),
 • niewielkich kwot pożyczki (maksymalnie do kilku tysięcy złotych),
 • wysokich kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami,
 • krótkimi okresami spłaty, które nie podlegają wydłużeniu w trakcie trwania umowy o udzielenie pożyczki.

Podsumowując, kredyt po spłacie komornika jest możliwy tylko w niektórych sytuacjach. Dotychczasowe problemy ze spłatą naszych zobowiązań nie zawsze muszą być dla nas przeszkodą w uzyskaniu kolejnego kredytu lub pożyczki. Nawet jeżeli opcja uzyskania kredytu w banku jest obecnie dla nas nieosiągalna, mamy możliwość skorzystać z usług firm pożyczkowych, oferujących nam podjęcie decyzji kredytowej bez weryfikacji naszej dotychczasowej historii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ