Mateusz Baj
Mateusz Baj
09 Wrz, 2017 - 03:00
Co jest lepsze: kredyt na samochód czy kupno auta za gotówkę?

Co jest lepsze: kredyt na samochód czy kupno auta za gotówkę?

Mateusz Baj

Co się bardziej opłaca – wziąć kredyt na samochód czy kupić auto za gotówkę? Podpowiadamy, które rozwiązanie jest lepsze i dla kogo.

Kredyt na samochód to rozwiązanie dla tych, którzy nie dysponują wystarczającą ilością gotówki. Może być to także sposób na kupno nowszego auta albo samochodu w wyższej klasie, na które nas w danej chwili nie stać. Co więc wybrać: samochód na raty czy za gotówkę?

Auto za gotówkę – łatwo i bez formalności

Najtańszym i najszybszym sposobem wejścia w posiadanie nowego auta jest jego zakup za gotówkę. Kupując samochód w ten sposób, unika się większości czasochłonnych procedur oraz formalności, które trzeba spełnić, żeby uzyskać kredyt. Nie bierze się też na swoje barki obciążeń finansowych, z którymi trzeba borykać się przez kilka lat.

Co bardzo ważne, w przypadku zakupu samochodu za gotówkę, staje się on od razu naszą własnością. Nie trzeba ustanawiać na nim żadnych zabezpieczeń dla banku i można go w dowolnym momencie sprzedać.

Jednak jednorazowe wyłożenie sporej ilości gotówki – nawet jeśli się ją posiada – nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Powoduje to bowiem zazwyczaj nadwyrężenie domowego budżetu i konieczność rezygnacji z innych inwestycji.

Dowiedz się więcej: Kredyt na zakup samochodu bez wkładu własnego >>

Kredyt na samochód – możemy pozwolić sobie na więcej

Wiele osób, mimo że może sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, decyduje się na wzięcie kredytu samochodowego. Kredyt na samochód ma bowiem swoje zalety. Najważniejsze z nich to:

Dostępność

Oferta samochodów na raty w bankach jest bardzo duża i tego typu kredyty udzielane są przez praktycznie każdy bank. Wystarczy, że posiadamy zdolność kredytową, a bank bez problemu pożyczy nam pieniądze i rozłoży płatność na wygodne raty.

Brak konieczności wydawania jednorazowo dużej gotówki

Nawet jeśli posiadamy na koncie odłożoną odpowiednio dużą sumę pieniędzy, nie zawsze chcemy się pozbywać od razu całej gotówki. Może się ona przecież przydać na przykład w przypadku pojawienia się nagłych, niespodziewanych wydatków.

Możliwość zakupu nowszego samochodu lub auta wyższej klasy

Kupując samochód na raty możemy pozwolić sobie na więcej, czyli kupić auto nowsze lub z wyższego segmentu. Warto o tym pomyśleć, bo zakup nowszego auta to zazwyczaj niższe koszty eksploatacji i oszczędności wynikające chociażby z późniejszych napraw.

Dowiedz się więcej: Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy – co wybrać >>

Gotówka czy kredyt – plusy i minusy

Podsumowując, zakup samochodu za gotówkę jest prosty i łatwy. Nie musimy dostarczać żadnych dokumentów finansowych potrzebnych do otrzymania kredytu, ustanawiać zabezpieczeń na pojeździe czy wykupować ubezpieczenia autocasco. Samochód możemy w dowolnym momencie sprzedać, gdyż od razu stanowi naszą własność.

Z drugiej strony, kiedy kupujemy samochód na raty, nie musimy dysponować dużą kwotą pieniędzy i nie rujnujemy przy tym domowego budżetu. Możemy tez pozwolić sobie na lepsze lub nowsze auto, albo na taki model, na który nie byłoby nas stać, gdybyśmy jego zakup musieli sfinansować gotówką.

ZOBACZ RÓWNIEŻ