Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
27 Maj, 2017 - 10:43

Kredyt konsolidacyjny a refinansowanie kredytu – na czym polega różnica?

Urszula Stanisławska-Hunek

Przeciętny użytkownik produktów finansowych nie rozróżnia pojęć kredyt konsolidacyjny i refinansowanie kredytu. Czym się one od siebie różnią?

Klient najczęściej powodowany problemami w dotrzymaniu comiesięcznych opłat ratalnych, zwraca się do banku wnioskiem o obniżenie wysokości rat. Przyczyną skorzystania z bankowych narzędzi bywa również chęć poprawienia ustalonych warunków spłaty kredytu. Bank może zaproponować rozwiązania takie, jak  kredyt konsolidacyjny lub refinansowanie kredytu.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest

Wielu współczesnych kredytobiorców dokonuje jednoczesnej spłaty kilku zobowiązań finansowych. Często zdarza się, że regularne wywiązywanie się z comiesięcznych opłat przerasta finansowe możliwości pożyczkobiorcy.

Powody mogą być zróżnicowane: pozostawaliśmy bez pracy, zmienialiśmy źródło zarobkowania lub nie wpłynęły oczekiwane należności. Czasem są to dodatkowe obciążenia, związane z wypadkami losowymi – studia dzieci, choroby w rodzinie i wiele innych, które powodują zachwianie finansowej stabilności. Jeśli nie zadziałamy w porę, możemy doświadczyć spirali zadłużenia, co jeszcze pogorszy kłopotliwą sytuację.

Dowiedz się więcej: Jak spłacić komornika lub wierzyciela – czy negocjacje są możliwe? >>

Kredyt konsolidacyjny pomoże rozwiązać problem. Na nasz wniosek, doradca w banku dokona indywidualnej analizy naszej sytuacji finansowej i kredytowej. Dotychczasowe zobowiązania zostaną zamienione na jeden kredyt, bank przeliczy oprocentowanie i ustali niższą comiesięczną ratę. Może się okazać, że będziemy musieli spłacać nasz nowy kredyt znacznie dłużej, niż wcześniejsze kredyty, jednak takie rozwiązanie umożliwi odzyskanie płynności finansowej.

Bank, zanim podejmie decyzję, sprawdzi wiarygodność finansową klienta, więc warto zadbać, by nie dopuścić do zaległości w spłatach.

Często proponowana jest klientowi dodatkowa suma pieniędzy, stanowiąca rodzaj promocji. Jest przyjmowana ze zrozumiałą radością. Miejmy jednak świadomość faktu, że głównym celem operacji bankowych jest zysk, więc to my zapłacimy za wszelkie tzw. udogodnienia.

Możliwe jest skorzystanie z hipotecznego kredytu konsolidacyjnego, którego zabezpieczeniem będzie, np. nasze mieszkanie.

Korzyścią z kredytu konsolidacyjnego jest pozytywne załatwienie wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Nie będziemy martwić się, że mamy zaległości w comiesięcznych ratach za samochód, pożyczki lub zaległości na karcie kredytowej. Z chwilą ustalenia nowego kredytu, zaczynamy od nowa spłatę jednego zobowiązania.

Dowiedz się więcej: Kredyt pod hipotekę – jak go przenieść? >>

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Problemy ze spłatą kredytu gotówkowego lub hipotecznego to rozregulowanie płynności finansowej naszego gospodarstwa domowego. Nie możemy pozwolić sobie na nieterminowe opłaty, a wysokie raty, w perspektywie kilkuletniej, mogą mieć negatywny wpływ na jakość naszego życia.

Może się również zdarzyć, że chcemy uzyskać korzystniejsze warunki spłaty kredytu.

Pomocne w takiej sytuacji okaże się refinansowanie kredytu. Istota tej operacji zawiera się w samej nazwie: przedrostek re-, dla finansów, oznacza ponowne przeliczenie naszego kredytu. Bank udzieli nam pomocy finansowej, spłacając posiadany kredyt – nowym, korzystniejszym finansowo.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Wniosek o refinansowanie kredytu można złożyć w dowolnym banku. Przy refinansowaniu kredytów hipotecznych będziemy mieli do czynienia z ponownymi zapisami notarialnymi i naliczeniem od nowa prowizji, wyceną mieszkania, itp. co wpłynie na wysokość kredytowania. Jeśli nasz kredyt hipoteczny zaciągnięty został w momencie, gdy banki niezbyt chętnie go udzielały, naliczając wysoką marżę, warto dokonać refinansowania kredytu hipotecznego, ze znacznie niższą marżą, co oznacza duże oszczędności.

Niekorzystna zmiana będzie dotyczyła wydłużenia okresu spłaty kredytu mieszkaniowego. Przy pierwotnie ustalonym terminie spłaty, np. 30 lat, wydłużenie o 2-3 lata terminu spłaty będzie oznaczało niższe raty, ale w efekcie wydłużymy czas spłaty i okaże się, że całościowy koszt zobowiązania będzie znacznie wyższy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ