Joanna Kania
Joanna Kania
10 Maj, 2019 - 01:00
Kredyt hipoteczny na remont - jak zaplanować?

Kredyt hipoteczny na remont – jak zaplanować?

Joanna Kania

Szukasz kredytu hipotecznego na remont? Najpierw sprawdź, czy masz zdolność kredytową i szansę na uzyskanie finansowania z banku.

Kredyt hipoteczny na remont jest świetnym rozwiązaniem na sfinansowanie renowacji nieruchomości w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na odświeżenie naszego domu lub mieszkania. Zanim zaczniemy planować remont, sprawdźmy czy bank udzieli nam kredytu.

Co chcemy wyremontować i ile to nas będzie kosztować?

Nowy dach, remont zewnętrznej elewacji, zmiana układu pomieszczeń, burzenie i murowanie nowych ścian, wymiana podłóg, nowe okna, a może jedynie malowanie ścian czy niewielki lifting łazienki lub kuchni?

Odświeżenie domu lub mieszkania to zawsze spory jednorazowy wydatek. Bez względu na to, jak duży remont planujemy, trzeba zacząć od szczegółowego określenia, co konkretnie chcemy wyremontować oraz oszacowania ile to nas będzie kosztować.

Jeśli znamy już koszt inwestycji, a nie mamy funduszy na jej realizację, przed podjęciem decyzji o remoncie na początku sprawdźmy, czy w ogóle mamy szansę na otrzymanie kredytu i spełnienie naszych marzeń o odnowionym domu.

Jaki kredyt wybrać?

Jednym ze sposobów finansowania remontu nieruchomości jest kredyt hipoteczny na remont.Jego największym atutem jest niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytami gotówkowymi.

Kredyt hipoteczny na remont może być przyznawany na wiele lat, a jego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Musimy się więc liczyć z koniecznością dostarczenia rozbudowanej dokumentacji obejmującej m.in. akty własności nieruchomości, wpisy do ksiąg wieczystych, a także plan remontu i jego rozliczenie.

Minusem kredytu hipotecznego na remont jest więc konieczność zgromadzenia dokumentów oraz długi czas oczekiwania na decyzję, wynoszący nawet 3 miesiące.

Zanim pójdziemy do banku, warto sprawdzić samodzielnie, czy mamy szanse na kredyt, którego potrzebujemy do wykonania remontu.

Do tego celu przydatny będzie Analizator Kredytowy BIK – jedyny kalkulator kredytowy, który uwzględnia naszą historię kredytową, czyli te same dane, które bierze pod uwagę bank rozpatrując wniosek kredytowy.

Jak sprawdzić swoje szanse na kredyt?

Zweryfikowanie szansy na kredyt to pierwszy krok przed rozpoczęciem starań o kredyt hipoteczny na remont. Służy do tego Analizator Kredytowy BIK. Analizator podpowie, czy nasza sytuacja finansowa pozwoli nam na regularne spłacanie należności wobec banku oraz czy nasz domowy budżet wytrzyma wieloletnie obciążenia finansowe związane ze spłatą kredytu. Pozwoli nam to jeszcze przed rozpoczęciem remontu zweryfikować nasze plany i dostosować je do naszych możliwości finansowych.

Samodzielne analizowanie własnych możliwości finansowych może być trudne. Dlatego planując kredyt na remont mieszkania, korzystajmy z podpowiedzi niezależnych, zewnętrznych instytucji, które pomogą nam określić, czy udźwigniemy kredyt i doradzą, czy stać nas na realizację marzeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ