Mateusz Baj
Mateusz Baj
04 Sie, 2017 - 00:03
Kredyt hipoteczny - na co zwracać uwagę podczas zawierania umowy

Kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę podczas zawierania umowy

Mateusz Baj

Bierzesz kredyt hipoteczny? Dowiedz się, na jakie aspekty szczególnie powinieneś zwrócić uwagę przed zawarciem umowy kredytowej. Czytaj dalej!

Podpisanie umowy o kredyt hipoteczny to jedna z ważniejszych decyzji finansowych w naszym życiu. Jeśli planujemy wziąć kredyt na mieszkanie, warto wiedzieć, że 22 lipca 2017 roku weszły w życie przepisy, które mają zabezpieczyć nas przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych.

Przepisy ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami (dostępne tutaj) mają zastosowanie do umów zawartych od 22 lipca 2017 r. Odnoszą się one do banków, pośredników i agentów. Przepisy narzucają m.in. rozwiązania w reklamie kredytu hipotecznego a także obowiązki informacyjne banków i innych instytucji finansowych.

Jeśli zarabiasz w złotówkach, kredyt hipoteczny spłacasz w złotówkach

Przede wszystkim kredyt hipoteczny może zostać obecnie udzielony wyłącznie przez bank albo przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo Kredytową (SKOK).

Kolejną ważna zmianą jest rodzaj waluty, w jakiej możemy otrzymać kredyt hipoteczny. Obecnie kredyt na mieszkanie, dom lub inną nieruchomość dostaniemy wyłącznie w tej walucie, w której zarabiamy albo posiadamy większość środków finansowych.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe? >>

Ale to nie jedyne nowości. Kredytodawcy, pośrednicy i agenci, którzy doradzają konsumentowi, mają obecnie obowiązek przedstawić mu co najmniej trzy oferty kredytów hipotecznych, żeby mógł wybrać najkorzystniejszą. Po podpisaniu umowy kredytu konsument ma 14 dni na odstąpienie od niej – wystarczy, że wyśle list polecony przed upływem tego terminu, a poniesie tylko koszty odsetek za okres, w którym bank wypłacił kredyt do momentu jego zwrotu.

Dowiedz się więcej: Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego krok po kroku >>

W nowej ustawie zakazano też sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania zawarcia umowy od wykupienia konkretnych produktów. Wyjątkiem jest tu bezpłatny rachunek, na którym gromadzimy pieniądze do spłaty rat, od którego otwarcia bank może uzależnić przyznanie nam kredytu hipotecznego.

Spore zmiany nastąpiły też w przepisach dotyczących reklam kredytów hipotecznych. Informacje w nich zawarte muszą być teraz jednoznaczne, czytelne, zrozumiałe i widoczne.

Dowiedz się więcej: Czy mieszkania bezczynszowe są opłacalne? >>

Zwróć uwagę na rodzaj stopy procentowej

Przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny warto zwrócić uwagę na to, czy stopa procentowa kredytu będzie stała czy zmienna. Z naszej analizy wynika, że większość kredytów jest oparta na zmiennej stopie procentowej, co oznacza, że rata w przeciągu lat będzie się zmieniać. Apeluję do konsumentów, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu, aby dokładnie przeliczyli, czy są dobrze przygotowani do sytuacji, gdy stopy procentowe wzrosną, a wraz z nimi raty kredytu – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Obecnie główna stopa referencyjna jest rekordowo niska i wynosi 1,5 proc, ale jeszcze w 2012 roku wynosiła 4,75 proc. Oznacza to, że obecnie rata kredytu w wysokości 300 tys. zł zaciąganego na 30 lat wynosi ok. 1400 zł, ale w sytuacji, gdy stopy procentowe wzrosną do poziomu sprzed pięciu lat, wysokość raty może wzrosnąć do blisko 2 000 zł.

Doświadczenie pokazuje, że w perspektywie kilku czy kilkunastu lat, poziom stóp procentowych może nawet znacząco przekroczyć obecne poziomy, a więc także raty kredytów mogą wzrosnąć i stanowić poważne obciążenie budżetu domowego kredytobiorcy – ostrzega prezes UOKiK.

Dlatego UOKiK zaleca, aby banki do swojej oferty wprowadziły kredyty hipoteczne oparte na stałej stopie procentowej.  Zdaniem UOKiK-u “tylko kredyt o stałej stopie oprocentowania przez cały okres kredytowania może w pełni zabezpieczyć przed ryzykiem zmiany oprocentowania”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ