Syntia Militowska
Syntia Militowska
06 Maj, 2019 - 20:32
Kredyt hipoteczny - czy masz na niego szansę i co jest ważne przy jego wyborze

Kredyt hipoteczny – czy masz na niego szansę i co jest ważne przy jego wyborze

Syntia Militowska

Analizator BIK pomoże wyliczyć, na jaki kredyt hipoteczny Cię stać. Dowiedz się też, co wziąć pod uwagę, zaciągając kredyt.

Wybór optymalnego kredytu hipotecznego spędza sen z powiek niejednemu Polakowi. Nic w tym dziwnego, wszak jest to zobowiązanie na wiele lat. Gdy już zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, warto skorzystać z kalkulatora, który pomoże w oszacowaniu Twoich szans na kredyt.

Jaka jest Twoja szansa na kredyt?

Masz już na oku wymarzone mieszkanie? Pozostaje wybrać najkorzystniejszy kredyt oraz przede wszystkim dowiedzieć się, jak wygląda nasza zdolność kredytowa. W tym celu można udać się do doradcy finansowego, który dokładnie wyliczy na jaki kredyt będzie Cię stać. Ważne, by wybrać specjalistę z doświadczeniem i pozytywnymi opiniami klientów – wymagać to będzie od Ciebie nieco wysiłku, ale dzięki temu zyskasz rzetelne informacje dotyczące szansy na uzyskanie kredytu.

Innym sposobem na sprawdzenie zdolności kredytowej jest użycie Analizatora Kredytowego Biura Informacji Kredytowej. To narzędzie, dzięki któremu szybko i wygodnie – nie wychodząc z domu – sprawdzisz swoje szanse na kredyt. Na czym polega jego innowacyjność? To jedyny kalkulator, który uwzględnia Twoją historię kredytową, czyli te same dane, które weźmie pod uwagę bank rozpatrując wniosek kredytowy. Co więcej Analizator jest całkowicie obiektywny – nie stoją za nim żadne oferty kredytowe.

Dowiedz się więcej: Od czego zależy rata kredytu hipotecznego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Gdy już wiesz, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić, aby budżet domowy udźwignął raty kredytu, czas zastanowić się nad tym, co jest istotne przy wyborze optymalnego kredytu hipotecznego. Doradzamy, aby wysokość raty nie była jedynym kryterium, którym będziesz się kierować. Weź pod uwagę także inne parametry.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny, zwróć uwagę na poniższe czynniki.

1. Marża

Marża to niezmienna składowa oprocentowania. Oprocentowanie będzie się zmieniać przez okres 20 czy 30 lat wraz ze zmieniająca się sytuacją ekonomiczną w kraju. Natomiast marża jest określona raz na cały okres kredytowania i bank nie może jej zmienić bez Twojej zgody. I właśnie dlatego na jej wysokość powinieneś głównie zwrócić uwagę. Im niższa, tym korzystniej dla Ciebie.

2. RRSO

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) z założenia ma pokazywać rzeczywisty, czyli całościowy koszt kredytu. W jego skład nie wchodzi zatem tylko oprocentowanie, ale także wszystkie koszty, prowizje związane z udzieleniem kredytu oraz wartość pieniądza w czasie. Pamiętaj, aby porównywać RRSO kredytów udzielonych na ten sam okres kredytowania oraz taki sam rodzaj rat (raty równe lub malejące).

3. Rodzaj rat – równe czy malejące?

Do wyboru mamy raty równe lub malejące. Malejące raty gwarantują coraz to niższą comiesięczną kwotę spłat. Warto jednak pamiętać, że w początkowym okresie kredytowania wysokość rat do spłaty będzie wyższa niż w przypadku rat równych. Ostatecznie kredytobiorca zapłaci mniej, jednak w początkowym okresie musi liczyć się z wyższymi kosztami (co może znacznie nadszarpnąć domowy budżet).

Raty równe pozwalają nam na comiesięczną spłatę stałych rat kapitałowych. Jednakże należy pamiętać, że mogą wystąpić różnice w kwocie miesięcznego obciążenia kredytowego. A wszystko za sprawą zmiennego oprocentowania i/lub zmiennego kursu walutowego.

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż raty malejące pozwalają na zmniejszenie ogólnej sumy odsetek z całego okresu kredytowania. Na raty malejące często decydują się osoby mające wysoki budżet domowy i wyższą zdolność kredytową. Natomiast osoby z niższymi dochodami są skłonne wziąć kredyt w równych ratach, co może im pozwolić na zachowanie stabilizacji w domowym budżecie. W całym okresie kredytowania raty są równe – kredytobiorca nie musi liczyć się z wyższymi kosztami w początkowej fazie, tak jak w przypadku rat malejących.

Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu

4. Wysokość rat

Osoby posiadające ograniczony budżet, przy wyborze kredytu często kierują się wysokością raty. Jest to oczywiście zrozumiałe, gdyż przy niskim budżecie bardzo ważna jest stabilizacja i przewidywalność.

Aby obniżyć wysokość raty, możemy zdecydować się na wydłużenie okresu kredytowania. To z kolei przekłada się na to, ze suma odsetek, które musi zapłacić kredytobiorca, będzie wyższa. Łączny koszt kredytu wzrasta, jednak jest to pewne rozwiązanie do zastosowania w trudno dopinających się budżetach domowych.

5. Prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja często jest jednorazową kwotą, jaką nalicza sobie bank. Wielu klientów decyduje się na niepłacenie prowizji na rzecz ubezpieczenia, np. na życie. Czy warto płacić prowizję, czy lepiej z kolei zaniechać jej zapłaty na rzecz ubezpieczenia? Wszystko zależy od okresu utrzymania polisy w porównaniu do wielkości prowizji.

Wszak może się okazać, że bardziej opłacalne będzie jednorazowe zapłacenie prowizji, niż wieloletnie płacenie ubezpieczenia. Dlatego zanim dokonamy wyboru, warto wcześniej obliczyć opłacalność całokształtu kredytu, biorąc pod uwagę każdą możliwość z osobna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ