Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
02 Lut, 2019 - 00:00
Kredyt dla wolnych zawodów - dla kogo i na jakich zasadach?

Kredyt dla wolnych zawodów – dla kogo i na jakich zasadach?

Katarzyna Zet

Jesteś lekarzem, prawnikiem, a może wykonujesz inny wolny zawód? Sprawdź, na czym polega kredyt dla wolnych zawodów i czy jest to produkt dla Ciebie!

Proponowanie produktów kredytowych idealnie dopasowanych do potrzeb określonej grupy odbiorców to jeden ze sposobów banków na przyciągnięcie nowych klientów. Jedną z takich propozycji, jaka pojawiła się ostatnio w ofercie kilku z nich, jest kredyt dla wolnych zawodów. Poniżej wyjaśniamy, dla kogo dokładnie przeznaczony jest taki kredyt, czym się różni od zwykłego kredytu oraz jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać.

Co to są wolne zawody?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt dla wolnych zawodów przeznaczony jest wyłącznie dla osób wykonujących określoną profesję. Najpierw warto więc wyjaśnić, o jakie dokładnie profesje chodzi, ponieważ pojęcie wolnych zawodów jest często niewłaściwie interpretowane.

Oficjalna lista wolnych zawodów jest dość krótka i zamknięta. W polskim prawodawstwie można ją znaleźć przede wszystkim w dwóch aktach prawnych:
Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20.11.1998 roku (art. 4 pkt. 11) oraz Kodeksie spółek handlowych (art. 88).

Według pierwszego aktu prawnego wolny zawód w Polsce wykonują:

 • lekarze (w tym również lekarze dentyści),
 • weterynarze,
 • technicy dentystyczni,
 • pielęgniarki i położne,
 • felczerzy (świadczą pomoc medyczną, ale mają niższe kwalifikacje niż lekarze),
 • architekci,
 • tłumacze,
 • nauczyciele (ale tylko ci, którzy udzielają prywatnych korepetycji).

Kodeks spółek handlowych rozszerza powyższą listę o następujące wolne zawody:

 • aptekarz,
 • adwokat,
 • radca prawny,
 • notariusz,
 • księgowy,
 • biegły rewident,
 • doradca podatkowy,
 • doradca inwestycyjny,
 • makler papierów wartościowych,
 • rzeczoznawca majątkowy,
 • broker ubezpieczeniowy,
 • inżynier budownictwa,
 • rzecznik patentowy.

Warto podkreślić, że zamknięta lista wolnych zawodów wynikająca z ustaw jest w rzeczywistości różnie interpretowana. Widać to szczególnie w przypadku banków oferujących kredyt dla wolnych zawodów – niektóre z nich swobodnie poszerzają listę wolnych zawodów bądź ją ograniczają wyłącznie do wybranych profesji.

Wspólne cechy wolnego zawodu

Choć nie istnieje jedna, spójna definicja wolnego zawodu, można dość łatwo określić jego charakterystyczne cechy, którymi są:

 • wykonują go osoby o wysokich kwalifikacjach (składa się na nie wykształcenie oraz praktyka zawodowa),
 • wykonywany jest bezpośrednio i osobiście na rzecz głównie klientów indywidualnych,
 • wykonywany jest często poza stosunkiem pracy i w nienormowanym czasie,
 • cieszy się dużym zaufaniem i szacunkiem społecznym,
 • odznacza się dużą odpowiedzialnością osób go wykonujących.

Zgodnie z powyższą charakterystyką za wolny zawód uznać można np. zawód komornika bądź farmaceuty, jak robią to niektóre banki.

Jak wolny zawód postrzegają banki?

Większość banków w Polsce, które mają w swojej ofercie kredyt dla wolnych zawodów, proponuje go tylko wybranym przedstawicielom tej grupy zawodowej – głównie lekarzom, prawnikom, rzeczoznawcom, księgowym, architektom itp.

Są to więc wysokiej klasy profesjonaliści, którzy dość dobrze zarabiają, cieszą się dużym uznaniem wśród społeczeństwa i nie muszą się martwić o brak klientów. Dla banków mają więc dobrą zdolność kredytową i są wiarygodni, dlatego udzielenie im kredytu wiąże się z niskim ryzykiem.

Dowiedz się więcej: TOP 13: Najlepiej płatne zawody w Polsce

Przedstawicielami wolnych zawodów są na przykład lekarze

źródło zdjęcia: Getty Images / NanoStockk

Kredyt dla wolnych zawodów – czym się charakteryzuje?

Jak już to wyjaśniliśmy wyżej, dla banków przedstawiciele wolnych zawodów są bardzo dobrą grupą klientów. Są wiarygodni i mają ustabilizowaną sytuację finansową. Właśnie z tego względu stworzono dla nich specjalne usługi bankowe na preferencyjnych warunkach. Są to głównie rachunki bankowe przystosowane do specyficznych potrzeb osób wykonujących wolny zawód, a także kredyty.

Dowiedz się więcej: Konto firmowe a osobiste – najważniejsze różnice

Rodzaje kredytów dla wolnych zawodów

Kredyt dla wolnych zawodów oferowany jest najczęściej w dwóch wersjach:

Dużo popularniejszy jest kredyt dla firm, czyli dla przedstawicieli wolnych zawodów prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ to właśnie oni dużo częściej potrzebują dodatkowych środków na cele związane z wykonywana pracą np. na zakup specjalistycznego sprzętu, wyposażenie biura, czy zakup samochodu niezbędnego do świadczenia usług.

Warto jednak podkreślić, że kredyt dla wolnych zawodów jest zwykle kredytem gotówkowym na dowolny cel, a więc można go wykorzystać również na cele prywatne np. na remont mieszkania lub wakacje. Niektóre banki proponują także kredyty celowe np. wyłącznie na zakup środków trwałych.

Warunki kredytów dla wolnych zawodów

Choć poszczególne oferty banków różnią się pewnymi szczegółami, można wyróżnić kilka wspólnych cech, jakimi charakteryzuje się kredyt dla wolnych zawodów:

 • wysoka kwota kredytu,
 • długi okres kredytowania,
 • atrakcyjne oprocentowanie,
 • uproszczona procedura wnioskowania o kredyt (np. wniosek o kredyt można złożyć online),
 • preferencyjne warunki oceny kredytowej (np. na oświadczenie o dochodach),
 • elastyczne warunki co do zabezpieczenia kredytu,
 • wsparcie doradcy bankowego podczas całego procesu ubiegania się o kredyt.

Oczywiście ostateczne warunki kredytu zależą nie tylko od konkretnej oferty, ale także oceny zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, że duże znaczenie przy tej ocenie ma nie tylko poziom dochodów, ale także staż pracy w danym zawodzie.

Dowiedz się więcej: Pożyczki dla firm – kiedy warto rozważyć tę opcję?

Kredyt dla wolnych zawodów to najczęściej kredyt dla profesjonalistów prowadzących działalność gospodarczą

źródło zdjęcia: Getty Images / DeanDrobot

Które banki oferują kredyt dla wolnych zawodów?

Ofertę kredytu dla profesjonalistów znajdziemy tylko w kilku bankach. Należy jednak pamiętać, że oferty banków często się zmieniają i bank, który dzisiaj nie proponuje kredytów dla wolnych zawodów, za kilka miesięcy może już mieć je w swoim katalogu usług.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów kredytów dla przedstawicieli wolnych zawodów z krótką charakterystyką.

Kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów Getin Bank

Proponowany jest jako kredyt gotówkowy na dowolny cel bądź kredyt konsolidacyjny w kwocie do 200 000 zł z okresem spłat do 10 lat.

Mogą z niego skorzystać przedstawiciele wolnych zawodów prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W tym drugim przypadku dostęp do usługi mają wyłącznie: lekarze, farmaceuci, weterynarze, dentyści, radcy prawni, adwokaci i księgowi.

Wnioskowanie o kredyt wymaga dostarczenia do banku dokumentów potwierdzających dochody.

Więcej o ofercie dowiesz się tutaj.

Kredyt dla profesjonalistów Plus Bank

Jest to kredyt celowy na zakup środków trwałych, z którego skorzystać mogą przedstawiciele wolnych zawodów prowadzących działalność gospodarczą.

Ubiegać się można o kwotę do 300 000 zł, z tym że do 100 000 zł kredyt nie wymaga zabezpieczeń rzeczowych. Maksymalny okres spłaty kredytu może wynieść 60 miesięcy. Kredyt udzielany jest na podstawie oświadczenia o uzyskiwanych dochodach.

Więcej o ofercie dowiesz się tutaj.

Kredyt gotówkowy dla lekarzy i prawników Credit Agricole

Jest to promocyjny kredyt dla wolnych zawodów, z którego mogą skorzystać jednak wyłącznie lekarze i prawnicy (w tym również sędziowie i prokuratorzy), którzy posiadają rachunek w banku Credit Agricole i zawrą umowę ubezpieczenia pożyczki. Dopiero wtedy mogą skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach, czyli bez prowizji i z niskim oprocentowaniem w wysokości 5%.

Więcej o ofercie dowiesz się tutaj.

Biznes Kredyt dla Profesjonalistów Nest Bank

Jest to kredyt na firmę, który przeznaczony jest dla przedstawicieli wyłącznie następujących branż i zawodów: lekarz, stomatolog, adwokat, weterynarz, radca prawny, notariusz, biegły rewident, NZOZ, doradca podatkowy, biuro rachunkowe, protetyk, zarządca nieruchomości, fizjoterapeuta, farmaceuta. Pożyczyć można nawet 650 000 zł na maksymalnie 12 lat bez zabezpieczeń i poręczycieli.

Więcej o ofercie dowiesz się tutaj.

Powyższe przykłady potwierdzają, że kredyt dla wolnych zawodów jest przeznaczony dla przedstawicieli wybranych profesji i jest to najczęściej kredyt na działalność gospodarczą oferowany na atrakcyjniejszych warunkach niż zwykły kredyt. Najpopularniejsze są kredyty dla lekarzy oraz prawników, czyli osób wykonujących zawody cieszące się szczególną estymą i dużym zaufaniem społecznym, a także charakteryzujące się wysokimi zarobkami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ