Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
21 Wrz, 2017 - 13:29
9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność

9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność

Julia Ziółkowska

Jak podnieść swoją kreatywność? Jak być lepszym w pracy, na studiach i rozwoju osobistym? Oto kilka porad, które warto zastosować.

Kreatywność – każdy ją posiada (w mniejszym lub większym zakresie), lecz nie wszyscy są tego świadomi. Pomaga rozwiązywać trudne zadania i problemy, które wydawać by się mogło – nie mają rozwiązania.

Niektórzy mówią, że najlepsze pomysły oraz motywacja do działania pojawiają się, gdy zbliża się deadline, czyli termin realizacji danego zadania. To prawda, że kreatywność i motywacja do pracy często wówczas wzrasta, ale nie musimy prokrastynować do ostatniego momentu. Wystarczy zastosować kilka rad, które pomogą odnaleźć lub zwiększyć swoją kreatywność.

1. Pierwszy krok jest najtrudniejszy

Picasso mawiał, że „inspiracja istnieje, ale musi znaleźć cię przy pracy”. To jedna z największych rad, jaką można udzielić twórcy. Nie należy słuchać tylko głosu w naszej głowie, który mówi, że „to jeszcze nie czas, znajdzie się lepsza chwila” – nie, nie znajdzie się, a najlepsza chwila to tu i teraz.

Co to oznacza w praktyce? „Nulle dies sine linea” (żaden dzień bez kreski) – tak zwykł mawiać Apelles, sławny starożytny malarz. Innymi słowy każdego dnia należy narysować w dziele choćby kreskę, a w tekście choćby przecinek. Praca, gdy już do niej zasiądziemy, porwie nas sama jak wir, cokolwiek robimy.

2. Muzyka inspiruje

Słuchajmy odpowiedniej muzyki. To ważne, gdyż melodia i dźwięki wywierają wpływ na działanie naszego mózgu. Jedni wolą szybsze rytmy, inni pracują przy muzyce prawie relaksacyjnej, tzw. downtempo.

Postarajmy się jednak nie wybierać utworów muzycznych, które nas angażują emocjonalnie. Muzyka ma być jedynie tłem do naszego działania – nie powinna nas rozpraszać.

3. Sen zwiększa kreatywność

Wyśpijmy się. Dobrze wypoczęty mózg ma o wiele więcej chęci do bycia kreatywnym. Kreatywność to bowiem cecha, o którą zmęczone organizmy walczą czasem ostatkiem sił. Nie trzeba zarywać nocy i brać na swoje barki wszystkich projektów, tylko po to aby zapełnić nasz grafik. Trzeba więc zadbać o work-life balance, czyli równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

Poza tym noc ma jeszcze jedną magiczną właściwość: gdy śpimy, nasza kreatywność się zwiększa i rozwiązanie problemu postawionego wieczorem może przyjść we śnie lub pojawić się samoistnie o poranku.

4. Mapa myśli, czyli segregacja własnych pomysłów

Jeśli chodzi o metody, jakimi możemy posłużyć się w wydobywaniu pomysłów na światło dzienne, dobrym sposobem jest mapa myśli. Ten sposób wybierają trenerzy, którzy w codziennym życiu wspierają rozwój osobisty.

Jak to zrobić? Najlepiej jeśli weźmiemy kartkę papieru, a następnie pogrupujemy pojęcia i słowa, które pojawiają się w naszym umyśle. Możemy użyć kolorowych kredek, pisaków, ołówków. Mózg odbiera słowa napisane jako ważne, a tworząc rodzaj schematu możemy usystematyzować jego połączenia.

Mapa myśli działa więc na podobnym schemacie jak popularne listy zakupów czy listy rzeczy lub zadań „do zrobienia”. Ułatwi nam to funkcjonowanie w skomplikowanej sieci pomysłów i gąszczu myśli.

Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze metody rozwiązywania problemów >>

5. Kreatywność a rozwój osobisty

To truizm, ale gdy chcemy zacząć na przykład pisać, musimy umieć czytać. Kreatywność nie bierze się z pustki, trzeba o nią odpowiednio zadbać: czytajmy dobre książki, oglądajmy wartościowe filmy, róbmy inspirujące rzeczy, otaczajmy się dobrym designem i sztuką. Porządkujmy otaczający nas świat z jakąś ideą, która wpłynie na nasz rozwój osobisty i tworzenie.

6. Uporządkowanie starego, by zrobić miejsce nowemu

Nie przejmujmy się gdy nowy projekt lub dzieło zaczynamy od… porządków. Czasami nie jest tylko zwykła prokrastynacja. Zdarza się taki moment, gdzie po prostu robimy w swoim świecie miejsce na nowe rzeczy, które nie mogą powstać bez uporządkowania obecnych.

7. Zdrowe ciało to zdrowy umysł

Kolejnym sposobem na zwiększenie swojej kreatywności jest zdrowe odżywianie. Tak jak sen pozytywnie wpływa na naszą psychikę, tak i zdrowa, wartościowa żywność również odgrywa tutaj dużą rolę. Odpowiednia dieta zwiększy naszą koncentrację i zdolności myślowe. Pamiętajmy: w zdrowym ciele, zdrowy duch!

8. Wartościowe opinie motywacją do działania

Przedyskutujmy nasze dzieło /pracę z osobą, której opinii ufamy i która jest znawcą przedmiotu. Taka dyskusja może wnieść bardzo dużo do kształtu całości. Nie bójmy się opinii innych ludzi!

Dowiedz się więcej: Perfekcjonizm niejedno ma imię – poznaj plusy i minusy >>

9. Pielęgnuj kreatywność każdego dnia

Niektórzy rodzą się z naturalnym talentem do stwarzania nowych idei lub żyją w świecie marzeń, podczas gdy inni muszą sporo nagłowić się aby być kreatywnym. Nie jest jednak ważne to, do której grupy należymy – pamiętajmy by stale podnosić swoje kwalifikacje.

Uczmy się na każdym kroku: niezależnie od wykonywanego zawodu. Szewc, architekt lub lekarz – każdy potrzebuje w swoim życiu (odrobiny) kreatywności. Pamiętajmy, że świat nie stoi w miejscu. Z kolei, gdy w miejscu stoimy my – tak naprawdę cofamy się i zatrzymujemy swój rozwój osobisty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ