Michał Nielub
Michał Nielub
01 Wrz, 2017 - 02:00
Kradzież tożsamości a wyłudzenia kredytowe

Kradzież tożsamości a wyłudzenia kredytowe

Michał Nielub

Kradzież tożsamości niesie za sobą konsekwencje w postaci wyłudzeń kredytowych. Jak donosi Związek Banków Polskich, tylko w okresie styczeń – marzec 2017 próbowano wyłudzić łącznie 90,4 mln zł.

Kradzież tożsamości może mieć opłakane konsekwencje. Według najnowszych danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich, tylko w I kwartale 2017 roku udaremniono 1 746 wyłudzeń kredytowych na łączną kwotę 90,4 mln złotych.

Kradzież tożsamości – jakie są konsekwencje?

Jeżeli padniemy ofiarą kradzieży tożsamości, złodziej może próbować zaciągnąć kredyt w naszym imieniu. Oczywiście, będziemy tego kompletnie nieświadomi.

Drugą poważną konsekwencją jest możliwość prowadzenia działalności biznesowej, zarejestrowanej na nasze dane oraz podjęcie próby wyłudzenia podatku VAT. Należy przy tym wskazać, że w świetle nowych przepisów, za taką czynność przestępczą grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Poważnym zagrożeniem jest również możliwość wypożyczenia samochodu w celu jego kradzieży. Posiadając nasze dane, złodziej tożsamości ma możliwość popełnienia takiego czynu, ponieważ zasady wypożyczenia auta są działalnością o ułatwionym procesie zawierania transakcji.

Do innych konsekwencji kradzieży tożsamości można zaliczyć:

  • wynajęcie pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia,
  • przyjmowanie mandatów w naszym imieniu
    lub
  • zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na nasze dane.

Dowiedz się więcej: Bezpieczne konto bankowe – w jaki sposób bank chroni Twoje pieniądze? >>

W jaki sposób działają złodzieje tożsamości?

Wyłudzenia kredytowe mogą być również skutkiem phishingu bankowego. Co istotne, złodziej tożsamości może pozyskać nasze dane w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że takie informacje osobowe wpiszemy w sfałszowaną stronę internetową, przypominającą logowanie do naszego banku, lub podamy je przez telefon.

Złodzieje tożsamości działają również w życiu codziennym. Najczęściej przeszukują śmietniki w celu odnalezienia listów oraz dokumentów, które zawierają nasze poufne dane. Zdarzają się również sytuacje, w których oszuści podszywają się pod akwizytorów lub przedstawicieli instytucji finansowych, odwiedzają nas w domach i proszą o podanie poufnych informacji. Trzeba również uważać na skimming bankomatowy.

Dowiedz się więcej: Kradzież pieniędzy z bankomatu: na czym polega skimming bankomatowy? >>

Kradzież tożsamości odbywa się również w przypadku niecelowego wyłudzenia. Odbywa się to za pomocą dokumentów, które zgubiliśmy. Jeżeli znajdzie je złodziej tożsamości, może próbować z ich pomocą wyłudzić kredyt lub dokonać innej czynności niekorzystnej dla nas.

Kradzież naszych danych – jak się uchronić przed złodziejami tożsamości

  • Najskuteczniejszą metodą jest zasada ograniczonego zaufania. Nigdy nie podawajmy swoich danych przez telefon ani nieznajomym osobom.
  • Świadomie korzystajmy z internetu i uważnie obserwujmy, czy strona na której podajemy nasze dane jest zaufana oraz czy faktycznie należy do właściwej instytucji.
  • Kradzieży tożsamości unikniemy również zgłoszeniem zagubionych dokumentów do Systemu Dokumenty Zastrzeżone (sprawdź tutaj).

Kradzież naszych danych może odbyć się zarówno w internecie, jak i w życiu codziennym. Złodzieje tożsamości stosują zarówno stare i znane metody, jak i wykazują się niekiedy wielką inwencją twórczą. Zagrożenie dotyczy również nas – każdy może paść ofiarą tego rodzaju przestępstwa. Pamiętajmy, że najlepszą ochroną jest po prostu zasada ograniczonego zaufania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ