Kradzież tożsamości może mieć opłakane konsekwencje. Według najnowszych danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich, tylko w I kwartale 2017 roku udaremniono 1 746 wyłudzeń kredytowych na łączną kwotę 90,4 mln złotych.
Kradzież tożsamości – jakie są konsekwencje?
Jeżeli padniemy ofiarą kradzieży tożsamości, złodziej może próbować zaciągnąć kredyt w naszym imieniu. Oczywiście, będziemy tego kompletnie nieświadomi.
Drugą poważną konsekwencją jest możliwość prowadzenia działalności biznesowej, zarejestrowanej na nasze dane oraz podjęcie próby wyłudzenia podatku VAT. Należy przy tym wskazać, że w świetle nowych przepisów, za taką czynność przestępczą grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Poważnym zagrożeniem jest również możliwość wypożyczenia samochodu w celu jego kradzieży. Posiadając nasze dane, złodziej tożsamości ma możliwość popełnienia takiego czynu, ponieważ zasady wypożyczenia auta są działalnością o ułatwionym procesie zawierania transakcji.
Do innych konsekwencji kradzieży tożsamości można zaliczyć:
- wynajęcie pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia,
- przyjmowanie mandatów w naszym imieniu
lub - zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na nasze dane.
Dowiedz się więcej: Bezpieczne konto bankowe – w jaki sposób bank chroni Twoje pieniądze? >>
W jaki sposób działają złodzieje tożsamości?
Wyłudzenia kredytowe mogą być również skutkiem phishingu bankowego. Co istotne, złodziej tożsamości może pozyskać nasze dane w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że takie informacje osobowe wpiszemy w sfałszowaną stronę internetową, przypominającą logowanie do naszego banku, lub podamy je przez telefon.
Złodzieje tożsamości działają również w życiu codziennym. Najczęściej przeszukują śmietniki w celu odnalezienia listów oraz dokumentów, które zawierają nasze poufne dane. Zdarzają się również sytuacje, w których oszuści podszywają się pod akwizytorów lub przedstawicieli instytucji finansowych, odwiedzają nas w domach i proszą o podanie poufnych informacji. Trzeba również uważać na skimming bankomatowy.
Dowiedz się więcej: Kradzież pieniędzy z bankomatu: na czym polega skimming bankomatowy? >>
Kradzież tożsamości odbywa się również w przypadku niecelowego wyłudzenia. Odbywa się to za pomocą dokumentów, które zgubiliśmy. Jeżeli znajdzie je złodziej tożsamości, może próbować z ich pomocą wyłudzić kredyt lub dokonać innej czynności niekorzystnej dla nas.
Kradzież naszych danych – jak się uchronić przed złodziejami tożsamości
- Najskuteczniejszą metodą jest zasada ograniczonego zaufania. Nigdy nie podawajmy swoich danych przez telefon ani nieznajomym osobom.
- Świadomie korzystajmy z internetu i uważnie obserwujmy, czy strona na której podajemy nasze dane jest zaufana oraz czy faktycznie należy do właściwej instytucji.
- Kradzieży tożsamości unikniemy również zgłoszeniem zagubionych dokumentów do Systemu Dokumenty Zastrzeżone (sprawdź tutaj).
Kradzież naszych danych może odbyć się zarówno w internecie, jak i w życiu codziennym. Złodzieje tożsamości stosują zarówno stare i znane metody, jak i wykazują się niekiedy wielką inwencją twórczą. Zagrożenie dotyczy również nas – każdy może paść ofiarą tego rodzaju przestępstwa. Pamiętajmy, że najlepszą ochroną jest po prostu zasada ograniczonego zaufania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Phishing bankowy – jak się chronić przed cyberprzestępcami
- Zgubione dokumenty – co robić?
- Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny
- Bezpieczne konto bankowe – w jaki sposób bank chroni Twoje pieniądze?
- Jak bezpiecznie wykonywać płatności telefonem?
- Alerty BIK, czyli jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem kredytu