Michał Nielub
Michał Nielub
02 Sie, 2017 - 17:49
Kradzież pieniędzy z bankomatu: na czym polega skimming bankomatowy?

Kradzież pieniędzy z bankomatu: na czym polega skimming bankomatowy?

Michał Nielub

Kradzież pieniędzy z bankomatu to bardzo nieprzyjemne zdarzenie. Ryzyko jego zaistnienia jest jednak dość duże. Na czym polega skimming bankomatowy i jak się przed nim uchronić?

Kradzież pieniędzy z bankomatu to realne zagrożenie naszych oszczędności. Złodzieje wykorzystują w tym celu skimming. Polega na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego. Coraz częściej działania wymierzone są również w karty wyposażone w chipy. Wyróżnia się dwa rodzaje tego przestępstwa – skimming bankomatowy oraz skimming w placówce handlowej.

Skimming w placówce handlowej

Kradzież danych z naszej karty płatniczej może mieć miejsce w placówce handlowej. Polega na wykonaniu kopii karty przez sprzedawcę lub inną osobę, która chwilowo weszła w jej posiadanie.

Najczęściej złodzieje wykorzystujący ten sposób nie mają możliwości poznania naszego PIN-u. W takiej sytuacji nie mogą dokonywać płatności, które wymagają autoryzacji transakcji, a tym samym nie są w stanie dokonać wypłaty pieniędzy w bankomacie.

Skimming bankomatowy

Kradzież z wykorzystaniem bankomatu stanowi o wiele większe niebezpieczeństwo. W tym celu złodzieje instalują w czytniku lub we wnętrzu bankomatu specjalne urządzenie (tzw. „skimmer”), które pozyskuje dane z paska magnetycznego lub chipu. Wykorzystują również mikrokamery lub nakładki na klawiaturę, dzięki której są w stanie poznać nasz kod PIN.

Kradzież tego typu jest bardzo trudna do wykrycia. Wynika to z następujących czynników:

  • urządzenia służące do skimmingu bankomatowego można bez ograniczeń zakupić w internecie. Ich sprzedaż nie została w żaden sposób uregulowana,
  • skimmery przesyłają dane za pośrednictwem fal radiowych. Pozyskane informacje trafiają bezpośrednio do złodzieja, w związku z czym nie istnieje konieczność powrotu po zainstalowaniu urządzenia w bankomacie,
  • rozpoznanie zmodyfikowanego bankomatu również jest niezwykle trudne. Mikrokamery są niewielkich rozmiarów, równie niewidoczne są nakładki na klawiaturę.Niestety, możliwość rozpoznania zainstalowanego skimmera jest więc niewielka. Trzeba mieć się na baczności.

Kradzież pieniędzy z bankomatu – jak jej uniknąć?

Chociaż kradzież naszych oszczędności z wykorzystaniem skimmingu bankomatowego jest ciężka do wykrycia, istnieją sposoby na to, aby się przed nią bronić.

Dowiedz się, czy bank zabezpiecza swoje bankomaty

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zabezpieczeń, chroniących przed skimmingiem. Jest to zadanie banku, w którym mamy otwarty rachunek. Warto w tym celu rozeznać się w danej instytucji finansowej: zapytać czy bank stosuje zabezpieczenia własnych bankomatów przed tym przestępstwem i jak one wyglądają.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Dokonuj wypłat pieniędzy w banku

Jeżeli chodzi o działania, które sami możemy wykonać, to najlepszym rozwiązaniem jest dokonywanie wypłaty w placówce banku. Nie zawsze jest to jednak możliwe – pobierane opłaty oraz duże kolejki do okienka mogą zniechęcić do tego działania. Co jeszcze możemy zrobić?

Zachowaj ostrożność korzystając z bankomatu

Najważniejszą kwestią pozostaje zatem uważne obejrzenie bankomatu, zanim zdecydujemy się z niego skorzystać.

Aby kradzież naszych danych nie doszła do skutku, należy zastosować się do kilku zaleceń:

  • Sprawdź, czy jest zainstalowany anty-skimmer. Zazwyczaj jest to plastikowa obudowa, która znacznie wystaje z czytnika.
  • Jeżeli nie ma anty-skimmera, należy uważnie przyjrzeć się czytnikowi. Wszelkie ślady kleju, zadrapań lub nienaturalnie wyglądający czytnik kart powinien wzbudzić naszą podejrzliwość.
  • Następnie, przyjrzyjmy się klawiaturze. Chociaż nakładki są bardzo cienkie i łudząco podobne do oryginałów, to czasami złodzieje źle je instalują. Klawiatura wystaje ponad obudowę bankomatu? Wygląda trochę inaczej, niż zazwyczaj? Dla własnego bezpieczeństwa skorzystajmy z innego bankomatu.

Dowiedz się więcej: Zgubione dokumenty – co robić? >>

Kradzież pieniędzy z bankomatu: na czym polega skimming bankomatowy? - jak się bronić

Kradzież pieniędzy z bankomatu to inaczej skimming. Jest to coraz powszechniej stosowana metoda, co wynika z coraz większej popularności stosowania kart płatniczych. Istnieją jednak sposoby, aby uchronić się przed taką kradzieżą. Przede wszystkim, zapytajmy w banku czy stosują anty-skimmery i jak one wyglądają. Uważnie przyglądajmy się także bankomatowi. Jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia – poszukajmy innego miejsca do wypłaty gotówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ