Michał Nielub
Michał Nielub
11 Lip, 2018 - 01:00

Koszty życia w Warszawie rozłożone na czynniki pierwsze

Michał Nielub

Koszty życia w Warszawie są znacznie wyższe niż w innych polskich miastach. Przekonaj się, czy opłaca się tu przeprowadzić, by rozpocząć nowe życie.

Koszty życia w Warszawie rzadko są brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o przeprowadzce do stolicy. Okazuje się jednak, że jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ może determinować styl życia jaki przyjdzie nam wieść. Biorąc pod uwagę przychody oraz wydatki na codzienne życie, bilans na koniec miesiąca może nie być już tak atrakcyjny, jak to się początkowo wydaje.

Od pierwszego od pierwszego, czyli jak wyglądają zarobki i koszty życia w Warszawie?

Warszawa postrzegana jest jako miasto dużych perspektyw, które relatywnie przełożyć można również na odpowiednio wyższe zarobki. Nic więc dziwnego, że co roku przyciąga rzeszę młodych ludzi, przyjeżdżających tu na studia bądź do pracy.

A jak wyglądają koszty życia w Warszawie? Czy są również analogicznie wyższe w porównaniu do pozostałych dużych polskich miast? Rozważając perspektywę zamieszkania w Warszawie, warto wcześniej przeanalizować szacunkowy bilans dochodów i wydatków. Poniżej przyjrzymy się mu z perspektywy studentów, jak i osób pracujących.

Rozpoczęcie przygody ze stolicą

Osoby przyjeżdżające do Warszawy z mniejszych miejscowości muszą liczyć się z nieco innym stylem życia w stolicy. Przekłada się to zarówno na różnice w przychodach i kosztach, a także na różne sposoby wydawania pieniędzy. Duże miasto oznacza po prostu więcej możliwości.

Do naszego portfela zaczną więc powoli pukać wydatki związane z elitarną kulturą (wyjście do opery, filharmonii), odmiennymi formami aktywności fizycznej (jazda konno, squash), czy okresowymi wydarzeniami (tor kartingowy, koncert zagranicznej gwiazdy, paintball).

Spośród wszystkich dużych polskich miast, Warszawa będzie kusić nas co miesiąc najszerszą gamą wydarzeń i atrakcji, z których chcielibyśmy skorzystać. Doliczyć do tego należy koszty codziennego życia związane z wynajmem mieszkania, opłacaniem rachunków czy jedzeniem.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Koszty życia w Warszawie

Jak wyliczył portal Numbeo, miesięczny koszt utrzymania dorosłego singla w Warszawie to wydatek około 2 058 zł. Do tego dochodzą koszty wynajmu mieszkania. Daje to Warszawie 378 miejsce na liście 540 największych miast na świecie.

Dowiedz się więcej: Największe miasta świata – TOP 11 >>

Mieszkanie w Warszawie – koszty

Jeśli decydujemy się na wynajem kawalerki, to musimy się liczyć z kosztem około 1 400 – 1 700 zł. W przypadku mieszkania ok. 40 m2 jest to kwota około 1 700 – 2 000 zł. Ceny mogą oczywiście różnić się w zależności od dzielnicy, jej prestiżu czy odległości od centrum. Większe mieszkanie lub wyższy standard warte są 2 500 – 3 000 zł miesięcznie.

Rozwiązaniem często wybieranym przez studentów jest wynajmowanie pokoju lub miejsca w pokoju. Takie współdzielenie mieszkania oczywiście znacznie redukuje koszty. Współdzielony pokój dwuosobowy to koszt min. 700 zł/os. Samodzielny pokój to wydatek rzędu 1 200 – 1 300 zł.

Mieszkania dla studenta warto poszukać poza ścisłym centrum, pozostając jednak w bliskiej odległości od uczelni wyższych.

Decydując się z kolei na zakup mieszkania, należy przygotować się na koszt od 6 100 do 10 000 zł za m2.

Dowiedz się więcej: Nowe mieszkania na sprzedaż – rynek pierwotny w Warszawie >>

Ile trzeba wydać na transport w stolicy?

Wybór miejsca zamieszkania wpływa również na comiesięczne koszty związane z przemieszczaniem się po mieście. Komunikacja miejska w stolicy należy do jednej z najdroższych w kraju. Oferuje ona jednak szeroki wachlarz różnego rodzaju biletów. Jeśli poświęcimy więc chwilę na przeanalizowanie liczby oraz długości pokonywanych przez nas tras, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo.

Wysokie ceny rekompensuje jednak świetna organizacja. Przystanki zlokalizowane są niemalże na każdym rogu, a autobusy czy tramwaje przyjeżdżają praktycznie co 5 minut. Świetną komunikację w Warszawie ułatwia również dwuliniowe metro.

  • Najtańsze – 20-minutowe bilety na wszystkie środki transportu kosztują 3,40 zł (bilet normalny) i 1,70 zł (bilet ulgowy).
  • Jednorazowe bilety normalne wiążą się z wydatkiem 4,40 zł oraz 2,20 zł w przypadku biletów ulgowych.
  • Koszt biletu miesięcznego kodowanego na Warszawskiej Karcie Miejskiej to 110 zł w przypadku normalnego oraz 55 zł w przypadku ulgowych.

Studenci objęci są oczywiście 50% zniżką do czasu ukończenia studiów lub 26 roku życia.

Jeżeli zamierzamy poruszać się po mieście również własnym samochodem, musimy doliczyć koszt kilkuset złotych miesięcznie na benzynę oraz drobne koszty eksploatacyjne.

Koszty utrzymania w Warszawie: Jedzenie

Kolejnym kluczowym aspektem kosztów utrzymania jest oczywiście jedzenie. Ceny w sieciowych sklepach i marketach nie odbiegają znacznie od ich odpowiedników w pozostałych dużych miastach. Robiąc regularne zakupy spożywcze musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 700 zł miesięcznie.

Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości, aby zaopatrywać się w „sieciówkach”. Wtedy do gry wchodzą różnego rodzaju sklepy osiedlowe, które w przypadku wybranych produktów mogą również pochwalić się niskimi cenami. Zazwyczaj jednak zapłacimy tam nieco więcej niż w markecie.

Warto też dobrze rozeznać się w rynku lokalnych sklepików, gdyż czasem ceny mogą różnić się o 50%. Jeżeli chodzi o jedzenie na mieście, jest ono w Warszawie bardzo popularne, co wynika z dużych odległości i szybkiego tempa życia.

Za bajgla czy burgera z kawą zapłacimy m.in. 30-35 zł. Za obiad w restauracji plus napój około 50 zł. Zakładając, że 3-4 razy tygodniowo zjemy posiłek i napijemy się kawy w kawiarni, bistro czy restauracji, doliczmy do miesięcznego budżetu co najmniej 500 zł.

Dowiedz się więcej: Koszt życia w Polsce >>

Koszty życia w Warszawie a relaks i rozrywka

Magnetyzująca szumem swych gwarnych ulic Warszawa „szepcze do ucha”, prosząc o skorzystanie z jej uroków. Kina, teatry, wystawy w galeriach, koncerty, różnego rodzaju warsztaty, kursy, parki rozrywek czy imprezy sportowe. Niezależnie od tego czy jesteśmy w pojedynkę, czy z rodziną, miasto może pochwalić się naprawdę szerokim wyborem atrakcji.

  • Standardowe wyjście do kina wiąże się z kosztem 30-35 zł w przypadku biletu normalnego i około 20-27 zł, jeśli mamy zniżkę studencką.
  • Wieczór na mieście w gronie znajomych to od 8-12 zł za zwykłe piwo czy 30-35 zł za pizzę.
  • Wyjście do opery czy filharmonii to z reguły koszt od 60 do 200 zł, w zależności od miejsc na widowni.
  • Bilety na ważny koncert czy mecz uszczuplą nasz budżet o co najmniej 100 zł od osoby.

Dowiedz się więcej: Mało znane i ciekawe miejsca w Warszawie >>

Zarobki w Warszawie

W lutym 2018 średnia zarobków w Warszawie przekroczyła 6 200 zł brutto (dane Głównego Urzędu Statystycznego).

Najlepiej opłacaną branżą okazali się pracownicy IT, naukowcy oraz wykładowcy szkół wyższych. Średnie zarobki w tym sektorze wyniosły w lutym 8 753 zł. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy mediów i Public Relations, którzy również od kilku lat plasują się w czołówce. Kolejne lokaty zajmują osoby związane z rynkiem nieruchomości, budownictwem, czy kulturą.

Może to być pewna wskazówka dla osób, które zastanawiają się nad wyborem studiów.

Dowiedz się więcej: Jakie studia wybrać – czym się kierować wybierając studia? >>

Studenci często dorabiają się w trakcie nauki, wybierając zatrudnienie w firmach zajmujących się administrowaniem i obsługą biur, oferujących usługi ochroniarskie czy sprzątające. Według danych GUS-u średnie zarobki w tym sektorze wyniosły w lutym 2018 r. 3 792 zł brutto.

Często wybieraną formą dorabiania sobie jest również praca w kawiarni czy barze. Średnia zarobków dla osób z doświadczeniem w branży hotelarsko-gastronomicznej wynosi przy pełnym etacie ok. 4 100 zł.

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę? >>

Warszawa – wymagające miasto, które da się lubić

Biorąc pod uwagę koszty życia w Warszawie, należy przygotować się na odczuwalną różnicę, szczególnie w porównaniu z mniejszymi miastami. Stolica jednak znakomicie rekompensuje to swoją ofertą kulturalną, dobrą organizacją i niepowtarzalnym klimatem.

Dla wielu Warszawa jest miastem, które hipnotyzuje, zachęcając do częstych powrotów lub osiedlenia się na stałe. Dynamiczne tempo nie każdemu przypadnie jednak do gustu. Gdy jednak przyzwyczaimy się do tego stylu życia, Warszawa odpłaci się nam odpowiednimi perspektywami, jak i zarobkami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ